Fatura Uzmanı: Maaş, Gereksinimler ve Kariyer Bilgileri

Fatura uzmanları şirketler için çalışmakta ve mal ve hizmetlerle ilgili finansal hesaplamalar yapmaktadır. Genellikle büyük matematik becerilerine sahiptirler ve detaylı odaklı bireylerdir. Bu kariyer genellikle yılda 39.000 TL’den fazla birisini kazanır.

Genel Bilgiler

Matematiği seven ve bir ofis ortamında çalışmak isteyen ayrıntı odaklı insanlar, faturalandırma uzmanı olarak ilginç bir iş bulabilir. Bazen fatura veya masraf memuru olarak adlandırılan fatura uzmanları, ödenecek hesaplarda, alacak hesaplarında veya bir şirketin genel iş bölümünde çalışmaktadır. Mal veya hizmetlerden dolayı ödenecek tutarları hesaplar, giden faturaları hazırlar ve tutarsızlıkları giderir. İşverenler genellikle fatura uzmanlarının lise diplomasına sahip olmasını ve tıbbi fatura uzmanı eğitim ve becerilerine sahip kişilerin genellikle daha yüksek maaş kazanmalarını talep etmektedir.

Eğitim Şartları Lise diploması
Ek becerilerMatematik, büro, bilgisayar ve işletme makine becerileri; müşteri servisi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)*Fatura ve kayıt memurları için %10
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*39.520 TL

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, fatura uzmanları da dahil olmak üzere fatura ve kayıt memurlarının Mayıs 2018 itibariyle yıllık ortalama 39.520 Türk lirası maaş kazandığını. BLS ayrıca, Mayıs 2018 itibariyle, kişisel bakım hizmetlerinde çalışan fatura uzmanlarına yıllık ortalama maaş 50.860 TL olan doğal gaz dağıtım endüstrisinde çalışanların izlediği yıllık ortalama 52.140 liralık maaş ödendiğini bildirdi.

Gereksinimler

Fatura uzmanları genellikle giriş seviyesi işlerdir. Çoğu işveren, fatura uzmanlarının lise diplomasına sahip olmasını ve bilgisayar ve iş makinelerinin rahat olmasını istemektedir. İş başında eğitim sunabilirler. Çalışma Bakanlığı E-Kurs, büro ve müşteri hizmetleri becerileri ile birlikte, katı matematiksel becerilerin de genel olarak gerekli olduğunu bildirir.

En Popüler:  Hareket Yakalama Meslekleri: İstihdam Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Fatura uzmanlarının mal veya hizmetlerle ilgili hesap bilgilerini ve kayıtları inceleyebilmeleri, faturaları organize edebilmeleri ve hazırlayabilmeleri ve dosyaları saklayabilmeleri gerekir. Meslektaşlarıyla, kendi bölümlerinde ve diğer bölümlerde, müşterilerle iyi çalışma yeteneğine sahip olmalıdırlar.

Kariyer Bilgisi

Özellikle sağlık sektörü ile ilgili olarak fatura hacmi arttıkça, BLS fatura uzmanı işlerinin de artacağını tahmin etti. BLS’ye göre, Mayıs 2015’te Delaware, New Jersey ve Kentucky en fazla çalışan faturalandırma uzmanı yoğunluğunu bildirdi ve Columbia Bölgesi, Alaska ve Connecticut, fatura uzmanları için en yüksek ortalama maaşları bildirdi.

Tıbbi Fatura Uzmanları

Özel tıbbi kodlama ve sigorta geri ödeme prosedürleri konusundaki bilgilerini kullanarak, tıbbi fatura uzmanları hastaneler, klinikler, doktor muayenehaneleri, sigorta şirketleri ve tıbbi fatura hizmet şirketleri tarafından istihdam edilmektedir. Tıbbi fatura uzmanları, tıbbi terminoloji, tıbbi fatura yazılımı ve prosedürleri ve tıbbi kodlama içeren sertifika eğitimini tamamlamak için genellikle bir yıl veya daha az sürebilir. BLS’ye göre, doktor muayenehanelerinde veya genel tıbbi ve cerrahi hastanelerde çalışan yıllık ortalama faturalama ve kayıt memuru maaşı Mayıs 2018 itibariyle 39.000 liranın üzerindedir.

Genel olarak, bir faturalama uzmanının lise diplomasına sahip olması gerekir. Ancak tıbbi faturalama uzmanlarının genellikle son derece yüksek bir sertifikaya ihtiyacı vardır. Çeşitli matematik, müşteri hizmetleri ve büro becerilerine ek olarak, çalışanlar etkili biçimde nasıl iletişim kuracaklarını ve bilgisayar okuryazarlığı yapabileceklerini bilmelidir. Maaşlar bölgelere ve sektörlere göre değişmekle birlikte, çoğu faturalandırma ve kayıt memuru yılda yaklaşık 39.000 TL kazanmıştır ve 2028 yılına kadar istihdamda %10’luk bir artış görmeleri öngörülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu