Hareket Yakalama Meslekleri: İstihdam Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Motion Capture Professional İçin Görev Tanımı

Hareket yakalama uzmanları, dijital olarak oluşturulan sahnelerde ve videolarda yer alan gerçekçi bileşik şekiller oluşturmak için oyuncular, dijital kameralar ve bilgisayar işleme teknikleriyle çalışır. Hareket yakalama meslekleri arasında hareket yakalama teknisyeni, hareket yakalama operatörü, bilgisayar animatörü, görsel efekt sanatçısı, video oyunu yaratıcısı, oyun sanat tasarımcısı, doku sanatçısı veya hareket yakalama üretim koordinatörü bulunabilir.

Hareket yakalama alanında çalışırken, üretim öncesi ya da üretim sonrası ya da muhtemelen her ikisine de dahil olabilirsiniz. Çekim yapmak, dijital kamera çalıştırmak, sahnelere görsel doku eklemek veya bir bilgisayar işleme programını kullanarak görüntüleri düzenlemek için stüdyodaki oyuncularla çalışabilirsiniz. Hareket yakalama mesleklerinde çalışanlar dijital prodüksiyon operatörleri, bilgisayar sanatçıları, video editörleri, grafik tasarımcıları, doku sanatçıları veya bilgisayar animatörleri olarak film yapım şirketleri veya video oyunu geliştirme stüdyoları ile iş bulabilirler.

Eğitim Şartları Lisans programları arasında Bilgisayar Animasyonu veya Görsel İletişim alanında Güzel Sanatlar Lisansı, Medya Sanatları ve Animasyon alanında Sanat Lisansı, Grafik Tasarım veya Görsel İletişim alanında Bilim Dalı veya Lisans derecesi bulunmaktadır.
İstenen Yetenekler Sanatsal ve bilgisayar becerileri, kişilerarası beceriler ve kamera ekipmanı kullanımı
Kariyer Durumu (2016-2026)* Multimedya sanatçıları ve animatörleri için %8 büyüme
Ortalama Yıllık Maaş (2017)* Multimedya sanatçıları ve animatörler için 70.530 TL

Kaynak: *Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Birçok topluluk kolejleri, üniversiteler, teknik kolejler ve teknik enstitüler, hareket yakalamada bir kariyere yol açabilecek programlar ve dereceler sunar. Bilgisayar Animasyonunda B.F.A, B.A. Medya Sanatları ve Animasyon dalında A.S. veya B.S. Grafik Tasarım veya B.S. veya Görsel İletişimdeki B.F.A, hareket yakalama meslekleri aramaya başlamadan önce kazanılması gereken derecelerden bazılarıdır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Hareket yakalama meslekleri yüksek düzeyde sanatsal ve bilgisayar becerileri gerektirir. Hareket yakalamada çalışanlar, sanatsal kavramları görsel imgelere dönüştürme yeteneğine sahip olmalıdır. Hareket yakalama mesleklerinde çalışanların aktörlerle, teknisyenlerle ve sanatçılarla yakın çalışması muhtemel olduğu için kişiler arası beceriler çok önemlidir. Kamera ekipmanı ile çalışanlar için bazı özel teknik beceriler gerekebilir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre multimedya sanatçıları ve animatörleri için öngörülen istihdam artışı 2016-2026 döneminde %8’dir. Bu meslek için ortalama maaş Mayıs 2017’de 70.530 liraydı.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyerlere şunlar dahildir:

Web Geliştiricisi

Bir web geliştiricisi, bir web sitesinin teknik ve stil yönlerini bir araya getirmek, değiştirmek ve sürdürmekten sorumludur. Sitenin neye benzemesi gerektiğini ve müşterinin ne yapmasını beklediğini belirlemek için müşterilerle birlikte çalışırlar. Siteye ait metni ve resimleri almak için başkalarıyla birlikte çalışabilir ve siteyi belirli bir şekilde göstermek veya gerçekleştirmek için kod yazabilirler. BLS, web geliştiricilerin %16’sının 2016’da serbest meslek sahibi olduğunu bildiriyor. Bu alandaki işlerin 2016’dan 2026’ya kadar %15 oranında büyümesi bekleniyor ve web geliştiricileri 2017’de ortalama 67.990 TL kazanıyor. Bir ortak veya lisans derecesine sahip olmak ortak bir iş gereksinimidir; bilgisayarlarda veya grafik tasarımda bir arka plan istenebilir.

Grafik Tasarımcısı

Bir grafik tasarımcı, bir logo, broşür ya da benzeri bir materyalle bir fikir ya da kavramı iletmek amacıyla müşterilerin projelerine dayalı görüntüler yapar. Grafik tasarımcıları bir araya getirdi ve görüntülerin ve metnin görünümünü değiştirdi, böylece eşleştirilmelerini görsel olarak sevindirdi. Grafik tasarımcıları genellikle grafik tasarım alanında lisans derecesine ve potansiyel işverenlere göstermek için bir çalışma portföyüne sahiptir. Bu alandaki işçiler satıcı tarafından verilen ürün sertifikalarını alabilir. BLS, grafik tasarımcılarına 2016’dan 2026’ya kadar %4’lük bir iş artışı görebileceğini ve grafik tasarımcılara 2017’de ortalama 48.700 liralık bir maaş ödendiğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu