Hayvan Kontrol Görevlisi: Görev Tanımı ve Gereksinimleri

Genel Bilgiler

Hayvan kontrol memurları Hayvanların bakımı ve tedavisi ile ilgili yerel ve bölgesel yasaları uygulamak. Tehlikeli hayvanların potansiyel belirtilerini arayan ortak alanlarda devriye geziyorlar ve hayvan kontrolü konularında doğrudan vatandaşlarla çalışıyorlar. Bazı memurlar, halkı hayvan kontrol güvenliği konusunda da eğitiyor. Giriş seviyesindeki çoğu pozisyon için asgari düzeyde bir lise diploması, bazılarında ise geçerli bir sertifika veya lisans derecesi gerekir.

İş Tanımı

Ulusal Hayvan Kontrol Birliği’ne (NACA) göre, hayvan kontrol memurları, toplulukları hem insanlar hem de hayvanlar için güvenli hale getirerek halk sağlığı standartlarını korumaya çalışıyor. Bazı devletler veya federal hükümetin diğer şubeleri için çalışsa da, hayvan kontrol memurları genellikle şehir ve ilçe ajansları tarafından işe alınmaktadır. Memurlar, vatandaşların başıboş hayvanlar, şüpheli hayvanlar zulmü veya ölen hayvanlar hakkındaki çağrılarına sıklıkla yanıt verir. Bazen memurlar hayvanları yakalamak veya kurtarmak zorunda kalırlar. Ancak diğer zamanlarda hayvan zulüm ve kötü muamelesinden şüphelenilen vatandaşlara uyarılar veya alıntılar yaparlar.

Kariyer Şartları

Lisans düzeyiLise diploması veya dengi; lisans dereceleri ve sertifikalar mevcut
Derece Alan Hayvan bilimleri, veterinerlik bilimleri veya kanun yaptırımı
Lisans/ BelgelendirmeGönüllü sertifika mevcut
Deneyim İş başında eğitim mevcut
Önemli beceriler Hayvanlarla çalışmanın tadını çıkarın; sabır; hayvan kontrol prosedürleri ve stres altında çalışabilme becerisi; Uyuşturucu testi, geçmiş kontrolü ve geçerli bir ehliyet geçmek
İş Büyümesi (2012-2022) %8 büyüme
Ortalama Yıllık Maaş (2015) ₺ 35.330

Kaynaklar: Çalışma İstatistikleri Bürosu

NACA’dan gelen bilgiler, çoğu giriş seviyesi hayvan kontrol görevlisi pozisyonunun asgari bir lise diploması gerektirdiğini göstermektedir. Bazı kurumlar, lisans bilimi veya hayvan bilimleri, veterinerlik bilimleri veya kanun yaptırma ile ilgili sertifika gibi ek eğitim ve öğretim gerektirir. İlgili ikincil kurs sonrası, hayvan davranışı, hayvan bakımı ve yönetimi, hayvan beslenmesi ve topluluk polisliği bulunmaktadır. Hayvan kontrol memurlarının ayrıca uyuşturucu testlerini ve geçmiş kontrollerini geçmesi ve ehliyet alması gerekir.

Birçok hayvan kontrol memuru iş başında eğitim alırken, acenteler işçilerden onaylanmış hayvan kontrol eğitim programlarını tamamlamalarını isteyebilir. NACA, hayvan kontrol endüstrisinde daha önce deneyime sahip olanlar ve deneyimsiz olanlar gibi tüm geçmişe ve deneyim seviyesine sahip çalışanları barındıracak farklı seviyelerde eğitim programları sunmaktadır.

Alt düzey eğitim kursları, hayvanlara ilk yardım, kanıt toplama, halkla ilişkiler ve dokümantasyon prosedürlerini kapsar. Orta-üst seviye eğitim kursları arasında hayvan yakalama ve tutma stratejileri, zulüm soruşturmaları, hayvan istifleme ve yavru değirmenleri yer alabilir. Aktif hayvan kontrol memurları, aynı zamanda, hayvan ötenazi, hayvan zulüm yasaları ve insancıl kimyasal yakalama teknikleri gibi konularda güncel kalmak için eğitim kurslarına ve seminerlere katılmak zorunda kalabilirler.

Tüm eyaletlerde zorunlu olmasa da, işverenler NACA gibi tanınmış hayvan kontrol kuruluşları tarafından onaylanmış başvuru sahiplerini tercih edebilirler. NACA sertifikalı bir hayvan kontrolörü olmak için, başvuru sahiplerinin beş gün sürecek olan alt düzey eğitim programlarını tamamlamaları gerekir. Adaylar daha sonra ‘B’ notu ile veya daha iyi bir yazılı final sınavını geçmek zorundadır.

Kariyer Durumu ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, hayvan kontrol memurlarının 2012-2022 yılındaki işlerde ortalamadan %8 daha yavaş bir artış göreceğini öngörmektedir. Mayıs 2015’te, hayvan kontrol çalışanları, yerel devlet kurumlarında ve sosyal savunuculuk gruplarında en yüksek istihdam seviyelerine sahip yıllık ortalama 35.330 liralık bir ücret aldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu