Finansal Analist Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

Tıpkı hava tahmincileri gibi hava durumu modellerini de tahmin ediyor, finansal analistleri gelecek üretim seviyelerini ve gelecekteki satışları tahmin etmek için kullandıkları şirketin mevcut verilerini kullanıyor. Bu bilgilerden, şirketlerine en fazla kar elde etmek için en uygun üretim araçlarını önermek için pazardaki eğilimleri analiz edebilirler. Bu meslek için giriş seviyesi pozisyonları genellikle lisans dereceleri gerektirir. Ancak daha ileri araştırma pozisyonları daha yüksek eğitim seviyeleri gerektirir.

Genel Bilgiler

Bir finansal analisti, envanter seviyelerini, üretim hızını ve bir şirketin optimal üretim seviyelerini ve gelecekteki potansiyel satışlarını tespit etmek için ürün talebini inceleyen bir ekonomi uzmanıdır. Bu analistler doğru tahminler yapmak için çeşitli ölçüm türlerinden ve finansal modellemeden yararlanırlar. Bilgi toplamak ve rapor geliştirmek için birkaç bölüm veya bölge ekibi ile birlikte çalışabilirler. Bir finansal analistinin işi, mevcut eğilimlerden nasıl faydalanacağını araştırmanın yanı sıra pazardaki yeni ve gelişen eğilimleri ve satış fırsatlarını tanımlamaktır. Bir lisans derecesi çoğu finansal analizi pozisyonu için gereklidir ve daha yüksek seviye roller için master derecesi tercih edilir.

Eğitim Şartları Lisans; yüksek lisans araştırma pozisyonları için yüksek lisans derecesi veya sertifikası gerekebilir
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)*Ekonomistler için %8
Ortalama Yıllık Maaş (2018)*Ekonomistler için 116.020 TL

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Finansal Analistinin Görevleri

Finansal analistlerinin temel görevi piyasadaki trendleri tanımak, takip etmek ve analiz etmektir. Trendleri haritalandırmak için geçmiş verileri araştırırlar ve işi nasıl etkileyeceklerini belirlerler. Daha sonra pazarlama ve üretim stratejisi kararlarını bildirmeye yardımcı olmak için şirket başkanlarına bu piyasa faktörlerini ayrıntılandıran raporlar, çizelgeler ve tablolar hazırlamalı ve sunmalıdırlar. Bu görevlere ek olarak, analistler de tahmini doğruluğu arttırmanın yollarını bulmak için kendi metodolojilerini rutin olarak incelemelidir.

Finansal analisti rolü finans dokümantasyonu ve veritabanı yazılımı ile ilgili bilgi sahibi olmayı gerektirir. Liderlik becerileri de sıklıkla gereklidir.

Finansal Analisti Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Lisans derecesi olan mezunlar, genellikle kıdemli bir analist yönetiminde çalışan giriş seviyesi finansal analisti pozisyonlarına hak kazanabilirler. Yüksek lisans derecesi genellikle üst düzey araştırma işleri ve üst düzey roller için gereklidir. Üniversitedeyken, potansiyel finansal analisti araştırma, veri analizi, istatistik, ekonomi ve finans dersleri aramalıdır.

İktisat Lisans Derecesi

Kalkınan bir finansal analisti için lisans eğitimi, iktisat dalında büyük bir lisans derecesi, bilim lisans derecesi veya işletme lisans diploması olabilir. Lisans derecesi için ele alınan konular genellikle kaynak tahsisi, endüstri organizasyonu, işsizlik ve enflasyon, uluslararası ticaret ve finans, bütçeleme ve hükümetin ekonomi üzerindeki etkisini içerir. Öğrenciler finansal hizmetler, danışmanlık firmaları, sağlık hizmetleri, devlet kurumları ve kar amacı gütmeyen işler için hazırlanırlar.

İktisat Yüksek Lisans Derecesi

İktisat alanında bir yüksek lisans programı, öğrencileri hem kamu hem de özel sektörde ekonomik analiz ve tahminler yapan orta seviye çalışmalara hazırlar. Tahmin veya uygulamalı ekonomide bir konsantrasyon ile sunulabilir. Dersler genellikle ekonomik tahmin ve analiz, ekonometri, mikroekonomik teori ve makroekonomik teori gerektirir.

Ekonomik Tahmini Yüksek Lisans Belgesi

Bu, bazı finansal analist pozisyonları için mezunları niteleyebilecek, nicel yöntemler, veri analizi ve öngörmeye odaklanan daha kısa bir programdır. Bazı sertifika programları, Uluslararası Forecasters Enstitüsü’nün standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Kurslar online olarak bulunabilir ve istatistikler, ekonometri, makroekonomik tahmin ve makroekonometri içerebilir. Bazı okullar bu programı daha geniş bir yüksek lisans programı almaya alternatif olarak sunabilir. Diğer okullar sertifika programını, ekonomi veya finans alanında yüksek lisans derecesine sahip olan öğrencilere ek uzmanlık eğitimi kazanma aracı olarak sunarlar.

Maaş Bilgisi ve İş Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu finansal analistlerine özgü maaş ve kariyer verilerini rapor etmese de, tahmincilerin düşeceği kategori olan ekonomistler için bilgi sağlar. BLS, ekonomistlerin istihdamının bir bütün olarak ortalamaları 2018 ve 2028 arasında yaklaşık %8 oranında artacağını öngörmektedir. Ek olarak, Büro, ekonomistler tarafından kazanılan ortalama yıllık maaşın Mayıs 2018’de 116.020 Türk lirası olduğunu bildirmiştir. Endüstri 2018’de yılda ortalama 228.620 TL kazandı.

Tahmin uzmanları bir şirketin başarısı için hayati öneme sahip olabilir çünkü bu profesyoneller pazarlama eğilimlerini ve üretim verimliliğini tam olarak anlıyor. Tandemdeki bu şeyler bir şirketin finansal başarısını yapabilir veya bozabilir; daha doğru analiz daha karlı iş kararları demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu