Fırın Teknisyeni: İş ve Kariyer Bilgisi

Fırın Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Fırın teknisyenleri, ısıtma cihazlarının montajı ve bakımı konusunda uzmanlaşmıştır. Fırın teknisyenleri gaz, elektrik, katı yakıt, yağ ve çoklu yakıt ısıtma sistemlerinin bakımı ve montajı için talimatları ve planları takip eder. Fırın teknisyenlerinin ortak görevleri arasında sistemler kurmak, sistemlerde bakım yapmak, güvenlik kontrollerini yapmak, ısıtma sistemlerini onarmak ve istendiği gibi diğer görevler yer almaktadır.

EğitimLise diploması gerekli, topluluk koleji veya meslek okulu aracılığıyla da ek eğitim sağlanabilir
İş Yetenekleriİyi sağlık, fiziksel güç, farklı araçların bilgisi
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Yıllık 47.080 Türk lirası (tüm HVAC teknisyenleri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %15 (tüm HVAC teknisyenleri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Genellikle bir fırın teknisyeni olmak için, lise diplomasına eşdeğerine ve altı ile iki yıl ek eğitim almanız gerekir. Ek eğitim bir sertifikasyon kursu veya bir topluluk kolejinden veya meslek okulundan alınan bir sertifika olabilir. Sizi fırın teknolojisinde bir kariyere hazırlayacak ortak kurslar arasında ısıtma sistemleri, ısı pompaları, sorun giderme ve servis, mekanik kontroller ve elektriğin temelleri bulunmaktadır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Fırın teknisyenleri sağlıkları iyi ve sağlam olmalıdır, çünkü çalışmaları sırasında ağır kaldırma veya garip nesneleri hareket ettirmeleri gerekebilir. Bir fırın teknisyeni olarak bir kariyer için çeşitli araçlar kullanma yeteneği de önemlidir.

İstihdam ve Ekonomik Durum

Fırın teknisyenleri için istihdam durumu mükemmel. Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine göre, fırın teknisyenlerini içeren ısıtma, iklimlendirme ve soğutma mekanik ve tesisatçılarının istihdamının 2016-2026 yılları arasında %15 oranında artması bekleniyor. BLS tarafından bildirildiği üzere, 2017 yılında ısıtma, iklimlendirme ve soğutma mekaniği ve tesisatçıları için yıllık ortalama kazanç 47.080 liraydı.

Benzer Meslekler

Bakım ve onarımda bu kariyere de bakabilirsiniz:

Boilermaker

Enerji üretmek, su tutmak veya büyük ölçekte bira yapmak için kullanılabilecek sıvıları veya gazları tutmak için kullanılan konteynerler, kazan üreticileri tarafından bir araya getirilir, kurulur, muhafaza edilir ve tamir edilir. Kalkınan kazan üreticileri genellikle lise diplomasına sahiptir ve stajyerlik programını tamamlar; Daha önce kaynak tecrübesi olan adaylar ilk önce dikkate alabilirler. BLS, kazan üreticilerinin 2016-2026’dan itibaren %9’luk bir iş artışı beklediklerini ve 2017’de ortalama 62.260 TL maaş kazandıklarını bildirdi.

Ev Aletleri Tamircisi

Ev aletleri tamircileri, iş makineleri veya mesleki eğitimlerini ve çamaşır makineleri, kurutucular, buzdolapları veya fırınlar gibi kırılmış ev aletlerinin teşhisi ve onarımı için üretici eğitim seminerleri veya kurslarından toplanan bilgileri kullanır. Görevleri, eski cihazların tamir edilemediği ve müşteri yeni bir cihaz almaya karar verdiği zaman yeni cihazların kurulmasını da içerebilir. Bazı ev aleti tamircileri, soğutucu maddelerle çalışıyorlarsa, bir ehliyet ve bir Çevre Koruma Ajansı lisansı almalıdır. Gönüllü sertifikasyon da mevcuttur. BLS’ye göre, ev aletleri tamircilerinin işlerinin 2016-2026 arasında %4 oranında azalması bekleniyor. Ajans ayrıca, ev aletleri tamircilerinin 2017’de 38.160 TL ​​ortalama para kazandığını da bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu