Grafik Sanatçıları: İş ve Kariyer Bilgisi

Grafik Ressamının Görev Tanımı

Bir grafik sanatçısı olarak kariyer, grafik ve basılı materyallerin düzenini oluşturmak ve materyaller için tasarım ve renk konseptleri geliştirmek gibi iş görevlerini içerir. Ek görevler genellikle projeler için üretim zaman çizelgelerinin izlenmesini ve üretim sürecinde kullanılan teknikleri analiz etmeyi içerir. Grafik sanatçılarının ayrıca pazarlama, satış ve iş operasyonları gibi bir şirketin büyük bölümlerinde diğer personel ile işbirliği yapması gerekir.

Eğitim alanı Grafik, görsel veya ticari sanat
Görevler Malzemeler için grafik tasarım, düzen ve geliştirme
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*48.700 Türk lirası (grafik sanatçıları dahil tüm grafik tasarımcıları)
İş Büyümesi (2016-2026)* %4 büyüme (tüm grafik tasarımcıları)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

İşgücü İstatistikleri Bürosu’na göre, çoğu giriş seviyesi pozisyon için grafik sanatında bir kariyer için gerekli eğitim, grafik, görsel veya ticari sanat dalında bir lisans veya önlisans derecesidir. Grafik sanatında bir önlisans veya lisans programı tamamlamak için genellikle en az 24 ay ve 48 ay sürer. Bu kariyer için kurs, dijital fotoğrafçılık, grafik illüstrasyon, dijital görüntüleme ve web tasarım dersleri içerebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Grafik sanatçılarının detay odaklı ve yaratıcı düşünürler olması gerekir. Ayrıca fikirlerini planlayabilmeli, organize edebilmeli ve analiz edebilmeli, ayrıca Adobe InDesign ve Photoshop gibi grafik sanatı yazılımları ile deneyime sahip olmalıdırlar.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

BLS, grafik sanatçılarının dahil olduğu grafik tasarımcılarının yıllık maaşının 2017 yılının Mayıs ayında 48.700 Türk lirası olduğunu bildirdi. Büro ayrıca 2016-2026 yılları arasında grafik tasarımcıları arasında yaklaşık %4’lük bir istihdam artışı öngördü. Bir bireyin yaptığı grafik tasarım tipi, iş bulunabilirliğinde önemli bir faktör olacaktır. Örneğin, yayıncılıktaki tasarımcılar %22’lik istihdamda bir düşüş görebilirken, bilgisayar sistemleri tasarım şirketleri için çalışanlar 2016-2026 yıllarında yaklaşık %20’lik bir büyüme görebilirler.

Benzer Meslek

Bu alandaki diğer kariyerler şunlardır:

Sanat Yönetmeni

Sanat yönetmenleri grafik sanatçılar gibi benzer işler yaparlar. Ancak ticari ambalajlar, gazeteler, dergiler ve eğlence endüstrisi projeleri için resim ve metinlerin düzeninde ve tasarımında uzmanlaşırlar. Güzel sanatlarda lisans derecesi ve ilgili tasarım alanlarında giriş seviyesi deneyimi genellikle bu iş koluna taşınmak için gereklidir. Her ne kadar BLS, sanat yönetmenlerinin istihdamında 2016’dan 2026’ya kadar %5’lik bir artış öngörüyor olsa da, online yayın ve web sitesi çalışmasına geçebilenler daha fazla iş fırsatı bulacaktır. Bu kariyer için ortalama maaş, BLS tarafından bildirildiği üzere 2017 yılında 92.500 TL’dir.

Multimedya Sanatçıları ve Animatörler

Dijital dünyaya yayılmak isteyen sanatçılar için multimedya sanatı ve animasyon bir kariyer seçeneğidir. Multimedya sanatçıları video oyunları, filmler, televizyon ve diğer dijital ortamlar için görsel öğeler ve efektler oluşturur. Bu alana girerken güçlü bir sanat portföyü önemli bir varlık olmasına rağmen, birçok sanatçı bilgisayar grafikleri veya güzel sanatlar alanında lisans derecesi de kazanır. BLS, 2016-2026 yılları arasında multimedya sanatçılarının ve animatörlerin istihdamında %8’lik bir artış öngörüyor. BLS’ye göre, 2016’da bu sanatçıların ve animatörlerin yalnızca yaklaşık 73.700’ü çalışsa da, 2017’de ortalama maaşını 70.530 TL kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu