Film veya Televizyon Direktörü Kariyer Bilgisi

Film veya Televizyon Yönetmeni İçin Görev Tanımı

Bir filmin genel yapımını denetlemekten film yönetmenleri sorumludur. İşin Gereklilikleri, senaryoları yorumlama, yetenek oluşturma, film tarzı ve kamera açıları belirleme, ses karıştırma ve düzenleme olabilir. Sinemada eserin çoğunluğu New York ve Los Angeles’ta bulunduğundan, yeni mezunlar çalışmanın olduğu yere taşınmak isteyebilir.

Eğitim Şartları Lisans film veya yüksek lisans derecesi sinema veya film yönetmenliği alanında önerilir.
İşin Gereklilikleri Bir filmin çekimi, yapımı, tarzı, kurgusu ve diğer yönleriyle ilgili kararlar almak
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 71.620 TL (tüm üreticiler ve yöneticiler için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %12 (tüm üreticiler ve yöneticiler için)

* Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Film yönetmenliği senaryo yazarlığı ve sinematografi ile yakından ilgilidir ve birçok film yönetmeni sinema yapımcılığı veya film yönetmenliği alanında lisans veya yüksek lisans derecesi sahibidir. Film yönetmenleri aynı zamanda iş başında eğitim ve stajyerlik programları aracılığıyla sahaya girebilirler. Kalkınan film yönetmenleri lisans ve yüksek lisans programlarını film yönetmenliği, film çekimi ve film çalışmalarında bulabilirler. Çalışma İstatistikleri Bürosu, sahne yönetmenlerinin 150’den fazla Ulusal Tiyatro Okulu tarafından onaylanmış okullardan oluşan bir Okullar Birliği aracılığıyla bir Güzel Sanatlar Yüksek Lisansını tamamlayabileceğini belirtmektedir. Öğrenciler, kurgulanmış deneyimi içeren film yönetme ve film dernekleri tarafından sağlanan uygulamalı öğrenme fırsatlarından yararlanabilirler. Ayrıca küçük yerel tiyatro evlerinde çalışabilir ve merdiveni taşıyabilirler. Film yönetmeni olmanın diğer yolları teknik okul veya stajyerlik çalışmalarını içerir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Film yönetmenleri, yazılı bir senaryoyu bir sinema filmine dönüştürmek için yaratıcı ve vizyoner becerilerini kullanabilecekleri fırsatlar arar. Film yönetmenleri, oyuncu kadrosu, mürettebat, stüdyo personeli ve yöneticileri ile etkin bir şekilde başa çıkabilmeleri için diplomatik olmalıdır. Film yönetmenleri ayrıca kamera operasyonu, bütçeleme ve organizasyon becerileri gibi sağlam teknik ve iş becerilerine de ihtiyaç duyar.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Film yönetmenleri iş türüne, işverene ve diğer birçok faktöre bağlı olarak çok çeşitli maaşlar bekleyebilir. İşgücü İstatistikleri Bürosu (BLS), 2016-2026’daki ortalamadan daha hızlı beklenen iş büyümesine rağmen, iş fırsatları sporadik olabilir ve her zaman iyi ödenemez). BLS, üreticiler ve yönetmenler arasında ortalama yıllık maaşın Mayıs 2017’de 71.620 TL olduğunu bildirdi. Bununla birlikte sendika sisteminin bir parçası olmayan küçük bağımsız filmler üzerinde çalışıyorsa, film yönetmenleri çok daha az kazanabilir. Film yönetmenleri, nitelikli mezunların sayısı mevcut pozisyonların dışına çıkabileceğinden, işler ve ilgili fırsatlar için güçlü bir rekabet bekleyebilir.

Benzer Meslekler

Bir film veya televizyon yöneticisi için gereken bazı beceriler de benzer mesleklere uygulanabilir.

Spiker

Birçok spiker lisans, iletişim, yayıncılık veya gazetecilik alanlarında lisans derecesine ve deneyime sahiptir. BLS’ye göre, sıklıkla müzik, spor ve haber programlarına ev sahipliği yapan veya bazen konuklarla röportaj yapan spikerler, 2016-2026 arasında %9’luk bir düşüş bekleyebilirler. BLS, radyo ve televizyon spikerlerinin 2017 yılında yıllık ortalama 32.450 TL kazandığını bildirdi.

Tasarımcısı Ayarla ve Sergile

Televizyon, sinema veya tiyatro için setler oluşturan bu tasarımcılar genellikle tiyatro, manzara tasarımı veya set tasarımı alanlarında lisans derecelerine sahiptir. BLS, 2016-2026 yılları arasında ortalamadan daha hızlı bir şekilde %10’luk bir iş artışı öngördü. 2017’de, set ve sergi tasarımcıları, yıllık ortalama ücret 53.090 Türk lirası kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu