Fizik Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Fizik Mühendisliği Nedir?

Fizik Mühendisliği, başta fizik ve kimya olmak üzere doğa bilimlerinden elde edilen temel bulguların ve araştırma sonuçlarının teknik yeniliklere dönüştürülmesi ile ilgilenen akademik bir disiplindir.

Fiziksel mühendislik çalışması, disiplinler arası teknik problem çözme için çok çeşitli temel fiziksel bilgi ve yeterlilikleri öğretir. Eşlik eden konular arasında makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik ve diğer mühendislik bilimleri bulunmaktadır.

Fizik Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Fizik Mühendisliği, Mühendislik Fakültesi kapsamında üniversitelerde sunulan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Her mühendislik bölümünde olduğu gibi bu bölüm sadece Sayısal puan türüne göre tercih edilebilir.

Fizik Mühendisliği Bölümü, 2019-2020 YÖK verilerine göre sadece 5 farklı üniversitede bulunmaktadır.

Fizik Mühendisliği Bölümünün Dersleri Neler?

Üniversitede fizik mühendisliği okumayı hedefleyen aday öğrenciler;

 • Mekanik
 • Sürekli Fizik
 • Elektrik ve Manyetizma
 • Mühendislik Matematiği
 • Fizikte Sembolik ve Sayısal Teknikler
 • Fizikte Matematiksel Yöntemler
 • Fizikte Deneysel Yöntemler
 • Diferansiyel denklemler
 • İstatistik Fizik ve Termodinamik
 • Kuantum mekaniği
 • Fizik Mühendisliği Tasarımı
 • Modern Fizik

ve 4 yıllık eğitim süresi boyunca birçok benzer derslerden sorumlu olacaklar. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler “Fizik Mühendisliği Lisans Diploması” almaya hak kazanır. Yüksek lisans öğrencilerine “Fizik Mühendisi” unvanı verilir.

Fizik Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Mühendislik çalışmalarında ortaya çıkan teknik problemleri çözmek için fizik bilimine başvurarak olası problemleri ortadan kaldırır ve proseslerin verimliliğini artırmak için gerekli çalışmaları yaparlar.

En Popüler:  Fizik Öğretmenliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Fizik Mühendisliği Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Fizik Mühendisliği mezunları (fizik mühendisleri) bilimsel ve teknolojik gelişme zincirinin tüm alanlarında çalışırlar. Mesleki yönelim ve ilgi alanlarına bağlı olarak araştırma enstitüleri, şirketlerin geliştirme birimlerindeki üretim, planlama, satış ve hizmet faaliyetlerini içerir.

Fizik mühendisleri; Otomotiv endüstrisi ve havacılık, makine ve tesis mühendisliği, yarı iletken endüstrisi, iletişim teknolojisi, optik endüstrisi veya lazer teknolojisi ve tıbbi teknolojide çalışabilirler.

Fizik Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2023

Fizik Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:40:49’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
İstanbul Teknik Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Fizik Mühendisliği (Örgün) SAY 62 458,82496 46.985
Hacettepe Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Fizik Mühendisliği (Örgün) SAY 82 341,4072 171.979
Ankara Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Fizik Mühendisliği (Örgün) (İng.) SAY 52 316,44996 217.181
İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Fizik Mühendisliği (Örgün) SAY 26 Dolmadı

Fizik Mühendisliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Fizik Mühendisliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Fizik Mühendisliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu