Hayvan Bakımcısı: İş Tanımı ve Hayvan Bakımında Kariyer Hakkında Bilgi

Evcil Hayvan Sağlayıcı İçin Görev Tanımı

Profesyonel bir evcil hayvan bakıcısı, evcil hayvanlarımızın hoş görünmesini ve koklanmasını sağlamaktan çok daha fazlasını yapar. Bir evcil hayvan bakıcısı, kulak enfeksiyonları, cilt anormallikleri veya diş çürüğü gibi potansiyel sorunları erkenden keşfederek evcil hayvanın sağlık ekibinin önemli bir üyesi olabilir. Evcil hayvan bakıcılarının küçük işletme sahipleri olmaları, kendi bakım salonlarına sahip olmaları ve yönetmeleri yaygındır; Ancak, küçük bir işletmeyle ilgilenmiyor olsanız bile, evcil hayvan bakıcısı olarak çalışmak için birçok fırsat vardır. Büyük evcil hayvan temalı büyük mağazalar, veterinerler, hayvan hastaneleri, köpek kulübeleri, barınaklar ve lüks oteller ve tatil köyleri, yetenekli bir evcil hayvan bakıcısının iş bulabileceği yerlerden sadece birkaçıdır.

EğitimOnline kurslar, meslek okulu, meslek içi eğitim
İş YetenekleriHayvanlar için bakım, temizlik, iyi müşteri hizmetleri ve yönetim becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2019)*29.168 ₺
İş Büyümesi (2016-2026)**%22 (tüm hayvan bakımı ve servis çalışanları için)

Kaynak: İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Eğitim programları online kurslar ve bazı meslek okulları aracılığıyla mevcut olmasına rağmen, evcil hayvan bakıcısı olmak için özel bir eğitim gereksinimi yoktur. Bununla birlikte bu alandaki pek çok kişi meslek içi eğitim yoluyla becerilerini öğrenmiştir. Örgün eğitimden daha fazla deneyim, müşteriler bir evcil hayvan bakıcısı seçerken genellikle en önemli faktör olarak kabul edilir. Nitelikli evcil hayvan bakım uzmanları, tüm köpek ırkları için tımar standartlarını bilir, küçük hayvan anatomisini anlar ve bir hayvanın hijyeninde sağlık sorunlarına işaret edebilecek değişiklikleri nasıl tespit edeceğini bilir. Salonlarına sahip olmak isteyen evcil hayvan bakıcıları, işletme yönetimi konusunda da bazı eğitimlerden yararlanabilir.

En Popüler:  Araba Stereo Teknisyeni: Görev ve Kariyer Bilgisi

Gereken Beceriler

Hayvanlar için sabır ve gerçek bakıma ek olarak, bir evcil hayvan bakıcısının yüksek temizlik ve profesyonellik standartlarına sahip olması gerekir. Mükemmel müşteri hizmeti becerileri gerekmektedir ve kendi salonlarına sahip olan evcil hayvan bakım uzmanları, başka bakım uzmanları veya yardımcıları kullanıyorlarsa, iyi yönetim becerilerine ihtiyaç duyabilirler. Köpekler, en çok bir evcil hayvan bakıcısını ziyaret eden hayvan olabilir. Ancak damatların kedilere ve diğer evcil hayvanlara bakmaya hazır olması gerekir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu hayvan bakım ve hizmet çalışanları için ortalamadan %22 daha hızlı bir büyüme öngörmüşlerdir. Hayvan hizmetleri endüstrisindeki işçilere duyulan ihtiyaç, müşterilerin hayvanlarına duydukları ilginin artması nedeniyle artmıştır. PayScale evcil hayvanların bakım uzmanlarının yıllık ortalama ücretinin 2019 yılında 29.160 TL olduğunu bildirdi.

Benzer Meslekler

Bir evcil hayvan bakıcısına benzer olan kariyerleri şunlardır:

Veteriner Asistanı ve Laboratuvar Hayvan Bekçisi

Lise diploması ve iş başında eğitimi ile bu işçiler, araştırma laboratuvarlarındakilere ek olarak, hayvan klinikleri ve hastanelerdeki hayvanları da önemsiyorlar. 2016-2026 arasında, BLS %19’luk ortalama istihdam artışından çok daha hızlı bir şekilde öngörüldü. 2017 yılında, BLS 26.140 liralık bu işçiler için yıllık ortalama maaş bildirmiştir.

Veteriner Teknisyeni ve Teknisyeni

Veteriner teknoloji uzmanlık programlarında 2-4 yılını tamamladıktan ve muhtemelen bir lisans aldıktan sonra, bu teknolojiler hayvanların yaralanmalarını ve hastalıklarını teşhis etmek için tıbbi testler yapar ve lisanslı bir veteriner gözetiminde çalışır. BLS’ye göre 2016-2026 yılları arasında ortalama %20’lik bir iş büyüme oranı bekleniyordu. 2017’de, BLS ayrıca veteriner teknisyenleri için yıllık ortalama 33.400 liralık bir ücret bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu