Gündüz Bakım Yönetimi: Görev Tanımı ve Kariyer Gereksinimleri

Bir günlük bakım yöneticisi olmak için lisans derecesi ve devlet lisansı gerekir. Günlük bakım yöneticileri, çocuk bakım merkezlerinin günlük faaliyetlerinden sorumludur. Bu görevlerden bazıları, personelin denetlenmesi, tesisin lisanslama gerekliliklerine uymasını sağlamak, müfredat uygulamak ve çocukları kayıt altına almaktır.

Genel Bilgiler

Gündüz bakım yönetimi uzmanları, çocuk bakım endüstrisinde çeşitli denetim pozisyonlarında çalışır. Erken çocukluk eğitiminde eğitilirler ve bebek ve çocuk bakıcılığından okul sonrası programlara ve yaz kampına kadar çeşitli hizmetler sunan tesisleri yönetebilirler. Gündüz bakım yönetimi kariyerleri, çocuk bakımında devlet lisansına ek olarak, genellikle eğitim alanında veya ilgili bir alanda bir derece gerektirir.

Eğitim Şartları Lisans
Ek gereksinimlerDevlet çocuk bakımı lisansı; Çocuk Gelişimi Ortak sertifikasyonu genellikle gereklidir
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024)*Okul öncesi ve çocuk bakıcısı yöneticileri için %7
Yıllık Ortalama Maaş (2015)* Okul öncesi ve çocuk bakım programlarındaki eğitim yöneticileri için yıllık 45.670 ₺

Kaynak: *Çalışma İstatistikleri Bürosu

Gündüz Bakım Yönetimi İş Tanımı

Günlük bakım yönetimi uzmanları, çocuk bakım tesislerinin günlük faaliyetlerini denetler. Ebeveynlerle etkileşime giriyor, mali kaynakları yönetiyor, pazarlama çabalarını koordine ediyor, personeli işe alıyor ve eğitiyorlar ve tesislerin ve personelin devlet lisansı düzenlemelerine uymasını sağlıyor. Erken çocukluk gelişimini teşvik eden, tesislerin karlı kalırken güvenli ve besleyici bir ortam sağlamasını sağlayan müfredat ve etkinlikler oluşturur ve uygularlar. Bir günlük bakım yönetimi uzmanı, bir günlük bakım merkezi, bir çocuk bakım şirketi veya bir tesisin sahibi tarafından çalıştırılabilir.

Temel Beceriler

Gündüz bakım yönetimi uzmanları, erken çocukluk gelişimi ve çocuk bakımı konusunda güçlü bir anlayışa sahip olmalıdır. Güçlü liderlik becerilerine, yetki verme yetkinliğine sahiptir ve personeli işe alabilir, eğitebilir ve yönetebilirler. Mükemmel yazılı ve sözlü iletişim becerileri ebeveynler, çocuklar ve iş arkadaşlarınızla etkileşimde bulunmak için gereklidir.

Gündüz bakım yönetimi uzmanları organize edilmeli, iyi bilgisayar becerileri pratiği yapmalı ve aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilmelidir. Çoklu dil becerileri de kariyer olanaklarını artırabilir.

Gündüz Bakım Yönetimi Kariyer Şartları

Gündüz bakım yöneticileri genellikle erken çocukluk eğitiminde lisans derecesi almanın yanı sıra çocuk bakımında devlet lisansı ve sertifikası almalıdır. Mükemmel iletişim, organizasyon ve liderlik özelliklerine de ihtiyaç vardır. Aşağıda günlük bakım yöneticileri için daha ayrıntılı kariyer gereksinimleri vardır.

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Gündüz bakım yönetimi uzmanları, erken çocukluk eğitiminde genellikle bir ortak veya lisans derecesine ihtiyaç duyuyor. Ancak bazı çalışanlar sadece lise diploması ve uygun çocuk bakımı sertifikası ile işe alınabiliyor. Lisans erken çocukluk eğitimi programları, çeşitli eğitim konularını kapsar ve öğrencilerin denetimli sınıf deneyimlerine katılmalarına izin verebilir. Kurslar incelemek:

  • Öğrenme aktiviteleri
  • Çocuk psikolojisi
  • Erken çocukluk eğitimi programları
  • Özel Eğitim
  • Okul öncesi eğitim programı
  • Dil gelişimi

Ruhsat ve Sertifikalandırma

Gündüz bakım yöneticilerinin çoğu, bir çocuk bakım tesisinde iş bulmak için ruhsat almalıdır. Gündüz bakım yönetimi profesyonelleri için eyalet ruhsatlandırma gereklilikleri değişkenlik gösterir. Ancak çoğu eyalette işçilerin eğitim almalarını, aşıları almalarını, arka plan kontrollerini geçmelerini ve CPR ve ilk yardım sertifikaları almalarını gerektirir. Ulusal Çocuk Bakımı ve Erken Eğitimde Sağlık ve Güvenlik Kaynak Merkezi devlet tarafından lisanslama bilgisi sağlar.

Gündüz bakım yöneticileri ayrıca, Mesleki Tanıma Konseyi veya başka bir onaylanmış kuruluşla birlikte Çocuk Gelişim Ortağı (CDA) sertifikası almalıdır. Sertifika alanında çocuk bakım eğitimi gerektirir.

Gündüz Bakım Yönetimi Kariyer Durumu ve Maaş İstatistikleri

Çalışma İstatistikleri Bürosu, nitelikli erken çocukluk eğitimi profesyonelleri için talep arttıkça, çocuk bakım yönetimi alanında ortalamadan daha hızlı bir iş büyümesini öngördü. BLS, çocuk bakım yönetimi pozisyonlarının 2014-2024’ten itibaren %7 artacağını öngördü. BLS ayrıca okul öncesi ve çocuk bakımı programlarındaki eğitim yöneticileri için ortalama yıllık maaşın 2015 yılında 45.670 ₺ olduğunu bildirdi.

Genel olarak, günlük bakım yöneticileri en az bir lisans derecesine ve lisans veya sertifikaya sahiptir. 2014-2024 yılları arasında günlük bakım yöneticileri için iş büyümesinin tüm mesleklere kıyasla ortalama olması beklenmektedir. Yönetim deneyimi olan ve çocuklarla çalışmaktan hoşlanan adaylar iş olanaklarını geliştirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu