Fuar Müdürü: Görev Tanımı ve Kariyer Gereksinimleri

Bir Sergi Yöneticisinin Görev Tanımı

Sergi yönetimi, bütçeleme, pazarlama, güvenlik ve alan seçimi ile ilgili görevleri içerebilen çok yönlü bir alandır. Sergi yöneticileri ayrıca servis sağlayıcılarla sözleşme yapabilir, etkinlik planı planları geliştirebilir ve katılımcılar için gecelik konaklama bulabilir. Operasyonlar ve satış faaliyetleri de bu mesleğe bağlı. Bir etkinliğe öncülük eden günlerde, sergi yöneticileri, çoğu yerinde olan uzun saatler içerisinde sık sık görev yaptılar.

Sergi yöneticisimüze müdürü
Eğitimİşletme, güzel sanatlar veya ilgili alanlarda lisans derecesiMüze çalışmalarında yüksek lisans derecesi
İş YetenekleriOrganizasyon, iletişimTasarım, hayal gücü
Yıllık Ortalama Maaş (2019)Fuar yöneticileri için 85.210 TL53.780 TL**
İş Büyümesi (2016-2026)**Toplantı, kongre ve etkinlik planlayıcıları için %11%14

Kaynak: İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Sergi yönetimi alanında kariyer yapmak için lisans derecesi veya daha yüksek bir lisans gereklidir ve çalışma alanları işletme, tasarım, güzel sanatlar veya bilgi yönetimi alanlarını içerebilir. Kalkınan küratörlerin müze çalışmalarında yüksek lisansa ihtiyaçları olabilir. Avrupa’da sergi yönetiminde diploma almak mümkün olsa da, bu seçenek Amerika Birleşik Devletleri’nde henüz mevcut değildir ve devlet dışındaki işverenler için anlamlı olmayabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Fuar yöneticileri iyi organize edilmiş ve mükemmel iletişim, matematik ve yazma becerisine sahip. Sanat, ticaret ve çiçek şovları gibi ilgi çekici sergiler oluşturmak için tasarım yetenekleri ve hayal gücü duygusu da gereklidir. Kişilerarası beceriler, bir personel ekibini bir araya getirip yönetmeleri gerekebilecek büyük kuruluşlarda çalışanlar için anahtardır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, sergi yöneticilerine özgü iş görünümleri ve maaş rakamları sunmamaktadır. Bununla birlikte BLS ülke çapındaki küratörlere yönelik istihdam olanaklarının 2016 ve 2026 arasında ortalamadan %14 veya daha hızlı büyümesi beklendiğini bildirmektedir. Aynı 10 yıllık dönemde, ülke genelinde toplantı, kongre ve etkinlik planlayıcıları görecek işlerde %11 veya ortalamadan daha hızlı bir artış.

En Popüler:  Klinik Koordinatör Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Mayıs 2018’de müze küratörlerinin ortalama yıllık maaşı 53.780 TL iken toplantı, kongre ve etkinlik planlamacıları 49.370 TL kazandı. Fuar yöneticileri, Nisan 2019’da yıllık ortalama 85.210 TL para kazandılar.

Benzer Meslekler

Yönetim ve yaratıcı gelişimde işte birkaç seçenek:

İdari Servis Yöneticileri

İdari hizmetler yöneticileri bir şirket veya kuruluş için destek faaliyetlerini koordine eder ve denetler. Sorumluluklar kuruluş veya pozisyona göre değişmekle birlikte, tesis planlama, posta dağıtımı ve kayıt tutma ile ilgili olanları içerebilir. Asgari eğitim şartları arasında lise diploması veya eşdeğeri; Bireysel işverenler, işletme veya yönetim, mühendislik veya tesis yönetiminde 4 yıllık bir derece ile başvuranlar için bir tercih gösterebilir. BLS tarafından bildirildiği üzere, ülke genelindeki idari hizmetler yöneticileri için iş olanaklarının 2016 ve 2026 arasında ortalamadan %10 veya daha hızlı artması bekleniyor. Mayıs 2018’den itibaren idari hizmet yönetiminde çalışanlara yıllık ortalama 96.180 TL maaş ödendi.

Web geliştiricileri

Web geliştiricileri, kapasite, performans ve genel ziyaretçi deneyimi ile ilgili sorunları içerebilen web sitelerinin içeriğini, tasarımını ve teknik yönlerini denetler. Web tasarımı veya ilgili bir çalışma alanında önlisans derecesine ek olarak, gereksinimler grafik tasarım ve programlama dillerinde yeterlilik içerebilir. BLS’ye göre, e-ticaretteki gelişmelere ve mobil uygulamaların kullanımına cevaben, ülke genelindeki Web geliştiricileri için iş fırsatlarının 2026 yılına kadar %15 oranında veya ortalamadan çok daha hızlı artacağı tahmin edilmektedir. Mayıs 2018’de bu alanda çalışanlar ortalama yıllık 69.430 TL kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu