Görsel İletişim Tasarımcısı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Görsel İletişim Tasarımcısının Görev Tanımı

Görsel iletişim tasarımcıları, yayıncılar, web sitesi geliştiricileri ve diğer multimedya şirketleri için görsel tasarım öğeleri oluşturmak için grafik yazılımı uygulamalarını kullanan özel grafik tasarımcılarıdır. Şirketler daha sonra bu malzemeleri web sitelerinde, baskı malzemelerinde, ambalajlarında ve diğer görsel ortamlarda kullanırlar. Görsel iletişim tasarımcısı, bir şirketin pazarlama kavramlarını ve hedeflerini temsil eden görsel tasarımların hazırlanmasından sorumludur. Gelişmiş grafik yazılım programlarını ve diğer teknolojileri kullanarak, görsel bir iletişim tasarımcısı, bir broşür kadar temel veya tam uzunlukta bir animasyon kadar karmaşık bir şey yaratabilir.

Eğitim İki yıllık görsel iletişim önlisans derecesi, görsel iletişim alanında lisans derecesi
İş Yetenekleri Çoklu görev, yaratıcı, tasarım yazılımına aşina
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 48.700 TL (grafik tasarımcı)
İş Büyümesi (2016-2026)* %4 (grafik tasarımcıları)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Görsel iletişim tasarımı alanında, görsel iletişim, güzel sanatlar veya teknik tasarım alanında 2 yıllık bir önlisans derecesi yeterli olabilir. 4 yıllık bir lisans derecesiyle, iş bulma fırsatlarınızı artırabilirsiniz. Bazı 4 yıllık sanat okulları, öğrencilerin lisans programlarına girebilmeleri için bir yıllık sanat ve grafik dersleri almalarını gerektirir. Görsel iletişim tasarımı lisans programları genellikle sanat, grafik tasarım, pazarlama, tipografi ve multimedya uygulamaları derslerini içerir.

Gereken Beceriler

Pek çok projeyi atlatma, yaratıcı bir problem çözme ve kavramsal yetenek olma yeteneği görsel iletişim tasarımcıları için gerekli becerilerdir. Çalıştıkları şirketler görsel iletişim tasarımcısının gelişmiş tasarım yazılımı ve teknolojisine aşina olmasını bekler.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Özel tasarım hizmetleri sunan şirketler, yayıncılar ve reklam firmaları, grafik tasarım alanında çalışan kişilerin çoğunluğunu kullanır. Çalışma İstatistikleri Bürosu, grafik tasarımcılarının ortalama maaşını 2017 yılında 48.700 Türk lirası olarak listelemiştir.

Benzer Meslekler

Benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Multimedya sanatçısı

Görsel iletişim tasarımcısı olarak aynı tasarım görevlerinden bazılarını yerine getiren multimedya sanatçısı, video, televizyon, film ve bilgisayar oyunları gibi ortamlar için özel efektler ve sanat geliştirme konusunda uzmanlaşmıştır. Diğer tasarım uzmanlarının yardımıyla, özel bilgisayar yazılımı kullanarak sahneleri tasvir eder ve görüntüler, grafikler ve animasyonlar oluşturur.

Potansiyel işverenlere göstermek için bir çalışma portföyü gerektiğinden, grafik sanat alanında lisans derecesi, bilgisayar grafikleri veya ilgili bir alanın kazanılması genellikle işverenler tarafından istenmektedir. BLS, multimedya sanatının ve animasyonun, 2016-2026 yıllarında çoğunlukla film ve video oyunu özel efektlerine olan talebe bağlı olarak, ortalama olarak %8 oranında artacağını tahmin ediyor. 2017 yılının Mayıs ayındaki BLS verilerine dayanarak, multimedya sanatçıları ortalama 70.530 TL gelir elde etti.

Sanat Yönetmeni

Dergi, ürün ambalajı, gazete ve diğer medyaların görsel görünümünü koordine etmek ve tasarlamak isteyenler için sanat yönetmeni olmak uygun olabilir. Sanat yöneticileri, proje kavramının planlanmasına, tasarımcılara ve sanatçılara çalışmaların atanmasına, hangi görüntü ve öğelerin kullanılması gerektiğine karar vermelerine, zaman çizelgesini ve bütçelerini yönetmelerine, personelin çalışmalarını denetlemelerine ve tasarım fikirlerini müşterilere iletmelerine yardımcı olur.

Bu mesleğe girmek için, tasarım veya sanatta bir derece gereklidir ve editör, grafik tasarımcı veya başka bir ilgili alanda çalışmak için deneyim gereklidir. BLS, 2016 ve 2026 yılları arasında sanat yönetmenleri için ortalama %5’lik iş artışı beklemektedir. Sanat yönetmenleri, BLS tarafından Mayıs 2017’de bildirildiği üzere, yıllık ortalama maaş olarak 92.500 Türk lirası almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu