İlköğretim Okulu Müdürü: İş Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

İlköğretim Okul Müdürlerinin Görev Tanımı

İlkokul müdürleri, anaokulundaki çocuklar için orta okula giden özel ve devlet okullarını yönetmekle görevlidir. Okulların sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak için ilçe düzeyinde yöneticiler, denetçiler, öğretim üyeleri ve personel ile birlikte çalışırlar. İlköğretim okulu müdürlerinin ortak görevleri arasında performans hedefleri koymak, görev beyanları hazırlamak, personeli işe almak ve değerlendirmek, sınıfları ziyaret etmek, bütçe raporları hazırlamak ve gereken diğer görevler sayılabilir.

EğitimEğitim yönetimi veya ilgili alanda yüksek lisans derecesi
İşin GereklilikleriPerformans hedeflerini belirlemek, görev bildirimlerini hazırlamak, personeli işe almak
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*94.390 TL (tüm ilk ve ortaokul eğitim yöneticileri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %8 (tüm ilkokul, ortaokul ve lise müdürleri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Çoğu ilköğretim okulu müdürü, idari bir role geçmeden önce öğretim deneyimine sahiptir. Bir ilköğretim okulu müdürü olmak ayrıca, eğitim idaresi gibi bir alanda yüksek lisans veya daha yüksek lisans gerektirecektir; Bu, ilköğretim okulu müdürü olmak anlamına gelir; öğretmen olmak için lisans derecesi ve ayrıca 1 veya 2 yıllık bir yüksek lisans programı edinmeniz gerekir. Ek olarak, birçok eyalet de ilkokul müdürlerinin lisans almasını gerektirir. İlkokul yönetiminde bir kariyere hazırlanmanıza yardımcı olacak kurslar arasında kamu okulu yönetimi, okula dayalı değerlendirme, eğitim ortamlarında çatışma yönetimi, eğitim liderliği ve okul hukuku gibi sınıflar yer almaktadır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

İlköğretim okulu müdürü olarak çalışmak, güçlü yönetim ve idare becerileri gerektirir. Görev devri, yapıcı eleştiri ve etkin iletişim kurabilmek ilkokul yönetiminde kariyer yapmanıza yardımcı olacaktır.

İstihdam ve Ekonomik Durum

İlkokul, ortaokul ve lise müdürlerinin istihdam görünümleri diğer mesleklere göre ortalamadır. Çalışma İstatistikleri Bürosu, bu alandaki istihdamın 2016-2026 yılları arasında %8 oranında artacağı tahmininde bulunmuştur. İlk ve ortaokul eğitim yöneticileri için 2017 yılında ortalama gelir yılda 94.390 liraydı.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Öğretim Koordinatörü

Müfredat ve öğretimde yüksek lisans derecesi veya ilgili bir alan gerektiren bir meslek, öğretim koordinatörüdür. Bazen de lisans almaları gerekir, bu uzmanlar bir okul bölgesinin müfredat ve öğretim standartlarını denetler. Bu alandaki işler için 2016-2026 yılları arasında BLS tarafından ortalama %11 daha hızlı istihdam artışı bekleniyor. BLS’ye göre 2017 yılında öğretim koordinatörleri için ortalama yıllık maaş 63.750 liraydı.

Okul ve Kariyer Danışmanı

Bu meslek genellikle okul danışmanlığında yüksek lisans derecesi gerektirir ve özel uygulamadaki danışmanların normal olarak lisans almaları gerekir. Okul ve kariyer danışmanları, öğrencilerin okulda başarılı olmasına ya da yetişkinlere kariyer seçenekleri konusunda yardımcı olur. BLS, 2016-2026 arasında ortalamadan daha hızlı olan bu meslek için %13’lük bir iş artışı öngördü. BLS, bu danışmanların 2017 yılında yılda 55.410 Türk lirası ortalama maaş kazandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu