Film Editörleri: İş ve Kariyer Bilgileri

Film Editörleri İçin Görev Tanımı

Bir film editörü, hepsi bir araya getirilmiş bir sanatçı, tamirci, işbirlikçi ve iş adamıdır. Düzenleme, bir fikri zorlayıcı bir hikayeye dönüştürmek için görüntülerin milleri boyunca saatlerce dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesini gerektirir.

Bir film editörünün temel sorumluluklarından bazıları, vizyonunu daha iyi anlamak için yönetmenle senaryoları okumak ve tartışmak, filmin bulunduğu yere seyahat etmek ve bir çekimin ilerlemesini kontrol etmek, müzik yönetmenleri ve ses editörleriyle işbirliği yapmaktır. Bir film ya da ses efektleri ekleyin, en zorlayıcı hikayeyi anlatmak ve belirli uzunluk gereksinimlerini karşılamak için görüntüleri kesip düzenleyin, yönetmenin izlemesi için kaba bir kesim hazırlayın ve daha sonra son kesim için istenen düzeltmeleri yapın.

Eğitim Önlisans derecesi, lisans derecesi
İş Yetenekleri Sabır ve kararlılık, zaman yönetimi, başkalarıyla işbirliği, düzenleme teknolojisi yeterliliği, uyarlanabilirlik
Ortalama maaş Film ve video editörleri için TL 61.180 (2017)
Kariyer Durumu Film ve video editörleri için %17 büyüme (2016-2026)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Film yapımcılığını, teknolojisini ve sanatını öğrenmenin en iyi yollarından biri, film yapımcılığına odaklanan programlar sunan 2- veya 4 yıllık bir koleje katılmaktır. Okulda, prodüksiyon, yön ve sinematografi dersleriyle birlikte düzenleme dersleri alacaksınız. Bir film yapımı programının tamamlanması, ayrıca film düzenlemede kullanılan yazılımın iki örneği olan Avid veya Final Cut Pro gibi sistemler hakkında pratik deneyim verecektir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Film düzenleme, diğer sanatçılarla işbirliği yapmaktan, teknolojik açıdan fikir sahibi olmaktan ve yeni beceriler öğrenmekten hoşlananlar için bir iştir. Uzun saatler boyunca çalışamayan veya son teslim tarihleriyle başa çıkamayan veya bir gecede alanın tepesine çıkmayı umanlar için ideal bir kariyer değil. Bir film editörü olarak başarılı olmak için, film yapımcılığı endüstrisinde yapım asistanı, yardımcı editör ve yardımcı editör gibi birçok başka işe girmeniz gerekebilir.

Ekonomik Durum

Film düzenleme endüstrisinde başarılı olmak için, eylemin olduğu yerde olmalısınız. ABD’de, bu Los Angeles, Kaliforniya, elbette! İşte, video editörleri güçlü bir rekabetle karşı karşıya. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, film editörleri 2015 yılında yılda ortalama 61.180 Türk lirası gelir elde etmişlerdir. Film editörleri, BLS’ye göre ortalamanın üzerinde bir rakam olan 2016-2026’dan %17 oranında iş artışı bekleyebilirler. tüm meslekler.

Kariyerinizi geliştirmek için, Sinema Tanıtım Editörleri Birliği gibi bir endüstri kuruluşuna katılmak isteyebilirsiniz. Bu gruba üye olmak özgeçmişinizi oluşturmak ve tüm dünyada çalışmak için ihtiyaç duyduğunuz işleri yapmanıza ve irtibat kurmanıza yardımcı olacaktır. Doğru eğitim, deneyim ve yetenek, biraz da şansla, görünmez film düzenleme sanatında bir kariyerin tadını çıkarabilirsiniz.

Benzer Meslekler

Multimedya Sanatçısı

Başkalarının yarattıklarını düzenlemenin ötesine geçen multimedya sanatçıları ve animatörler, film, televizyon ve video oyunları gibi ortamlar için görsel efektler ve animasyonlar oluşturmak için bilgisayar yazılımı kullanır. Derecesi genellikle gerekli olmasa da, güçlü bir sanat portföyü ve tasarım teknolojisi becerileri gereklidir. Bu profesyonellerden bazıları, sektörde daha rekabetçi olabilmek için bilgisayar grafikleri, güzel sanatlar ve diğer ilgili alanlarda diploma almaktadır. BLS, 2016 ve 2026 yılları arasında multimedya sanatçılarının ve animatörlerin istihdamında %8’lik bir artış öngördü ve bu sanatçıların ortalama maaşının 2017’de 70.530 TL olduğunu bildirdi.

Üretici veya Yönetmen

Sinema filmi yapımında önemli bir rol oynamak isteyenler için, film yönünde veya prodüksiyonda kariyer yapmak mümkündür. Yapımcılar ve yönetmenler bir senaryo seçmek, rol almak, bütçeyi yönetmek ve genel olarak bir filmin vizyonunun yürütülmesini sağlamakla sorumludur. Bir lisans derecesi genellikle gerekir ve bu profesyoneller arasında işletme yönetimi, iletişim veya tiyatro gibi ana alanlar yaygındır. BLS’ye göre, 2017’de direktör ve üreticilerin ortalama geliri 71.620 liraydı. Ayrıca 2016-2026 yıllarında iş olanaklarında %12 büyüme öngördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu