Hibrit Araba Teknisyeni Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Hibrit Araba Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Hibrit otomobil teknisyenleri hibrid araçlarda bakım, onarım ve inceleme yaparlar. Hibrit otomobiller, hibrit olmayan otomobillerle aynı bileşenlerin çoğuna sahip olduklarından, hibrit otomobil teknisyenleri dümen mekanizmaları, hidrolik pompalar ve fren sistemleri gibi evrensel parçaları kuracak ve tamir edecektir. Hibrit otomobil teknisyenleri, hibrit otomobillerde daha fazla bilgisayar teşhis çalışması yapabilir çünkü otomobillerin bilimsel yapısı daha karmaşıktır.

EğitimÖn lisans dereceleri mevcuttur, sertifikalandırma ve eğitim daha sonra gelir.
İş YetenekleriSorun giderme, problem çözme, bilgisayar teşhisi, halkla çalışma
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*39.550 TL (otomotiv servis teknisyenleri ve tamirciler için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %6 (otomotiv servis teknisyenleri ve tamirciler için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Bir ticaret okulunda veya devlet kolejinde iki yılını tamamladıktan, otomotiv servis teknolojisinde ön lisans derecesini aldıktan ve otomotiv servis onarımı, fizik ve elektronik gibi dersleri aldıktan sonra, bir teknisyenin bu çevre üzerinde çalışmak için eğitim ve sertifika alması gerekecektir. dost arabaları. Bazı hibrit otomobil üreticileri hibrid olmayan araç teknisyenlerine eğitim programları ve sertifikalandırma hizmeti sunar.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Tüm otomobil teknisyenleri gibi, hibrit otomobil teknisyenleri de yüksek vasıflı bela atıcılar ve problem çözenler olmalıdır. Bilgisayar tanılama değerlendirmelerini gerçekleştirme ve anlama yeteneği, hibrid araba üreticileri ve bayileri hakkında bilgi sahibi olmak ve halkla çalışma yeteneği dahil olmak üzere hibrit otomobil teknolojisinde uzmanlık esastır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Yakıt fiyatları arttıkça, yakıt verimli araçlara olan talep de artar. Bu talep, hibrit otomobil teknisyenleri için daha fazla istihdam fırsatı anlamına gelir; bu, bir otomobil satıcısı, üretici veya otomotiv tamircisi için çalışmaya ihtiyaç duymayan serbest çalışan teknisyenlerin artmış olasılığı da dahil. Çalışma İstatistikleri Bürosu, hibrit otomobil teknisyenleri de dahil olmak üzere tüm otomotiv tamir teknisyenlerinin yıllık ortalama maaşının Mayıs 2017’de 39.550 Türk lirası olduğunu bildirdi. Kurum ayrıca otomotiv servis teknisyenlerinin ve tamircilerin toplamda %6’lık iş artışı beklediğini bildirdi 2016-2026 arası.

Benzer Meslekler

Araç bakımı alanındaki diğer bazı seçeneklere göz atın:

Dizel Servis Teknisyeni

Dizel servis teknisyenleri, genellikle kamyonlara ve otobüslere takılan dizel motorları korur ve onarır. Parçaları iyi çalışır durumda tutmak ve gerektiğinde parçaları değiştirmek veya onarmak için aletler ve tanılama aletleri kullanırlar. Ayrıca tekerlek hizalaması veya akünün değiştirilmesi gibi ilgili her türlü araç bakımını da sağlayabilirler. Lise diplomasına sahip bir iş bulmak ve işteki halatları öğrenmek mümkün olsa da, bazı işverenler, dizel motor onarımında sertifika veya önlisans derecesi gibi ilgili ortaöğretim sonrası eğitim almış olanları işe almayı tercih ederler. Profesyonel sertifika mevcuttur. Bir Ticari Sürücü Belgesine (CDL) sahip olunması gerekebilir, böylece kamyonlar ve otobüsler teşhis amacıyla test sürüşü yapılabilir. Dizel servis teknisyenleri için iş sayısının 2016-2026 arasında %9 artması bekleniyor. Ajans ayrıca, bu meslekte çalışanların 2017 yılında ortalama 46.360 TL maaş kazandığını bildirdi.

Küçük Motor Mekaniği

Küçük motor mekaniği elektrikli el aletleri, ekipman ve zincir testereler, çim biçme makineleri, motosikletler ve taşınabilir jeneratörler gibi küçük motorlu araçlar üzerinde çalışır. Motorların iyi çalışmasını sağlayan, problemleri tespit eden ve tamirat yapan veya gerektiğinde parçaları değiştiren mekanik parçaları korurlar. Motorlu tekneler veya motosikletler için olduğu gibi bir tür motor üzerinde çalışarak uzmanlaşabilirler. Küçük motor onarımı veya iş başında eğitiminde ortaöğretim sonrası eğitim programlarını tamamladıktan sonra giriş seviyesi işler elde edilebilir. BLS, 2016-2026 yıllarında motosiklet tamircilerinin istihdam artışı beklemelerinin beklenmeyeceğini, motorlu tekne tamircilerinin iş büyümesinde %1’lik bir düşüş bekleyebileceğini ve dış mekan güç ekipmanlarının ve diğer küçük motor tamircilerinin %10’luk iş büyümesi bekleyebileceğini bildirdi. BLS ayrıca 2017’de, motorsiklet mekaniğinin ortalama maaşının 38.960 Türk lirası, motoryat tekniğinin ortalama maaşının 38.960 Türk lirası ve dış mekan güç ekipmanı mekaniğinin ortalama maaşının 34.370 Türk lirası olduğunu bildirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu