Hukuk Öğretmeni: İş Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Hukuk Öğretmeni İçin Kariyer Bilgileri

Hukuk öğretmenlerinin hukuk ve hükümet ile ilgili dersler hazırlayıp sunmaları beklenmektedir. Sınıf içi tartışmaları başlatmalı ve kolaylaştırmalı, öğrenci performanslarını değerlendirmeli ve derecelendirmeli ve sınıf müfredatıyla ilgili çeşitli hukuk ve hükümet alanlarında araştırma yapmalıdır. Hukuk öğretmenleri, öğrenciler ve diğer öğretim veya idari personel ile düzenli olarak arayüz oluşturur.

EğitimAsgari olarak minimum derecede Hukuk Doktoru gerekebilir
İş YetenekleriPolitikalar ve konular bilgisi, planlama ve organizasyon, kişilerarası beceriler
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Ortaöğretim hukuk öğretmenleri için 104.910 Türk lirası
İş Büyümesi (2016-2026)*Ortaöğretim sonrası hukuk öğretmenleri için %12

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Ortaöğretim sonrası hukuk öğretmeni olmak isteyip istemediğinize bağlı olarak, en az ilgili alanda yüksek lisans derecesi elde etmeniz gerekir. Bazı durumlarda, bir JD kazanmanız gerekebilir. Bu lisans programlarının tamamlanması altı yıla kadar sürebilir.

İş Yetenekleri

Hukuk öğretmenleri hukuk ve hükümet politikaları ve sorunları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bilgiyi organize edebilmeli, planlayabilmeli, analiz edebilmeli ve iletebilmelidirler. Hukuk öğretmenleri ayrıca öğrenciler, öğretim üyeleri ve idari personel ile ilişkileri geliştirmek ve sürdürmek için kişilerarası mükemmel becerilere sahip olmalıdır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

BLSnin açıklamasına göre, 2017’de ortaöğretim sonrası hukuk öğretmenleri ortalama bir maaş 104.910 TL kazandılar. Hukuk öğretmenleri için öngörülen iş büyümesinin, da, 2016-2026’dan %12’ye, ortalamadan daha hızlı olması beklenmektedir.

Benzer Meslekler

Hukuk uzmanlığıyla ilgili kariyer için bu diğer seçeneklere göz atın:

Okul Sonrası Eğitim Yöneticisi

Hukuk profesörleri, yıllarca öğretmenlik deneyimi kazandıktan sonra – özellikle akademik bir dekan olarak – idari bir rol üstlenebilirler. Dekanlar, akademik okulların ve kolejlerin faaliyetlerini denetler. Bu pozisyonlar için genellikle bir Felsefe Doktoru gerekir. Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından bildirildiği gibi, lise sonrası eğitim yöneticileri 2016’dan 2026’ya kadar %10’luk bir iş artışı görebilirler. BLS’nin Mayıs 2017 istatistiklerine göre, bu işçilerin ortalama maaşı 92.360 TL olarak listelenmiştir.

En Popüler:  Pestisit Teknisyeni: Görev Tanımı ve Gereksinimler

İdare Hukuku Hakimi

Hakem olarak da adlandırılan bu tip hakimler yasal kararlar almak için duruşma yaparlar. Örneğin, işçilerin tazminat haklarını onaylayabilirler. Hakim olarak çalışmak için bir hukuk derecesi gerekir. Ancak bazı eyaletler idari hukuk hakimleri için zorunlu değildir. 2017 yılında idare hukuku hakimleri için ortalama gelir yılda 94.760 ABD Türk lirasıydı ve 2016-2026 arasında iş olanaklarında %4’lük bir artış göstermeleri bekleniyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu