Hemşirelik Asistanlığı Kariyerine Genel Bakış

Sertifikalı bir hemşire asistanı olmak, sağlık alanındaki bir kariyerin sizin için uygun olup olmadığını anlamak için suları test etmenin iyi bir yolu olabilir. CNA’lar bir hastane veya uzun süreli bakım tesisinde temel hasta bakımı görevlerini yerine getirir. Kısa bir eğitim programı tamamlandıktan ve bir yeterlilik sınavını geçtikten sonra, hızla büyüyen bu alana girmeye hazır olacaksınız.

Genel Bilgiler

Sertifikalı hemşirelik asistanları, temel hizmetler sağlayarak hastalara tıbbi bir tesiste kaldıkları süre boyunca yardım eder. Bu işle ilgilenen bireylerin farklı eğitim seçenekleri vardır. Ancak belirli ortamlarda çalışmak için eyalet ya da federal gereklilikleri karşılamaları gerekebilir. Bütün devletler asistanlardan alanla ilgili bir eğitim programını tamamlamalarını ve hemşirelik asistanı olarak kayıt yaptırmak için bir yeterlilik sınavını geçmelerini gerektirir. Ek lisans ve sertifika düzenlemeleri geçerli olabilir.

Eğitim Şartları Devlet onaylı bir eğitim programının tamamlanması
Lisanslama ve Sertifikalandırma Bazı eyaletlerde zorunlu, düzenlemeler değişmekle birlikte; Tüm hemşirelik asistanları bir yeterlilik sınavını geçmeli ve devlete kayıtlı olmalıdır; gönüllü sertifikalar mevcut
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* Hemşirelik asistanları için %9
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* Hemşirelik asistanları için 28.540 TL

Kaynaklar: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Sertifikalı Hemşirelik Asistanı Kariyer Genel Bakış

Hemşirelik destekleri olarak da bilinen sertifikalı hemşirelik asistanları (CNA’lar), hasta beslemek ve hayati almak gibi temel hasta bakımını sağlar. CNA’lar genellikle bakım evleri gibi uzun süreli bakım tesislerinde veya hastaneler ve klinikler gibi diğer tıbbi tesislerde çalışan hastalarla çalışır. Ayrıca yatakların değiştirilmesi ve odaların temizliği de dahil olmak üzere rutin bakım işlemlerini gerçekleştirirler. Sertifikalı hemşirelik asistanları genellikle kayıtlı hemşirelerin ve diğer tıp uzmanlarının gözetimi altında çalışır.

Kariyer Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu, CNA’ları içeren hemşirelik asistanları için istihdamın 2018-2028 yılları arasında %9 artması beklendiğini belirtir. İşlerde beklenen bu büyüme, özellikle yaşlılar arasında nüfus artışı ve sağlık sektörünün genel genişlemesinden kaynaklanmaktadır. İş fırsatlarının, meslekten ayrılan CNA’ların yerine konması gereğinin ortaya çıkması da öngörülmüştü.

Maaş Bilgisi

Mayıs 2018’de, BLS federal hükümetin ve bilimsel araştırma ve geliştirme hizmetlerinin bu kariyer alanında en çok para ödeyen endüstriler arasında olduğunu belirtti. Hemşirelik asistanları, BLS raporlarına göre o yıl ortalama yıllık 28.540 liralık maaş vermiştir.

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

CNA olmak isteyen bireyler, toplum kolejleri, ticaret okulları ve liseler aracılığıyla sunulan programlar arasından seçim yapabilir. Bu programların birçoğu bir yıldan az bir sürede tamamlanabilir ve bireyleri devlet onay sınavlarına girmeye hak kazanır. Müfredat, tıbbi terminoloji gibi ders konularının yanı sıra İlk Yardım ve Kardiyopulmoner Resüsitasyon eğitimi de içerebilir.

CNA programlarının önemli bir kısmı laboratuvarlarda veya klinik deneyim sırasında uygulamalı eğitimi içerir. Uygulamalı eğitim sırasında, öğrenciler, öğretim üyelerinin veya tıp uzmanlarının gözetimi altında edindikleri becerileri uygulayabilir ve değerlendirmeler alabilir. Öğrenciler genellikle bir sağlık tesisinde klinik deneyime girmeden önce laboratuvarları ve dersleri aynı anda tamamlarlar.

Lisans ve Sertifika Gereklilikleri

CNA’lar için lisans standartları işveren türüne göre değişir. Ancak genellikle bir tür sertifika gerektirir. BLS, bakım tesislerinde çalışan CNA’lar için federal gerekliliklerin olduğunu gösterir. Bazı eyaletler CNA’ların işlerine bağlı olarak ek sertifikalar kazanmalarını talep eder veya deneyime bağlı olarak farklı sertifika seviyeleri sunabilir. Ortak devlet gereksinimleri, arka plan kontrollerini ve sertifika sınavını içerir.

2018-2028 arasında öngörülen %9’luk bir büyüme hızında, CNA işgali tüm meslekler için ulusal ortalamadan daha hızlı büyüyecek. Temel nitelikler, devlet onaylı bir eğitim programının tamamlanmasını ve bir yeterlilik sınavına girmeyi içerir. Eyaletinize veya potansiyel işvereninize bağlı olarak, lisanslı veya sertifikalı olmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu