Grafik Tasarımcı İstihdam Bilgisi

Grafik Tasarımcı için Görev Tanımı

Grafik tasarımcıları, işletmeler için grafik görüntüleme ve çizimlerin oluşturulmasına yardımcı olur. Broşür ve kitap kapağı gibi basılı materyaller üretiyorlar. Ayrıca web siteleri ve filmler gibi basılı olmayan materyaller için grafikler ve tasarımlar oluştururlar. Bu malzemeler normalde satış, pazarlama veya reklam amaçlı kullanılır. Grafik tasarımcıları, diğer tasarımcılar, sanat yöneticileri, satış personeli ve şirket yöneticileri gibi çeşitli insanlarla işbirliği yapar.

Eğitim ŞartlarıÖnlisans derecesi veya üstü, lisans derecesi önerilir
İş YetenekleriYaratıcılık, çoklu görev, zaman yönetimi, bilgisayar ve yazılım bilgisi
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*48.700 Türk lirası (grafik tasarımcıları için)
İş Büyümesi (2016-2026)*%4

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, bir ortaklığın derecesi veya daha yüksek olması genellikle grafik tasarımcı olmak için gereklidir. Birçok işveren, bir lisans derecesine ek olarak lisans derecesi veya önemli bir iş deneyimi gerektirebilir. Grafik tasarıma duyulan yüksek ilgi ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler nedeniyle, birçok kolej, grafik tasarım alanında kariyer yapmak isteyen öğrencilere dijital illüstrasyon, web sitesi tasarımı ve grafik sanatı dersleri vermektedir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Grafik tasarımcıları yaratıcı insanlar olmalı. Sanatsal imgeler kullanarak izleyicilerin dikkatini çekerken, bir müşteri veya iş için bir mesaj gösterebilmelidirler. Grafik tasarımcıları çok görevli, öncelikli ve katı zaman kısıtlamaları altında iyi çalışabilmelidir. Bu kariyere yönelik önemli miktarda bilgisayar ekipmanı ve özel yazılım bilgisi gereklidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

BLS, bir grafik tasarımcı için ortalama yıllık maaşın Mayıs 2017’de 48.700 TL olduğunu bildirdi. New York ve Los Angeles gibi daha büyük şehirlerdeki geniş medya fırsatları nedeniyle, giriş seviyesi grafik tasarımcıları büyük metropol alanlarda daha kolay iş bulabilir. BLS, 2016’dan 2026’ya kadar tüm grafik tasarımcıların istihdamının küçük bir değişim göstereceğini; %4’lük bir iş artışı bekleniyordu.

En Popüler:  1. Sınıf Öğretmeni: İstihdam Bilgisi ve Gereksinimleri

Benzer Meslekler

Grafik tasarımcı olmak için gereken bazı beceriler, sizi diğer alanlardaki işler için hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Multimedya Sanatçıları ve Animatörler

Filmler, televizyon ve video oyunları için görsel efektler ve animasyon yaratmak isteyenler bu kariyere devam etmek isteyebilirler. Dereceye her zaman ihtiyaç duyulmasa da, bu sanatçıların ve animatörlerin çoğu iş piyasasında rekabet edebilmek için lisans derecelerine ve güçlü çalışma portföylerine sahiptir. 2016-2026 yıllarında bu kariyer için genel olarak BLS tarafından ortalama %8’lik bir iş artışı öngörülmüştür. BLS’ye göre, bu meslekler için 2017’de yıllık ortalama ücret 70.530 liraydı.

Reklam, Promosyon ve Pazarlama Müdürleri

Alanında en az lisans derecesi ve iş deneyimi olan bu yöneticiler, hizmetlere ve ürünlere ilgi uyandıran programları planlamak için satış temsilcileri ve sanat yönetmenleriyle birlikte çalışır. 2017 yılında, reklamcılık ve tanıtım yöneticileri yıllık 106.130 Türk lirası maaş ve pazarlama yöneticileri 132.230 Türk lirası almıştır. BLS, 2016-2026 yılları arasında bu alan için %10’luk bir iş artışı öngörüyor; bu, tüm meslekler için ortalamanın üzerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu