Hayvan ve Hayvan Sağlığı Teknisyeni: Görev ve Kariyer Gereklilikleri

Hayvan ve Hayvan Sağlığı Teknisyenleri İçin Görev Tanımı

Hayvan ve evcil hayvan sağlığı teknisyenleri, evcil hayvan sağlığı sorunlarına yönelik tedavilere yardımcı olarak genellikle veterinerlerle yakın çalışırlar. Hayvan ve evcil hayvan sağlığı teknisyenleri, lisanslı bir veterinerin gözetimi altında hemşirelik, dişçilik, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası laboratuvar ve klinik görevleri yerine getirir. Hayvan ve evcil hayvan sağlığı teknisyenleri, hayvanların tırnaklarının kesilmesinden ameliyatlar sırasında desteğin sağlanmasına kadar pek çok prosedürde veterinere hizmet ve yardım sağlayan çok çeşitli iş görevlerine sahiptir.

Hayvan ve evcil hayvan tıbbındaki işlerin çoğu, bireysel veteriner muayenehaneleri, hayvan hastaneleri, insancıl toplumlar veya hayvan barınaklarıdır. Amerika’daki Ulusal Veteriner Teknisyenleri Birliği’ne (NAVTA) göre, hayvan ve evcil hayvan sağlığı teknisyenleri veteriner teknisyeni anestezistleri, diş teknisyeni, dahili tıp teknisyeni, acil bakım teknisyeni veya veterinerlik davranış teknisyeni olarak uzmanlaşabilirler.

EğitimÖnlisans derecesi
İş YetenekleriHayvanlar ve insanlara şefkat ve duyarlılık, hayvanlara yardım etme isteği, başkalarıyla iyi çalışabilme, detaylara dikkat, el becerisi
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 33.400 ₺ (veteriner teknoloji uzmanları ve teknisyenler için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %20 (veteriner teknoloji uzmanları ve teknisyenler için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Hayvan ve evcil hayvan sağlığı teknisyenleri, Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği tarafından onaylanmış yaklaşık 200 programdan birini tamamlayarak bir ön lisans derecesi almalıdır. Veteriner teknoloji uzmanı olarak diploma almak isteyenlerin bu alanda lisans derecesi kazanması gerekir. Bazı hayvan ve evcil hayvan sağlığı teknisyeni programları uzaktan öğrenmeye izin verir. Diş hekimliği veya acil bakım gibi alanlarda uzmanlaşma için hayvan ve hayvan tıbbı konusunda ek eğitime ihtiyaç vardır. Hayvan ve evcil hayvan sağlığı teknisyenleri matematik, klinik laboratuvar prosedürleri, İngilizce ve bilimi inceler.

Lisans Gereklilikleri

Hayvan ve evcil hayvan sağlığı teknisyenleri ayrıca devlet lisansı sınavlarını geçmelidir. Özel şartlar bölgelere göre değişmekle birlikte, devlet şartlarının çoğunluğu Veteriner Teknisyeni Ulusal Sınavının başarıyla tamamlanması ile karşılanmaktadır.

İstenen Yetenekler

Çalışma İstatistikleri Bürosu, hayvan ve evcil hayvan sağlığı teknisyenlerinin aşağıdaki niteliklere sahip olması gerektiğini bildirmiştir:

  • Evcil hayvanlarla çalışırken ve sahipleriyle konuşurken şefkat ve duyarlılık
  • Hayvanlara yardım etme arzusu
  • İşbirliği ve yakın fiziksel yakınlık gerektiren prosedürlere yardımcı olarak başkalarıyla iyi çalışabilme becerisi
  • Detaylara ve el becerisine dikkat

İstihdam ve Maaş Durumu

Hayvan ve evcil hayvan sağlığı teknisyenleri olumlu bir ekonomik görünüm için sabırsızlanıyorlar. BLS, 2016 ve 2026 yılları arasında veteriner teknisyeni ve teknisyeni kariyerlerinde %20’lik bir büyüme beklediğini bildirdi. BLS ayrıca Mayıs 2017’de veteriner teknisyenleri ve teknisyenleri için ortalama yıllık maaşın 33.400 TL olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu