Haber spikeri: Görev Tanımı ve Kariyer Gereksinimleri

Bir haber spikeri için kariyer tanımı

Bir haber spikeri, haber öyküleri sunar ve olay yerindeki muhabirlerden video ve canlı yayınlar sunar. Haber spikerleri, haberleri televizyon izleyicilerine bildirir ve genellikle bir teleprompterten gelen raporları okur. Haber spikerleri, yerel veya ulusal güncel olayları, sporları veya hava durumunu içerebilecek farklı uzmanlık alanlarında iş bulabilir. Bir haber spikerinin işi, güvenilir olmak, programı kontrol etmek ve televizyon izleyicilerinin ruh halini düzenlemektir.

Eğitim Gazetecilik, iletişim veya ilgili bir alanda lisans derecesi
İşin Gereklilikleri Güncel haberler; olay yerindeki muhabirlerden video ve canlı yayınlar yayınlayın; kaynaklara karşılık gelir; Haber raporlarının doğruluğunu sağlamak için bilgileri doğrulayın
Yıllık Ortalama Maaş (2018) 91.990 Türk lirası (tüm yayın haberleri analistleri için)
İş Büyümesi (2016-2026) Değişmeden az veya çok tüm yayın haberleri analistleri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Çoğu haber spikeri, gazetecilik, iletişim veya ilgili bir alanda lisans derecesine sahip olmak zorundadır. Öğrencilerin aldığı derslerin çoğu kitle iletişim araçları, raporlama, kamuya açık konuşma, gazetecilik, yayıncılık ve televizyon/radyo prodüksiyonunu içermektedir. Çalışma İstatistikleri Bürosu, lisedeki öğrencilerin İngilizce ve sosyal bilgiler gibi derslere odaklanarak bir haber spikeri olarak bir kariyere hazırlanabileceklerini bildirdi. Derecelerini aldıktan sonra, muhtemel haber spikerleri yerel radyo veya televizyon kanallarındaki stajlarla eğitimlerine devam edecekler.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Haber spikerleri hoş bir ses ve görünüme sahip olmalıdır. Haber spikerleri güvenilir olmalı ve mükemmel iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Bu alanda kariyer arayan herkesin, son teslim tarihlerini karşılamak, düzensiz saatler çalışmak ve muazzam bir okuduğunu anlama becerisine sahip olmak için hazırlıklı olması gerekir. Bilgisayar becerileri gittikçe önem kazanmakta ve haber spikerlerinin güncel konular ve eğilimler hakkında bilgilendirilmelerine yardımcı olmaktadır.

Ekonomik ve Kariyer Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu, yayın haber analistleri için iş fırsatlarının, televizyon da dahil olmak üzere, genel medyadaki azalan reklam geliri nedeniyle 2016’dan 2026’ya kadar bir değişiklik yaşamaması beklendiğini bildirdi. Başvuru sahipleri, büyük kentsel bölgelerdeki işler için büyük miktarda rekabet görebilmektedir. BLS’ye göre, bir yayın haber analisti için yıllık ortalama maaş 2018’de 91.990 liraydı.

Benzer Meslekler

Keşfedilebilecek benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Spiker

Spikerler konuklarla röportaj yapar ve radyo, televizyon veya spor takımları için haber, müzik ve spor programları sunar. Bu kariyere girmek için en yaygın eğitim lisans derecesidir ve birçok spiker zaten kolej istasyonlarında bazı deneyimler yaşamıştır. BLS, 2016’dan 2026’ya kadar spikerlerin istihdamında %9’luk bir düşüş bildirmiştir. Radyo ve televizyon spikerleri, 2018’de yıllık ortalama 51.630 TL maaş kazanmıştır.

Meteorolog dahil Atmosferik Bilim Adamı

Bir lisans derecesi ile, bu profesyoneller hava durumu ve iklimi inceleyerek halk için öngörülerde bulunabilirler. BLS, 2016’dan 2026’ya kadar atmosferik bilim insanlarının istihdamı üzerinde ortalamadan %12 daha hızlı bir büyüme öngördü. Mayıs 2018 itibariyle, BLS, atmosferik uzay bilim adamlarının yıllık ortalama 95.580 TL maaş kazandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu