HVAC Sistemleri Teknisyeni: Görev Tanımı ve Gereksinimleri

2014-2024 döneminde, HVAC teknisyeninin iş fırsatlarının tüm mesleklerin ortalamasından çok daha hızlı artacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle HVAC alanındaki bir kariyer sizin için bazı sözler verebilir. HVA teknisyeni mesleğine girmek için en az iki eğitim yolu vardır.

Genel Bilgiler

HVAC sistemleri teknisyenleri, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) sistemlerinin sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlayarak binalarda iklim kontrollü ortamların korunmasına yardımcı olur. Görevlerini yerine getirmek için iyi fiziksel formda olmaları ve ideal olarak halkla ilişkilerde yetenekli olmaları gerekir. HVAC teknisyenleri genellikle bazı derece sonrası eğitime sahiptir ve lisanslanması gerekebilir.

Eğitim Şartları Okul sonrası eğitim veya adaylık
Diğer gerekliliklerRuhsat veya sertifika
Öngörülen İş Büyümesi2014 ve 2024 arasında %14*
Yıllık Ortalama Maaş (2015)47.380 TL*

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

HVAC Sistem Teknisyeni Görev Tanımı

HVAC sistemleri teknisyenlerinin görevleri öncelikle HVAC sistemlerinin ticari binalarda ve konut evlerinde kurulumu ve servisidir. Bu genellikle muayene, bakım, tamir ve test görevlerini içerir. Teknisyenler yeni veya mevcut HVAC sistemleri üzerinde çalışabilir ve ısıtma, soğutma veya soğutma gibi bir tür HVAC sisteminde uzmanlaşabilirler. Ayrıca bakım veya onarım konusunda da uzmanlaşabilirler.

Farklı ısıtma ve soğutma taleplerine neden olan hava nedeniyle iş mevsimsel olarak dalgalanabileceğinden, HVAC sistem teknisyenleri genellikle bakım sözleşmeleri satarak işlerini sürdürmelerini sağlar. Ayrıca HVAC sistemlerinde kullanılan soğutucu akışkanların çevreye zarar vermeyecek şekilde doğru şekilde atılmasını veya geri dönüştürülmesini sağlamalıdır.

HVAC Sistem Teknisyeni İçin Gerekenler

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

HVAC sistem teknisyenleri, daha deneyimli teknisyenlerin rehberliğinde, mesleklerinde kariyerleri için ihtiyaç duydukları becerileri öğrenebilir. Bununla birlikte bugün işverenler örgün eğitimi almış adayları tercih etmektedir. Teknisyenler eğitimlerini teknik okullar, topluluk kolejleri, sendika destekli adaylıklar veya silahlı kuvvetler aracılığıyla alabilirler.

En Popüler:  Dijital Fotoğraf Teknisyeni Kariyer Bilgisi

Teknik okullar, devlet yüksek okulları ve üniversiteler HVAC teknolojisinde sertifika, önlisans veya lisans programları sunarlar. Müfredat, HVAC sistemleri tasarımı, ısıtma ve soğutma sistemleri ve mekanik soğutma sistemleri gibi dersleri içerebilir.

3-5 yıl süren stajyerlik ve Amerika İklimlendirme Müteahhitleri ve Tesisat-Isıtma-Soğutma Müteahhitleri Birliği gibi profesyonel kuruluşların yerel bölümleri aracılığıyla sunulmaktadır. Okullarda HVAC programları tarafından sunulanlara benzer sınıfları ve ayrıca ücretli iş başı eğitimi içerirler.

Lisans Gereklilikleri

Bazı eyaletlerde HVAC sistem teknisyenlerinin lisans almaları gerekir. Lisanslama gereksinimleri her zaman bir sınavdan geçmeyi içerir ve ayrıca eğitim ve deneyim bileşenlerini içerebilir. Ek olarak, soğutucu akışkan satın alan ya da kullanan teknisyenler sertifikalandırılmalıdır, bu da genellikle yazılı bir sınavdan geçmek anlamına gelir.

Kariyer Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu, ısıtma, iklimlendirme ve soğutma tamircisi ve montaj işlerinin, tüm kariyer alanları için ortalamanın çok daha hızlı olduğu 2014-2024 yılları arasında %14 artacağını belirtti. Ancak, çalışanlar projeler arasında işsizlik süresi yaşayabilirler. Isıtma, iklimlendirme ve soğutma mekanik ve tesisatçıları Mayıs 2015’te yıllık ortalama 47.380 TL yıllık maaş aldı.

Topluluk kolejleri, teknik okullar veya stajyerlik programları aracılığıyla, HVAC teknisyeni olabilirsiniz. Lisans gereklilikleri eyaletlere göre değişebilir. Ancak genellikle örgün eğitim ve pratik deneyim unsurlarını içerir. Soğutucu akışkanlarla uğraşmayı planlıyorsanız, sertifika alabilmek için bir testten geçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu