İlçe Görevlisi Olma Hakkında Kariyer Bilgileri

Bir İlçe Görevlisi için Görev Tanımı

İlçe değerlendiricileri genellikle seçilen yetkililerdir ve mülk sahiplerinin yıllık olarak ödeyecekleri emlak vergisi miktarını belirlemekten sorumludurlar. Bunu yapmak için, il değerlendiricileri farklı mülklerin özelliklerini ve koşullarını analiz eder ve mülk satışlarını ve fiyat eğilimlerini inceler.

Bu uzmanlar genellikle seçtikleri değerlendirme ekibinin bir parçasıdır. Ancak bu, kullanıldığı ilçenin büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. İlçe değerlendiricileri, belirledikleri mülk değerlerini savunmanın yanı sıra, kamuya ve kamu görevlilerine vergilendirilebilir değerleri bildirmekten sorumludur.

Eğitim Devlete, iş tecrübesine ve devlet sertifikasyonuna göre değişir
İş Yetenekleri Müşteri hizmetleri becerileri, problem çözme becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2017) Değerleme uzmanları ve değerlendiriciler için 54.010 ₺
İş Büyümesi (2016-2026) Değerleme uzmanları ve değerlendiriciler için %14 büyüme

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Bir seçimde bu pozisyon için çalışmaya başlamadan önce, aday değerlendirenlerin bazı eğitim geçmişlerine ve iş tecrübelerine ihtiyaçları olacak. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre gereksinimler genellikle devlet tarafından belirlenir. Gereksinimler değişmekle birlikte, değerlendiricilerin büyük olasılıkla devlet onaylı veya lisanslı olmaları gerekecektir. Lisans gereklilikleri genellikle sınıfta en az 200 saat ve 2.500 işyerinde deneyim içerir. Bazı devletler, sertifikalıların, sertifikasyon kazanmadan önce lisanslı değerlendiriciler altındaki stajyerlik pozisyonlarında çalışmasını gerektirir.

Lisans

BLS, devletlerin genellikle farklı seviyelerde sertifikalandırma veya lisans aldığını bildirmektedir. Daha yüksek düzeyde sertifikasyon elde etmek ek deneyim ve eğitim gerektirebilir. Çoğu durumda, değerlendiricilerin lisanslarını almak için sürekli eğitim kursları almaları gerekir. Birçok değerlendiricinin değerlendirici olarak çalışmak için lisansları da vardır. BLS’ye göre, değerlendirme lisansı gereklilikleri değerlendiricilere benzer.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

İlçe değerlendiricilerinin sağlam müşteri hizmetleri ve problem çözme becerilerine sahip olmaları gerekecektir, çünkü bu pozisyon halkla etkileşimi gerektirir. Analitik ve matematik becerileri de faydalıdır.

Maaş ve İş Büyümesi

BLSe göre, emlakçıların ve değerlendiricilerin ortalama yıllık maaşları, Mayıs 2017’den itibaren 54.010 Türk lirası olarak gerçekleşmiştir. Bu alandaki profesyonellerin en yüksek onda biri, aynı dönemde, 101.710 Türk lirası veya daha düşük bir orana ulaşırken, alt kısımdakiler 28.440 Türk lirası kazanmıştır. veya daha az. BLS ayrıca, ilçe değerlendiricileri de dahil olmak üzere tüm değerleme uzmanları ve gayrimenkul değerlendiricileri için işlerin 2016-2026’dan itibaren %14 oranında ortalamanın üzerinde bir hızla büyümesinin beklendiğini bildirmektedir.

BLS, emlak piyasasını değerlendirmek için yeni teknolojiler kullanıldığından ve bu profesyonellerin istihdamı konut piyasasında dalgalanma gösterdiğinden, iş piyasasının eksperler ve değerlendiriciler için rekabetçi olacağını belirtti. Ancak, bu kaygıların, çoğunlukla konut mülkleriyle çalışan emlak uzmanlarına yönelik olduğunu unutmayın.

Benzer Meslekler

Sektördeki diğer kariyer seçenekleri şunlardır:

Emlak komisyoncusu

Gayrimenkul ve değeri ile ilgilenenler için, emlak komisyoncusu olmak bir seçenektir. Komisyoncular mülk satın almak veya satmak isteyen müşterileri üstlenirler, en iyi anlaşmaları müzakere etmelerine yardımcı olur ve tüm yasal gereksinimlerin karşılandığından emin olurlar. Ayrıca bir mülkün değerinin ne olduğunu bulmak için geçmiş satış ve pazar eğilimleri hakkında kapsamlı araştırmalar yapmak zorundadırlar. Her ne kadar lise diplomasının ötesinde üniversite eğitimi gerekli olmasa da, potansiyel bir komisyoncu gayrimenkul kurslarını tamamlayarak ve bir sınavı geçerek lisans almak zorundadır. Ayrıca bir komisyoncu pozisyonuna hak kazanmak için 1-3 yıl boyunca bir satış temsilcisi olarak çalışmalıdırlar. BLS, 2016-2026 yıllarında 24.900’ün üzerinde broker ve satış acentesi pozisyonunun açılmasını bekliyor. Ancak bu büyüme ekonomik koşullar nedeniyle dalgalanabilir. 2017 yılının Mayıs ayında, BLS, ortalama yıllık broker maaşının 56.730 türk lirası olduğunu tahmin ediyor.

Yapı denetçisi

Bu uzmanlar gayrimenkulleri değerlendiriciler gibi analiz eder. Ancak yapının emniyetini ve yasallığını belirlemek için ötesine geçer. Elektrik ve sıhhi tesisat gibi tüm dış ve iç bileşenler, yerel yasalara ve düzenlemelere uygunluğu sağlamak için denetlenir. Müfettişler ayrıca raporlar hazırlar ve gerektiğinde ihlal bildirimleri yaparlar. Bu kariyere girmek için lise diploması ve inşaat uygulamaları bilgisi gereklidir. Bazı devletler ayrıca inşaat denetçilerinden bir sınavı geçmesini ve lisans almasını gerektirir. BLS’ye göre, inşaat ve inşaat müfettişleri için 2016 ve 2026 yılları arasında iş fırsatlarında %10 artış öngörülüyor. Bu uzmanlar, BLS tarafından Mayıs 2017’de bildirildiği üzere, yıllık ortalama 59.090 liralık bir yıllık maaş aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu