Hasta Temsilcisi Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Tıbbi fatura ve işleme sigortası taleplerine yardımcı olmak, bir hasta temsilcisinin yaptığı iki şeydir. Lise diplomasının ötesinde örgün bir eğitime gerek yoktur ve mesleki belgelendirme gerekmese de tavsiye edilir.

Genel Bilgiler

Hasta temsilcileri tıbbi faturalandırma ve işlem sigortası hak taleplerinde yardımcı olur. Genellikle sadece lise diplomalarına sahip olmalarına rağmen, bu profesyoneller kolej kursları alabilir veya işverenlere dikkat çekmek için tıbbi ofis yönetiminde sertifika alabilirler. Mesleki sertifikalandırma gerekli olmamakla birlikte, Amerikan Sağlık İdaresi Yönetimi Birliği ve Tıbbi-Diş Hastanesi İş Ortakları Derneği tarafından sunulmaktadır. Sertifikalı olmak, sağlık sektöründe kullanılan standart tanı ve muhasebe kodlarının yeterlilik ve bilgisini gösterir.

Eğitim Şartları Lise diploması veya dengi; kolej ders veya sertifika tercih edilebilir
Certification_Profesyonel sertifika mevcut
_Proje Edilen İş Büyümesi (2018-2028)Tıbbi sekreterler için %16*
_Median Maaş (2018)Tüm hasta temsilcileri için yıllık 36.370 TL**

Kaynaklar: *Çalışma İstatistikleri Bürosu ve **PayScale

Hasta Temsilcisinin Görevleri

Hasta muhasebesi alanında çalışmak, öncelikle verilen hizmetler için faturalandırmayı içerir. Hasta temsilcisi, hastalar ve sigorta sağlayıcılar arasında bir irtibat görevi görür ve her iki tarafın da sorularını yanıtlayabilir. Hasta temsilcileri ayrıca ödemeleri işler ve tahsilat bildirimlerini yayınlar. Hasta temsilcileri, Eylül 2019 tarihi itibariyle yıllık ortalama 36.377 Türk lirası kazanmıştır.

Hasta Temsilcisi Gereksinimleri

Eğitim

Bir hasta temsilcisi için gereken asgari eğitim bir lise diplomasıdır. Bazı işverenlerin matematik, muhasebe ve işletmedeki üniversite kursları tercih edilebilir. İsteyen hasta temsilcileri, faturalandırma sürecini ve sağlık bilgi yönetimi sistemlerini kapsayan tıbbi yönetimde online bir kurs almayı düşünebilirler.

Alternatif olarak, tıbbi ofis idaresindeki bir yıllık sertifika programı, tıbbi terminolojiye, tanı kodlarına ve sigorta formlarına bir giriş sağlayabilir. Veri girişi ve kayıt tutma gibi temel beceriler de öğretilebilir. Ek olarak, öğrenciler sağlık sektörünü etkileyen etik kaygıları ve düzenlemeleri öğrenebilirler.

En Popüler:  Muhasebeci - QuickBooks Uzmanı: Kariyer Özeti

Belgeleme

Gönüllü belgelendirme çeşitli meslek kuruluşları tarafından sunulmaktadır.

Diğer bir seçenek, Sağlık İdaresi Yönetimi Birliği tarafından verilen hasta teknisyeni tanımıdır. Adaylar, dört yıllık mesleki deneyime sahip olmaları veya 2 yıllık bir derece ve iki yıllık bir deneyime sahip olmalarına rağmen, bir sertifikasyon sınavının başarıyla tamamlanmasının ardından da verilir.

Hasta temsilcileri, sahada güvenilirliklerini kanıtlamak için gönüllü olarak profesyonel sertifika alabilirler. Bu uzmanlar, hasta faturalandırması ve sigorta talepleriyle ilgili büro ve idari görevleri yerine getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu