Hayvan Bakıcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir hayvan bakıcısının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir hayvan bakıcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Hayvan bakıcıları, hayvanat bahçeleri, akvaryumlar, hayvan barınakları ve diğer tesislerdeki hayvanların günlük bakımından sorumludur. Genellikle çeşitli türlerle çalışırlar – memelilerden sürüngenlere ve kuşlara kadar her şey – ve belirli hayvan türlerinin bakımında uzmanlaşabilirler.

Hayvan bakıcıları, günlük olarak çeşitli sorumlulukları yerine getirebilmelidir. Hayvanları beslemek ve sulamak, muhafazalarını temizlemek veya bakımları altındaki hayvanların sağlık ve esenliğini sağlayan diğer görevleri yerine getirmeleri gerekebilir. Ayrıca, veteriner hekimlere tıbbi prosedürlerde yardımcı olmaları veya gerektiğinde temel veterinerlik bakımı sağlamaları istenebilir.

Hayvan Bakıcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Hayvan bakıcıları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Kafesleri temizleyerek ve hayvanları besleyerek hayvanın yaşam ortamının bakımı
 • İlaç vermek ve iyileşmeyi izlemek için ev ziyaretleri yapmak da dahil olmak üzere hasta veya yaralı hayvanlara tıbbi tedavi sağlamak
 • Sağlık ve esenliklerini değerlendirmek için hayvanların davranış kalıplarını gözlemlemek
 • Hayvanları halka açık sergiler veya gösteriler için hazırlamak
 • Beslenme alışkanlıklarını, çiftleşme modellerini vb. araştırmak için hayvanların doğal yaşam alanlarında gözlemlenmesi.
 • Hayvanları beslemek, kafeslerini veya ağıllarını temizlemek gibi temel bakımı sağlamak
 • Tıbbi kayıtların dosyalanması, malzeme sipariş edilmesi ve veteriner hekimlerle randevu alınması gibi idari görevlerin yerine getirilmesi
 • Hayvanları hastalık veya sıkıntı belirtileri açısından gözlemlemek ve bunları ilerideki işlemler için amirlere bildirmek
 • Hayvanat bahçeleri, akvaryumlar, araştırma tesisleri, evcil hayvan dükkanları ve diğer ortamlarda hayvanların sağlığını sağlamak için kafesleri ve hayvan muhafazalarını temizlemek, yiyecek hazırlamak, hayvan bakım faaliyetlerinin kayıtlarını tutmak ve diğer görevleri yerine getirmek

Hayvan Bakıcı Maaşı Ne Kadar?

Hayvan bakıcılarının maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, çalıştıkları şirketin büyüklüğüne ve işlerinin bulunduğu şehre göre değişir. Bazı hayvan bakıcıları, sağlık sigortası, ücretli tatil günleri ve 401k planları gibi avantajlar da alabilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (23.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (40.80 TL/saat)

Hayvan bakıcılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

Evcil hayvan sahipliği arttıkça, daha fazla insanın evcil hayvanlarıyla ilgilenmesi gerekecek. Ek olarak, yaşlanan nüfus, köpek gezdirme veya yaşlı insanlara refakat etme gibi hizmetler sağlayabilecek evcil hayvan bakıcılarına olan talebi artırabilir.

Dipnot: Hayvan Bakıcı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Hayvan Bakıcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Hayvan bakıcılarının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu hayvan bakıcısı pozisyonu sadece lise diploması gerektirir. Bazı tesisler, hayvan bilimi veya ilgili bir alanda bir önlisans veya lisans mezuniyetini tercih edebilir. Bu dereceler, daha üst düzey pozisyonlara hak kazanmanıza ve kazanç potansiyelinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu hayvan bakıcısı, görevleri için ihtiyaç duydukları özel becerileri ve teknikleri işteyken öğrenirler. Eğitim, tesisin büyüklüğüne ve rolün karmaşıklığına bağlı olarak birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir. Eğitim genellikle mevcut hayvan bakıcılarını izlemeyi ve görevleri kendi başlarına tamamlayacak kadar rahat olana kadar gözetim altında gerçekleştirmeyi içerir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı işverenler, hayvan bakıcılarından, alana ilişkin genel anlayışlarını göstermek için sektöre özel bir sertifika almalarını isteyebilir.

Hayvan Bakıcı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Hayvan bakıcıları, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Hayvan muamelesi: Hayvan bakıcıları genellikle hayvanlarla ilgilenir. Bu yüzden bunu yapmak için uygun eğitim ve deneyime sahip olmak önemlidir. Hayvanlara güvenli ve insanca muamele etmek işin önemli bir parçasıdır ve hayvan bakıcıları her türden hayvanı idare edebilecek bilgi ve deneyime sahip olmalıdır.

İletişim: Hayvan bakıcıları, evcil hayvan sahipleri, veterinerler, diğer hayvan bakıcıları ve hayvan kontrol memurları dahil olmak üzere çeşitli insanlarla iletişim kurar. Ayrıca ilgilendikleri hayvanlarla da iletişim kurarlar, bu da onların hayvan davranışlarını anlayabilmelerini gerektirir. Bu durum aktif dinleme, konuşma ve yazma becerileri dahil olmak üzere mükemmel iletişim becerileri gerektirir.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Bir hayvan bakıcısı olarak empati, sahip olunması gereken önemli bir beceridir çünkü hayvanları daha iyi anlamanızı ve onlara bakmanızı sağlar. Mesela bir hayvan hastaysa, empatik bir hayvan bakıcısı, hayvanın semptomlarını fark edecek ve hayvanın daha iyi hissetmesine nasıl yardımcı olacağını anlayacaktır.

Organizasyon: Hayvan bakıcıları, çalışma alanlarını ve baktıkları hayvanları organize edebilmelidir. Bu durum hayvanın yaşam alanını temiz ve düzenli tutmanın yanı sıra hayvanın tıbbi kayıtlarını ve diğer evraklarını düzenli tutmayı içerebilir. Hayvan bakıcıları da tüm görevlerini tamamlayabilmeleri için zamanlarını etkili bir şekilde organize edebilmelidir.

Veteriner bakımı: Birçok hayvan bakıcısı sağlıklı hayvanlarla çalışır. Fakat bazıları bir yaralanma veya hastalıktan iyileşen hayvanlarla çalışır. Veteriner bakımı ve hasta veya yaralı hayvanlara nasıl bakılacağı konusunda bilgi sahibi olmak, bir hayvan bakıcısının sahip olması gereken önemli bir beceridir.

Hayvan Bakıcısı Çalışma Şartları Nasıl?

Hayvan bakıcıları, hayvan barınakları, hayvanat bahçeleri, akvaryumlar, hayvan kurtarma organizasyonları ve veteriner klinikleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Köpek ve kedilerden sürüngenlere ve kemirgenlere kadar her tür hayvanla çalışabilirler. Bakıcıların ağır hayvanları kaldırması veya kafesleri temizlemesi gerekebileceğinden, iş fiziksel olarak zorlayıcı olabilir. Ayrıca hayvan ısırıklarına ve çiziklerine maruz kalabilirler. Bakıcıların hayvanların ölümüyle ilgilenmesi gerektiğinden, iş duygusal olarak da zorlu olabilir. Hayvan bakıcıları genellikle tam zamanlı çalışır ve akşamları, hafta sonları ve tatillerde çalışmaları gerekebilir.

Hayvan Bakıcı İçin Mesleki Gelişme

İşte hayvan bakıcılarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Hayvan bakıcılarının, becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Hayvan Refahına Dikkat

Toplum, hayvan refahının öneminin daha fazla farkına vardıkça, hayvan bakıcıları istihdam eden işletmelerin, hayvanlarına mükemmel bakım sağlamaya odaklanmaları gerekecektir. Bu durum hayvan bakıcılarının uygun hayvan bakımı ve muamelesi konusunda iyi eğitilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca hayvan bakıcısı istihdam eden işletmelerin, hayvanlarının tutulduğu koşullar konusunda şeffaf olmaları gerekecektir. Bu durum müşterilerin nerede iş yapmak istedikleri konusunda bilinçli kararlar vermelerini sağlayacaktır.

Daha Fazla Evcil Hayvan Sahibi Üst Düzey Hizmetler İçin Ödeme Yapmaya İstekli

Evcil hayvan sahipliği daha popüler hale geldikçe, evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarına bakmalarına yardımcı olabilecek üst düzey hizmetler için ödeme yapmaya giderek daha istekli hale geliyor. Bu durum tımar, veterinerlik bakımı veya davranış değişikliği gibi alanlarda özel eğitim almış hayvan bakıcılarına olan talebin artmasına neden oluyor.

Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarına mümkün olan en iyi bakımı sağlayabilecek profesyoneller aradığından, bu tür hizmetleri sağlayabilen hayvan bakıcıları yüksek talep görecektir. Hayvan bakıcılarının rekabetçi kalabilmeleri için müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan geniş bir hizmet yelpazesi sunabilmeleri gerekecektir.

Çalışan Bağlılığının Önemi

İşletmeler, verimlilik ve genel şirket kültürü üzerindeki etkisinin farkına vardıkça, çalışan bağlılığı son yıllarda önemli bir konu haline geldi. Hayvan bakıcıları, bir işletmenin günlük operasyonlarında önemli bir rol oynadığından, işleriyle meşgul olmaktan onlar da yararlanabilir.

İşletmeler, çalışanların kendilerini değerli ve takdir edilmiş hissettikleri olumlu bir işyeri ortamı yaratarak, çalışanların katılımını teşvik edebilir ve ürün ve hizmetlerinin genel kalitesini iyileştirebilir.

Nasıl Hayvan Bakıcısı Olunur?

Bir hayvan bakıcısı olarak bir kariyer, hayvan bakımı endüstrisine başlamak için harika bir yol olabilir. Farklı hayvan türleri ve onlara nasıl bakılacağını öğrenmek için mükemmel bir fırsat. Ayrıca, ağınızı oluşturmanıza yardımcı olacak bu alandaki diğer profesyonellerle çalışma şansınız olacak.

Kariyerinizde ilerledikçe, veterinerlik veya vahşi yaşam rehabilitasyonu gibi belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Ayrıca sertifikalı bir hayvan eğitmeni veya davranışçı olmayı da seçebilirsiniz.

Dipnot: Hayvan Bakıcı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu kariyerde ilerlemenin en yaygın yolu bir organizasyon içinde yükselmek. Mesela küçük bir hayvan hastanesindeki bir hayvan bakıcısı, köpek kulübesi amiri, daha sonra müdür yardımcısı ve sonunda müdürlüğe terfi edebilir. Büyük bir hayvan tesisinde, bir hayvan bakıcısı ahır elden baş ahır eline, ardından ahır yöneticisine geçebilir.

Çeşitli hayvanlarla deneyimi olanlar, bir hayvanat bahçesinde baş hayvan bakıcısı veya küratör veya büyük bir çiftlikte çiftlik yöneticisi gibi pozisyonlara ilerleyebilirler. Hem hayvanlar hem de iş tecrübesi olanlar kendi evcil hayvan bakım tesislerini açabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu