Hukuk Dosyası Görevlisi: İş Sorumlulukları, Gereklilikleri ve Kariyer Bilgisi

Yasal dosya memurları, yasa belgelerini ve diğer materyalleri kataloglar ve genellikle tipik ofis görevlerini yerine getirirler. Eğitim işte gerçekleşir. Bu nedenle lise sonrası eğitim zorunlu değildir.

Genel Bilgiler

Yasal dosya memurları genellikle hukuk bürolarında çalışır ve kayıtların düzenlenmesinden ve korunmasından sorumludur. Ayrıca fotokopi çekmek, malzeme siparişi vermek ve postayla ilgilenmek gibi diğer idari veya idari görevler de verilebilir. Lise diplomasına sahip olmak, genellikle bu kariyerde çalışmaya başlamak için gerekli olan şeydir, çünkü dosya katipleri işverenleri tarafından eğitilmektedir. Bu kariyer güçlü organizasyon becerileri olan, gizliliği koruyabilen ve etkili iletişim kurabilenlere yöneliktir.

Eğitim Şartları Meslek içi eğitim ile lise diploması
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)*-13 %
Ortalama Yıllık Maaş (2018)* TL 31.700

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Yasal Dosya Görevlisi İş Sorumlulukları

Bir dosyalama sisteminin takibinden ve mektuplar, yasal belgeler, dava dosyaları, yazışmalar, faturalar ve bu sisteme göre faturalar gibi kayıtların düzenlenmesinden yasal dosya görevlileri sorumludur. İstenilen dosyaları bulup alırlar, ayrıca yasal belge endekslerini, dosya klasörlerini ve etiketleri hazırlarlar. Dosyaları güncel tutmaktan sorumlu olabilirler. Dosyalamaya ek olarak, yasal dosya katipleri posta kullanma, faks gönderme, fotokopi makinesi kullanma, bir takvimi sürdürme, ofis ekipmanlarını yönetme ve malzeme siparişi verme gibi diğer işleri de yapabilir.

Yasal Dosya Görevlisi Gereksinimleri

Yasal bir dosya katibi olmak için resmi bir eğitim gereksinimi yoktur. Ancak çoğu işveren en az lise diplomasına veya eşdeğerine sahip iş adaylarını tercih eder. Bir dosya katibi olmak için gereken bilginin çoğu işte öğrenilir. İşbaşı eğitimi yasal dosyalama uygulamaları ve prosedürlerini içerebilir. Stajyerler ayrıca yasal dosyalama sistemlerini ve işverenlerine özgü diğer kuralları da öğrenirler. Eğer yasal dosya memuru başka ofis görevlerine sahip olacaksa, eğitim, tedarik yönetimi, ofis makineleri ve posta sıralama işlemlerinin yapılması için dosyalama prosedürlerinin ötesine geçebilir.

Yasal Dosya Katibi Kariyer Bilgileri

Çalışma İstatistikleri Bürosu, yasal hizmetlerde çalışan dosya memurlarının Mayıs 2018’de ortalama 30.020 TL kazandığını, aynı zamanda dosya memurları için yıllık ortalama maaşın 33.810 Türk lirası olduğunu bildirmiştir. Çalışma İstatistikleri Bürosu, tüm dosya katipleri için istihdamın 2018-2028 yıllarında hızla düşmesi beklendiğini bildirdi. Dosya kateterine olan talebin, dosyaların dijitalleştirilmesinin artması nedeniyle düşmesi bekleniyor.

Bir hukuk memuru sadece bir lise eğitimine ve doğruluk için bir eğilime ihtiyaç duyar. Yasa belgeleri, dava dosyaları, notlar, mektuplar vb. içeren evrakları dosyalama sistemine düzenlerler. Bu alandaki işlerin 2028 yılına kadar düşmesi öngörülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu