Film Editörü: Film Düzenleme Meslekleri İçin Kariyer Profili

Film ve video editörleri, bir yönetmenin sanatsal görüşlerini elde etmelerine yardımcı olmak için bir filmin veya videonun farklı bölümlerini birleştirmek için düzenleme yazılımı kullanır. Bu alandakiler genellikle video üretiminde lisans derecesine sahiptir ve düzenleme yazılımı kullanma konusunda uzmandır. Editörler devam eden çeşitli eğitim yollarına katılarak teknik değişikliklerden haberdar olabilirler.

Genel Bilgiler

Film ve video editörleri, yönetmenlerin sanatsal vizyonlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olan teknik uzmanlardır. Editörler, filmin yaratıcı görünümünde kritik bir rol oynar. Çoğu film editörü, filmle ilgili bir alanda en az bir lisans derecesine sahiptir.

Eğitim Şartları Lisans
Diğer gerekliliklerYazılım uzmanlığını düzenleme
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)*%11 –  tüm film ve video editörleri ve kamera operatörleri için
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*62.650 TL – tüm film ve video editörleri için

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Bir Film Düzenleyicinin Meslek Profili

Görev Tanımı ve Görevleri

Editörler, çoğunlukla yapım sonrası dönemde, bir filmin yönetmeni ile yakın çalışır. Bir filmin yapımı sırasında (gerçek filmin çekildiği zaman), bir editöre, eğlence endüstrisinde günlük olarak bilinen, her gün çekilen malzemeye erişim izni verilebilir. Bu editörün, editörün filmin son kesimine dahil etmek isteyebileceği çekim ve açıları not etmesine izin verir.

Tüm çekimler tamamlandıktan sonra, genellikle bir editör yönetmenle birlikte çalışır ve yapımdan hangi çekimlerin yapılacağını ve yönetmenin bitmiş film için vizyonuyla en tutarlı olduğunu seçer. Film editörleri, teknik video düzenleme ekipmanlarıyla sahneleri değiştirmek ve film olarak bilinen ve kesilmiş olarak bilinen ön sürümlerini bir araya getirmek için uzun saatler çalışmaktadır. Bu kesintiler müdür, finansörler ve bazen aktörler tarafından eleştirilir. Daha sonra kesimler, filmin final kesimi izleyiciler için hazır olana kadar revize edilir.

En Popüler:  Yazılım Geliştirme Müdürü Olun

Editörler çok diplomatik olmalıdır, çünkü genellikle yönetmenin vizyonu, film yapımcıları, yapımcıları, genellikle yapımcılardan çok farklı olacaktır. Filmin görünüşüyle ​​ilgili anlaşmazlıklar ortaya çıktığında, tüm tarafların rahat edeceği bir orta yol oluşturmak editörün görevi olabilir.

Film editörleri, karanlık odalarda tek başlarına çalışıp film çekimlerini incelemekle birlikte ekiplerle iyi çalışmalıdır. Meslekte başarılı olmak için iyi görme ve yaratıcı duyarlılıklara ihtiyaçları vardır. Mesai saatleri düzensiz, tutarsız ve üzerinde çalıştıkları projelerin ihtiyaçları tarafından yönlendirilebilir.

İş Hakkında

Çoğu film editörü film ve televizyon endüstrisinde çalışmaktadır. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, film ve video düzenleme işlerinin sayısı 2018-2028 yıllarında %11 artacak.

Geleneksel film stoğu, kısa bir süre sonra, film video ile değiştirildiği için geçmiş bir dönemin eseri olabilir. Editörler, güçlü bilgisayar iş istasyonlarındaki dijital görüntüleri işleyerek videoyu düzenler. Endüstri dijital görüntülemeye geçtikçe, kolejlerde ve üniversitelerde film yapımı programları bu tomurcuklama teknolojisinde daha fazla kurs sunacak.

Film düzenleme rekabetçi bir endüstridir. Editörler, istikrarlı bir iş bulmadan önce genellikle merdivene çıkma yönünde çalışmalıdır. Endüstri ilişkileri kurmak ve tecrübe kazanmak için yapım asistanları olarak çalışabilirler. Film editörleri ayrıca kısa filmler oluşturarak portföy makaralarını da oluşturabilirler ve bu makaralarda eğitim programları için yaratılmış materyalleri içerebilirler.

Maaş Bilgisi

Mayıs 2018’de, BLS film ve video editörlerinin yıllık ortalama 62.650 TL kazandığını bildirdi. En düşük ücretli film ve video editörleri, yıllık maaş 31.940 TL veya daha az, en iyi kazananlar ise 2018 yılında yıllık 1.170.040 TL veya daha fazla kazandılar.

Film ve video editörleri mükemmel görsel, yaratıcı ve teknik becerilere sahip olmalıdır. Bir lisans derecesi genellikle asgari eğitimdir. Ancak birçoğu yılların deneyiminin ardından safları yükseltir. Alanın şu andaki büyüme oranına rağmen, halen rekabet gücü yüksek ve potansiyel ücretin yılda yaklaşık 80.000 TL olduğu bir ülke.

En Popüler:  Kamyon Teknisyeni Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu