Hayvanlar İçin Bütünsel Bakım: Eğitim ve Kariyer Seçenekleri

Bütünsel tıp, herhangi bir sağlık sorununun temel nedenini bulmaya çalışırken bedenin tüm bölümlerini – zihinsel, fiziksel ve duygusal – dikkate alan bir iyileşmedir. Bütünsel tıp doktorlar için daha popüler hale gelirken, veteriner hekimler de uygulamalarını değiştirmeye başlıyor.

Genel Bilgiler

Geleneksel veteriner hekimlerinin fiziksel semptomlara odaklanmasının aksine, bütünsel veterinerlik bakımı, eşlik eden bir hayvanın zihninin, bedeninin ve ruhunun tedavisini vurgular. Tüm veteriner hekimler Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği (AVMA) tarafından onaylanmış bir üniversiteden bir Doktor Veteriner Hekimliği (DVM) lisans programı tamamlamalıdır. Başvuranlar genellikle lisans derecesi tamamlar. Ancak bazı kolejler sadece biyoloji, kimya, fizyoloji ve hayvan bilimleri gibi ilgili kurslara ihtiyaç duyarlar. Adaylar, Lisansüstü Kayıt Sınavında (GRE), Veterinerlik Koleji Giriş Sınavında (VCAT) veya Tıp Fakültesi Kabul Sınavında (MCAT) bir yeterlilik puanına sahip olmalıdır.

Mezun olduktan sonra, veteriner hekimler, uygulama yapmak istedikleri her eyalette, Kuzey Amerika Veteriner Lisanslama Sınavında (NAVLE) bir yeterlilik puanı gerektiren lisans almalı ve korumalıdır. Uygulama lisansını aldıktan sonra, veteriner hekimler refakatçi hayvanlar için bir veya daha fazla bütünsel bakım yönteminde eğitim ve sertifikalandırma yapabilirler.

Eğitim Şartları Veteriner Hekimliği Doktorası
Diğer gereklilikler Devlet lisansı; Özel bütünsel uygulamada sertifikalandırma
Öngörülen İş Büyümesi 2014-2024 yılları arasında %9* (tüm veterinerler)
Yıllık Ortalama Maaş (2015) Yıllık 88.490 ₺* (tüm veterinerler)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Bütünsel Veterinerler İçin Kariyer Seçenekleri

Veteriner hekimler davranış değişikliği, otlar ve refakatçi hayvanlara sahip diğer alternatif ilaçların kullanımı için özel eğitim de dahil olmak üzere bir dizi bütünsel yöntem arasından seçim yapabilir. İlgili bir dernek ve sertifikasyon üyeliği, bütünsel bir veterinerin görünürlüğünü büyük ölçüde artırabilir ve potansiyel müşterilerin yetkinliklerini garanti altına alabilir.

En Popüler:  Finansal Sorumlusu Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Veteriner Akupunktur

Akupunktur, bir hayvanın vücudunun yüzeyinde belirli noktaları uyararak ağrıyı hafifletir ve vücut fonksiyonlarını iyileştirir. Hem küçük hem de büyük hayvanlar için veterinerlik akupunkturunda sertifikalandırma Uluslararası Veteriner Akupunktur Derneği (IVAS) tarafından verilmektedir. Sertifika, bir eğitim programı, sertifikalı bir uygulayıcı nezaretinde klinik deneyim ve sınavlara yeterlilik puanı içerir. IVAS’a göre, Sertifikalı bir Veteriner Akupunktur uzmanı (CVA) tayini, Çin veterinerlik herbologisini çalışmakla ilgilenenler için de temel oluşturur.

Veteriner Kayropraktik Bakımı

Kayropraktik bakım, ağrıyı hafifletmek ve fiziksel aktivitelerden kaynaklanan yaraları tedavi etmek için bir evcil hayvanın eklemlerinin ve kemik yapılarının ayarlanmasını içerir. Onaylı bir eğitim programını tamamlayan ve Amerikan Veteriner Kayropraktik Derneği Hayvan Kayropraktik Sertifika Komisyonu (AVCA/ACCA) tarafından verilen sınavı geçenlere sertifika verilir.

Veteriner Masajı

Tamamlayıcı hayvan masajı, rahatlığı ve hareketliliği arttırmayı amaçlamaktadır. Uluslararası Hayvan Masajı ve Kaporta Birliği (IAAMB) eğitim ve öğretim programları sunmaktadır.

Veteriner Homeopati

Homeopati, evcil hayvanlardaki kronik hastalıkları, bitkilerden, minerallerden ve hatta virüslerden elde edilen ilaçlarla tedavi eder. Veteriner Homeopati Akademisi (AVH), Kuzey Amerika sertifikalandırma organıdır. Sertifika süreci eğitim ve asgari miktarda klinik deneyim gerektirir. Bu gereklilikler yerine getirildiğinde, Veteriner Hekimler Sertifikalı Veteriner Homeopati (CVH) atamasını almak için sınava girmeye hak kazanırlar.

Kariyer ve Maaş Bilgileri

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, veteriner hekimlere yönelik iş sayısının 2014-2024’ten itibaren %9 artacağı tahmin edilmektedir. Eşlik eden hayvan bakımı sağlamak isteyen veterinerler için iş piyasasının, çiftlik hayvanlarına bakan iş arayan veterinerlerin iş piyasasına göre daha sıkı olması beklenmektedir.

BLS, veterinerlerin ortalama maaşının Mayıs 2015’te 88.490 TL olduğunu bildirdi. En fazla sayıda veteriner istihdam eden beş eyalet Kaliforniya, Teksas, Florida, New York ve Pensilvanya idi. Veteriner hekimlerin yıllık ortalama maaşlarının en yüksek olduğu beş eyalet Connecticut, Hawaii, New York, Rhode Island ve New Jersey’dir.

En Popüler:  Odyolog: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgileri

Bütünsel bakım yapmak isteyen veterinerler, akupunktur, kayroprakti, masaj ve homeopatik tıp gibi teknikleri öğrenebilirler. Bu teknikler, tıpkı insan hastalar için olduğu gibi, bir hayvan hastaya sağlıklı bir denge kazandırılmasına yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu