Fotokopi Makinesi Teknisyeni: Görev ve Kariyer Bilgisi

Önlisans derecesi ile bir kariyere fotokopi makinesi teknisyeni olarak başlamak mümkündür. Fotokopi makinesi teknisyenleri fotokopi makineleri ve diğer ofis ekipmanlarının onarımı ve bakımını sağlar.

Genel Bilgiler

Fotokopi makinesi teknisyeni, fotokopi makineleri ve ilgili ofis ekipmanları için destek ve sorun giderme hizmetleri sunar. Bir önlisans derecesi genellikle bu onarım pozisyonları için gereken en yüksek derecedir. Ancak profesyoneller iş bulma şansını artırmak için gönüllü sertifikalandırma yapabilir. Bir şeyleri düzeltmeyi seven ve seyahat etmeyi düşünmeyen insanlar bu kariyer seçeneğini düşünmek isteyebilirler.

Eğitim Şartları Önlisans derecesi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %1 (bilgisayar, otomatik vezne ve ofis makine tamircileri için)
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* 38.480 TL (bilgisayar, otomatik vezne ve ofis makine tamircileri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

İşin Gereklilikleri

Fotokopi makinesi kurulum, bakım ve onarımından bir fotokopi makinesi teknisyeni sorumludur. Pozisyon bazen tarayıcılarda ve yazıcılarda çalışmayı gerektirir. Teknisyenler genellikle kurulum ve destek çalışmaları için sahada seyahat ederler. Ayrıca operatörlere uygun ekipman kullanımı konusunda talimat vermeleri gerekebilir.

Kurulum, Bakım ve Onarım

Kurulum işleri, teknisyenlerin fotokopi makinelerinin düzgün çalıştığından emin olmasını gerektirir. Bir rutin bakım yaparken, bir fotokopi makinesi teknisyeni parçaları yağlar ve performansın ürün standartlarına uygun olmasını sağlar. Herhangi bir şey hatalı görünüyorsa, bir fotokopi makinesi teknisyeni sorunu çözmek için makineyi denetler.

Onarım çalışmaları, makinenin sökülmesinden parçaları değiştirmeye kadar her şeyi içerebilir. İş üzerinde basit onarımlar yapılabilir, daha karmaşık olanların bir onarım tesisinde yapılması gerekebilir. Teknisyenlerin onarımı tamamlamak için parça sipariş etmesi gerekebilir.

Fotokopi Makinesi Teknisyeni Olmak

Potansiyel fotokopi makinesi teknisyenleri için eğitim programları, topluluk kolejleri ve diğer yüksek öğretim kurumları aracılığıyla sağlanmaktadır. Associate’in elektronik teknolojisi alanındaki lisans programları elektrik devreleri ve mikroişlemci kontrolü ile ilgili dersler vermektedir;

En Popüler:  Kamera Teknisyeni: İş Tanımı ve Gereksinimleri

Lisans programı gerekliliklerini tamamladıktan sonra, öğrenciler fotokopi makinesi onarımında genellikle daha fazla iş başında eğitim aldıkları giriş seviyesi istihdama hazırdır. İş arayanlar ayrıca, Bilişim Teknolojileri Endüstrisi Birliği tarafından sunulan Baskı ve Belge Görüntüleme adı gibi, istihdam şanslarını arttırmak için gönüllü sertifikalar alabilirler.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, bilgisayar, otomatik vezne ve ofis makine tamircileri için iş büyümesinin 2018 ve 2028 arasında %1 oranında artması beklendiğini öngörüyor. BLS, bilgisayar, otomatik vezne ve ofis makine tamircileri için ortalama maaşın Mayıs 2018 itibariyle yıllık 38.480 TL olduğunu belirtti.

Fotokopi makinesi teknisyenleri için 2018-2028 yılları arasında beklenen iş büyümesi, tüm mesleklere kıyasla çok az bir değişiklik ya da değişiklik olmadığını göstermektedir. Başvuranlar, gönüllü sertifikalarını alarak iş olanaklarını geliştirebilir ve bu alanda iş tecrübesi kazanmak için staj veya staj yapmayı düşünebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu