Fransız Pastacısı Şefi: İş Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Fransız Pastacılık Şefinin Görev Tanımı

Fransız pasta şefleri hamur işleri, ekmekler, kekler, şekerler ve diğer tatlılar hazırlar. Görevleri iş yerlerine göre değişmekle birlikte, özel siparişlerin doldurulmasını, tatlı menülerini ayarlamayı ve tatlıları mezelerle eşleştirmeyi içerebilir. Fransız pasta şefleri, ürünlerinin tüketim için güvenli olmasını sağlamak için sağlık ve güvenlik düzenlemelerini takip eder. Ayrıca diğer çalışanları denetleyebilir, malzeme sipariş edebilir ve bölümleri için bütçe belirleyebilirler. Fransız pasta şefleri, restoranlarda, catering firmalarında, otellerde, fırınlarda veya yemek yazarları olarak kariyer bulabilirler.

Eğitim Sertifika veya önlisans derecesi
İş Yetenekleri Çeşitli fırın ürünleri yapabilme, detaylara dikkat, estetik anlayışı, yönetim becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* 48.460 ₺ (tüm şefler ve aşçılar)
İş Büyümesi (2016-2026)* %10 büyüme (tüm şefler ve aşçılar)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Fransız pastacılığı şefleri genellikle Fransız pastacılığı eğitiminde uzmanlaşmış ve bir sertifika veya önlisans derecesine götüren mutfak okullarında çalışmaktadır. Kurslar arasında ekmek yapımı, kahvaltı hamur işleri, kekler ve tartlar, çikolatalar ve düğün pastaları olabilir. Fransız pasta şefi programları ayrıca, öğrencilerin alandaki işlerini derecelerini tamamlamalarına olanak tanıyan deneyimler içerebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Detaylara dikkat, hem pasta hem de idari görevlerde, Fransız pasta şefleri için çok önemlidir. Fransız pasta şefleri, ekmekten şekerlemeye ve iyi bir estetik anlayışıyla çeşitli ürünler yapmak için gerekli mutfak bilgisine sahip olmalıdır. Ayrıca destek personelini görevde tutmak için yönetsel becerilere sahip olmalıdırlar.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, tüm şeflerin ve aşçıların 2016-2026 yılları arasında %10’luk iş artışı göreceğini öngörüyor. Daha pahalı işletmelerde çalışma rekabeti yoğun olmalıdır. BLSe göre, tüm şefler ve aşçıların yemekleri 2018’de ortalama 48.460 liralık bir yıllık maaş aldı.

Benzer Meslekler

Fransız hamur işlerinde eğitim ile, bir restoran veya kurum için ticari pişirme ve yemek yapma dahil ilgili mesleklerle ilgilenebilirsiniz.

Ticari Baker

Ticari fırıncılar, büyük miktarlarda pişmiş ürün üretmek için büyük ölçekte ve belirli programlara göre büyük mikserler ve fırınlar kullanırlar. Gerekli malzemeleri ölçer, hazırlama ve pişirme işlemini izler ve ekmek, kek veya hamur işleri gibi unlu mamullerin kalitesini kontrol ederler. Bazı fırıncılar okul öncesi eğitim programını tamamlamış olmasına rağmen, iş başında eğitim yaygındır. Fırıncılar gönüllü mesleki sertifikalar kazanabilirler. BLS, genel olarak fırıncılara yönelik işlerin 2016-2026’dan itibaren %8 oranında artacağı ve fırıncılara yönelik işlerin 2017’de ortalama 25.690 Türk lirası maaş ödediğini bildirmektedir.

Pişirmek

Bir aşçı, okullar veya hastaneler gibi restoranlar veya kurumlar gibi çok çeşitli kuruluşlarda veya özel müşteriler için yemek hazırlamaktan sorumludur. Aşçılar, mezeler, çorbalar, garnitürler, mezeler ve tatlılar yapmak için tarifler kullanır; kaynatma, kızartma, kızartma, kızartma, kızartma, sote etme veya kızartma gibi çeşitli yiyecek hazırlama teknikleri kullanabilirler. Aşçılar ayrıca mutfaklarının temizliğinden de sorumludur. Aşçılar, okul öncesi eğitim programları, adaylıklar veya iş başında eğitim yoluyla işlerine hazırlanabilir; profesyonel sertifika seçenekleri mevcuttur.

Her türlü aşçı için işlerin 2016-2026 arasında %6 oranında artması beklenmektedir. Maaş, istihdam yerine göre değişebilir; BLS, 2018’de restoran aşçılarının 26.530 TL ortalama maaş, kurumsal aşçıların 26.860 TL, fast food aşçılarının 22.330 TL ve özel ev yapımı aşçıların 3590 TL kazandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu