Halkla İlişkiler Müdürü Görev Tanımı, Gereksinimleri ve Kariyer Bilgileri

Bir halkla ilişkiler yöneticisi bir şirketin kamu imajı ve tüketicilerle olan genel ilişki üzerinde çalışır. Reklam, pazarlama ve insan kaynakları konularında insanlarla birçok konuda işbirliği yapıyorlar. Eğitim Şartları endüstriye ve uzmanlığa göre değişmektedir. Ancak işverenler genellikle PR çalışmalarında ilgili üniversite diplomasına ve deneyime sahip başvuru sahiplerini istemektedir.

Genel Bilgiler

Halkla ilişkiler yöneticileri, çeşitli endüstrilerdeki kariyerleri takip eder ve kurumsal işverenler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve bağımsız halkla ilişkiler firmaları için çeşitli medya ilişkileri, iletişim ve danışmanlık görevlerini gerçekleştirir. Yönetim pozisyonları genellikle birkaç yıl halkla ilişkiler tecrübesi olan ve halkla ilişkiler, gazetecilik veya iletişim alanlarında lisans derecesi veya üstü olan adaylar için geçerlidir.

Eğitim Şartları Halkla ilişkiler, gazetecilik veya iletişim alanında lisans veya yüksek lisans derecesi
Ek gereksinimlerHalkla ilişkiler deneyimi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)*Tüm halkla ilişkiler ve bağış toplama yöneticileri için %8
Ortalama Yıllık Maaş (2018)*Tüm halkla ilişkiler ve bağış toplama yöneticileri için 131.570 TL

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Halkla İlişkiler Müdürü Görev Tanımı

Halkla ilişkiler (PR) yöneticileri, işverenlere veya müşterilere yönelik stratejik kamu imaj kampanyaları ve programları tasarlamak ve uygulamak için kurumsal halkla ilişkiler departmanlarında veya dış halkla ilişkiler firmaları ile birlikte çalışır. Ayrıca bir şirketin veya müşterinin medyada ve ayrıca çalışanlarda ve müşterilere gösterilme şeklini geliştirmek veya korumakla ilgili belirli projelerde reklam, insan kaynakları ve pazarlama departmanlarıyla işbirliği yapabilir.

Halkla ilişkiler yöneticileri, rehberlik sağlamak, programlar başlatmak veya belirli iletişim hedeflerini gerçekleştirmek için müşterilerle çalışabilir. Ayrıca halkın bilinçlendirilmesi ve büyük açılışlar, ürün tanıtımları ve hayırsever etkinlikler gibi ücretsiz basında yer almak için özel etkinlikleri yönlendirebilirler. Halkla ilişkiler yöneticileri genellikle teknoloji, sağlık veya finans gibi belirli sektörlerde uzmanlaşmıştır ve birleşme ve satın almalar, kriz yönetimi veya yönetici iletişimi gibi belirli alanları yönetebilirler.

Halkla ilişkiler yöneticileri halkla ilişkiler ortaklarını, uzmanları ve idari personeli eğitebilir ve yönlendirebilir. Görevleri, basın bültenlerini yazmak ve düzenlemek, pazarlama materyallerini gözden geçirmek, haber bültenleri hazırlamak ve yönetici sunumları ve konuşmaları yazmak olabilir. Halkla ilişkiler yöneticileri aynı zamanda iç çalışan iletişim desteği ile insan kaynakları departmanları sağlayabilir, BT departmanlarıyla web sitesi tasarımını denetleyebilir ve satış ve pazarlama ekibine müşteri etkinliklerinde yardımcı olabilir. Halkla ilişkiler yöneticileri, genellikle şirket bilgilerinin yayılmasını kolaylaştırmak için basın yayın kuruluşlarında muhabirlerle ve editörlerle yakın ilişkiler kurar. Yönetici röportajları yaptılar ve şirketleri veya organizasyonları için basının dikkatini çekmek için çalışıyorlar.

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Halkla ilişkiler, gazetecilik veya iletişim alanlarında lisans veya yüksek lisans derecesine sahip adaylar için genellikle en iyi halkla ilişkiler yöneticisi fırsatları vardır. Eğitim, işletme, yazma, pazarlama ve kamu konuşma derslerini içermelidir. İnternet iletişimi, araştırma ve iş sunumları dahil olmak üzere gelişmiş bilgisayar becerileri geliştiren kurslar da istenebilir.

Bir lisans programının tamamlanması üzerine, kurumsal PR departmanları ve bağımsız firmalarla staj yapılabilir. Sürekli eğitim için fırsatlar, profesyonel halkla ilişkiler toplulukları, üniversiteler ve işveren destekli programlar tarafından sağlanan eğitim programları aracılığıyla sağlanmaktadır.

Kariyer Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, kuruluşların marka kimliklerini ve itibarlarını artırmanın yollarını aramaları için PR ve fon yaratma yöneticilerinin istihdamının 2018 ve 2028 arasında %8’den daha hızlı artması bekleniyordu. Üniversite diplomasının ötesinde, bu yöneticilerin çoğu geniş mesleki deneyime sahiptir. PR ve fon yaratma yöneticilerinin 2018’de yıllık ortalama kazanç 131.570 TL’dir.

Halkla ilişkiler müdürü olmak için, halkla ilişkiler veya benzeri bir alanda lisans veya yüksek lisans derecesi kazanmalı, daha sonra staj ile başlayabilecek uygun iş tecrübesi kazanmalıdır. PR yöneticileri, PR personelinin çabalarını koordine etmek için mükemmel iletişim ve organizasyon becerilerine ihtiyaç duyar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu