Filo Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir filo yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir filo yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Filo yöneticileri, şirketlerinin araç filosunun günlük operasyonlarını denetlemekten sorumludur. Tüm araçların uygun şekilde bakımının ve servisinin yapılmasını sağlarlar ve ek olarak yeni sürücülerin işe alınmasına veya mevcut sürücülerin eğitilmesine dahil olabilirler.

Filo yöneticileri, filolarının onu kullanan herkesin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için genellikle organizasyonlarındaki diğer departmanlarla yakın çalışır. Bu durum her satış elemanının kendi özel ihtiyaçlarını karşılayan bir araca sahip olduğundan emin olmak için satış ekipleriyle koordinasyonu, her müşterinin teslimat sürücüsünden olağanüstü hizmet aldığından emin olmak için müşteri hizmetleri temsilcileriyle çalışmayı vb. içerebilir.

Filo Yöneticisi Sorumlulukları ve Görevleri

Filo yöneticilerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Amaç ve hedefler belirleyerek filo yönetim ekibine liderlik ve yön sağlamak
 • Yakıt kullanımı, bakım programları ve sigorta gereksinimleri ile ilgili politikaların geliştirilmesi ve yönetilmesi
 • Araç ve ekipmanların denetimlerini gerçekleştirerek ve sürücü güvenliği eğitim programlarını yöneterek tüm araçların güvenli çalışmasını sağlamak
 • Yakıt kullanımı ve araç bakım programları dahil olmak üzere filo aktivitesi hakkında raporlar hazırlamak
 • Tüm araçların her zaman uygun miktarda sigorta kapsamında olmasını sağlamak için sigorta şirketleriyle koordineli çalışmak
 • Sektör trendlerine ve müşteri ihtiyaçlarına göre satın alınacak yeni araçların tavsiye edilmesi
 • Departman ihtiyaçları ve filo kapasitesine göre hangi araçların kullanıma uygun olduğunun belirlenmesi
 • Çalışanların kendi filolarına uygun şekilde kaydedilmesini sağlamak için insan kaynakları ve muhasebe gibi diğer departmanlarla koordinasyon sağlamak
 • Araçlarda yapılan onarımlar veya belirli çalışanlar tarafından yapılan yakıt alımları gibi tüm filo faaliyetlerinin kayıtlarının tutulması

Filo Yöneticisi Maaşı Ne Kadar?

Filo yöneticisi maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (29.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 22.000 TL (55.20 TL/saat)

Filo yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, filo yöneticilerinin artan kullanımdaki araç sayısını denetleme ve bakımlarının düzgün bir şekilde yapılmasını sağlama ihtiyacından kaynaklanacak. Ayrıca maliyetleri düşürme ve verimliliği artırma ihtiyacı filo yöneticilerine daha fazla talep gelmesine neden olacaktır.

En Popüler:  Güvenlik Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Filo Yöneticisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Filo yöneticisi olarak pozisyon almak için gereken bir takım nitelikler vardır. Onlar içerir:

Eğitim: Çoğu filo yöneticisinin en az lise diploması veya belgesi vardır. Bazı filo yöneticileri, filo yönetimi veya ulaşım yönetimi alanında iki yıllık bir önlisans mezuniyeti almayı tercih eder. Bu programlar filo yöneticilerine muhasebe, işletme yönetimi, filo bakımı, güvenlik ve risk yönetimi ve ulaşım hukuku dahil olmak üzere filo yönetiminin temellerini öğretir.

Antrenman tecrübesi: Filo yöneticileri genellikle işe alındıktan sonra iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin özel politika ve prosedürlerinin yanı sıra şirketin filo yönetimi yazılımının nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerebilir. Eğitim, işin temellerini öğrenmek için mevcut bir filo yöneticisinin gölgelenmesini de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, profesyonellerin niteliklerini mevcut ve gelecekteki işverenlere kanıtlamalarını sağlar. Filo yöneticileri, sorumlulukları hakkında daha fazla teorik bilgi edinmek, becerilerini test etmek ve kariyerlerini daha da ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

Filo Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Filo yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Teknik beceriler: Filo yöneticileri, bilgisayar sistemlerini, yazılımları ve donanımları yönetmek ve sorunları gidermek için teknik becerileri kullanır. Veritabanları oluşturmak ve güncellemek, veri ve bilgileri yönetmek ve izlemek ve teknik sorunları gidermek için teknik becerilerini kullanırlar. Filo yöneticileri, şirket kayıtlarını, çalışan bilgilerini ve finansal verileri yönetmek ve izlemek için teknik becerilerini kullanır.

İletişim yetenekleri: Bir filo yöneticisi olarak müşteriler, tedarikçiler ve diğer filo personeli ile iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim becerileri, bilgileri net bir şekilde iletmenize ve başkalarının değerli olduğunu hissettirmenize yardımcı olabilir. Çalışanlar ve müşteriler arasındaki sorunları çözmeye yardımcı olmak için iletişim becerilerinizi de kullanabilirsiniz.

Problem çözme yetenekleri: Filo yöneticileri, şirketin filosunun verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için genellikle birden fazla departman ve ekiple birlikte çalışır. Filonun yazılımı, donanımı veya araçlarıyla ilgili sorunları çözmekten sorumlu olabilirler. Filo yöneticileri, çalışanların sorunlarına veya filo operasyonlarıyla ilgili sorunlara çözüm bulmaktan da sorumlu olabilir.

Organizasyon becerileri: Bir filo yöneticisi olarak, araç bakım kayıtları, sigorta bilgileri ve diğer önemli belgeler dahil olmak üzere çeşitli şirket kayıtlarını yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Güçlü organizasyon becerilerine sahip olmak, yönetmeniz gereken tüm bilgileri takip etmenize yardımcı olabilir.

Liderlik özellikleri: Filo yöneticisi, filo çalışanlarından oluşan bir ekibin yöneticisidir. Filonun günlük operasyonlarından ve filonun hedeflerine ulaşmasını sağlamaktan sorumludurlar. Liderlik becerileri, filo yöneticileri için bir çalışan ekibini yönetmekten ve yönlendirmekten sorumlu oldukları için önemlidir.

En Popüler:  Güneş Tasarımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Filo Yöneticisi Çalışma Şartları Nasıl?

Filo yöneticileri, bir şirketin otomobil, kamyon, kamyonet, otobüs ve diğer araç türlerini içerebilen araç filosunun günlük operasyonlarından sorumludur. Genellikle bir ofis ortamında çalışırlar. Fakat açık havada araçları teftiş etmek veya tamircilerin ve diğer filo personelinin çalışmalarını denetlemek için zaman harcayabilirler. Filo yöneticileri genellikle normal mesai saatleri içinde çalışırlar. Fakat acil durumlara yanıt vermek için fazla mesai yapmaları veya günde 24 saat nöbet tutmaları gerekebilir.

Filo Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

İşte filo yöneticilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Filo yöneticilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha Fazla Otomasyon İhtiyacı

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, otomasyon ihtiyacı da artmaya devam edecek. Bu durum filo yöneticilerinin en son trendlere ayak uydurabilmeleri için otomatik sistemlere aşina olmaları gerektiği anlamına gelir.

Otomatik sistemler, gerekli manuel çalışma miktarını azaltarak filo yöneticilerinin filolarını daha verimli yönetmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca doğruluğu artırmaya ve hataları azaltmaya yardımcı olabilirler.

Veri Analitiğinin Önemi

Veri analitiği, şirketlerin gerçek dünyadaki verilere dayanarak daha iyi kararlar almasına olanak tanıdığı için iş dünyasında giderek daha önemli hale geliyor. Filo yöneticileri, veri analizi becerilerini geliştirerek ve filoları hakkında daha iyi kararlar almak için verileri nasıl kullanacaklarını anlayarak bu trendden yararlanabilir.

Bu eğilim aynı zamanda bilinçli kararlar vermek için doğru ve güvenilir verilere sahip olmanın önemini de vurgulamaktadır. Bir filo yöneticisi olarak, veri toplama ve yönetimi için en iyi uygulamaları uygulayarak şirketinizin yüksek kaliteli verilere erişimini sağlayabilirsiniz.

Sürücü Memnuniyetine Odaklanma

İşletmeler sürücü memnuniyetine daha fazla odaklandıkça, filo yöneticilerinin sürücülerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni beceriler geliştirmesi gerekecektir.

Filo yöneticilerinin, menfaatler ve tazminat açısından ne aradıklarını anlamak için sürücüleriyle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekecektir. Ayrıca, sürücüyü elde tutmayı teşvik eden olumlu bir çalışma ortamı yaratabilmeleri gerekecektir.

Nasıl Filo Yöneticisi Olunur?

Filo yöneticisi olarak bir kariyer birçok yönden ödüllendirici olabilir. İnsanlarla çalışma, bütçeleri yönetme ve endüstri trendlerinin zirvesinde kalma fırsatı sunar. Ayrıca, işlerini yapmalarına yardımcı olan güvenli ve güvenilir araçlar sağlayarak çalışanlarınızın hayatlarında bir fark yaratma şansına da sahip olacaksınız.

Başarılı bir filo yöneticisi olmak için iş operasyonları, muhasebe ve lojistik konularında güçlü bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Ayrıca, bir organizasyonun her seviyesindeki insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Filo yöneticileri için ilerleme beklentileri, çalıştıkları organizasyonun büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Küçük bir organizasyonda, bir filo yöneticisi bir yönetim pozisyonuna geçebilir. Büyük bir organizasyonda, bir filo yöneticisi bakım veya tedarik gibi belirli bir alanda uzmanlaşabilir. Tecrübe ile bir filo yöneticisi kendi filo yönetimi işini de başlatabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu