Etkinlik Koordinatörü Olun: Eğitim ve Kariyer Yol Haritası

Etkinlik Koordinatörleri

Etkinlik koordinatörleri veya planlamacılar, düğün, seminer, toplantı veya parti gibi kurumsal veya özel etkinliklerin tüm yönlerini geliştirmek, düzenlemek ve uygulamaktan sorumludur. Mekanları bulma ve güvenceye alma, çiçekçi ve hazırlayıcılardan teklif alma veya misafirlerin konaklamalarını koordine etme konusunda olsun, etkinlik planlayıcıları son derece organize olmalı, yeni teknolojilere aşina olmalı ve ortaya çıkan sorunları hızla çözebilmelidir. Bu meslek, talepkar müşterilerle ve son teslim tarihleriyle uğraşırken oldukça stresli olabilir.

Kariyer Şartları

Lisans düzeyiLisans
Derece Alanlarıİşletme, pazarlama, iletişim, halkla ilişkiler, konaklama işletmeciliği veya ilgili bir alan
DeneyimAlanda 1-2 yıllık deneyim
Lisans/ BelgelendirmeLisans gerekmez; gönüllü belgelendirme
Önemli beceriler Güçlü sözlü ve yazılı iletişim, uygunluk, müşteri hizmetleri uzmanlığı, müzakere ve problem çözme becerileri; grafik, veritabanı, proje yönetimi ve elektronik tablo yazılımı bilgisi
Maaş46.840 TL (2015 toplantı, kongre ve etkinlik planlamacıları için ortalama)

Kaynaklar: Çalışma İstatistikleri Bürosu, OnLine, Payscale

Etkinlik koordinatörleri iyi iletişim, müşteri hizmetleri, pazarlık ve problem çözme becerilerine sahip olmalıdır. Veri tabanı, grafik ve elektronik tablo yazılımı bilgisi de önemlidir. Çalışma İstatistikleri Bürosu, Mayıs 2015’te toplantı, kongre ve etkinlik planlayıcıları için yıllık ortalama maaşın 46.840 TL olduğunu bildirmektedir. Bu profesyoneller, 2014 ve 2024 yılları arasında iş olanaklarında %10 veya ortalamadan daha hızlı bir artış bekleyebilirler.

1. Adım: Lisans Derecesi

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Bürosu, lisans diploması olmadan etkinlik planlamada kariyer yapmak mümkün olsa da, çoğu işveren lisans derecesi tamamlamış adayları işe almayı tercih ettiğini belirtir. Kalkınan olay koordinatörleri işletme, iletişim, konaklama yönetimi, pazarlama veya halkla ilişkiler konularında diploma alabilir. Bazı ağırlama yönetimi programları etkinlik planlamasında bir uzmanlık içermektedir. Diğer okullar, özellikle etkinlik yönetiminde lisans programları sunabilir.

Etkinlik Planlamada Sertifika Alma

Zorunlu olmamakla birlikte, olası olay koordinatörleri, eğitimlerini olay planlamadaki bir sertifika programı aracılığıyla tamamlayabilir. Birçok topluluk kolejleri, bir final sınavı da dahil olmak üzere toplantı ve etkinlik planlamalarında kampüs ve online sertifika programları sunmaktadır.

En Popüler:  Yazılım Kalite Kontrol Mühendisi Maaşları, Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Staj Tamamlayın

Öğrenciler, bir etkinlik planlama firmasıyla stajyerliğe katılarak hala okuldayken değerli deneyimler kazanabilirler. Stajlar bir program gereksinimi olabilir veya bağımsız olarak aranabilir.

Adım 2: İş Deneyimi

Bir organizasyon koordinatörü olması için gereken örgütsel beceriler ve sözleşme bilgileri nedeniyle, işverenler, bir dereceye sahip olsalar bile, adayların sahada en az bir ile iki yıl ilgili iş tecrübesine sahip olmalarını tercih ediyor veya talep ediyorlar. Örneğin, hedefleyen bir etkinlik koordinatörü, yemek tedarik koordinatörü gibi giriş seviyesi pozisyonlarda başlayabilir.

Adım 3: Sertifikalandırma

Ulusal toplantı profesyonelleri organizasyonu olan Kongre Endüstri Konseyi, Sertifikalı Toplantı Profesyonel (CMP) belgesi sunar. Gereksinimler, staj yoluyla yerine getirilebilecek tam zamanlı istihdam ve sürekli eğitimin bir birleşimini içerir. Sertifika adaylarının da sınavı geçmeleri gerekir. Gönüllü olmakla birlikte, bu kimlik bilgisi, etkinlik koordinatörlerinin uzmanlığını gösterir ve ek iş fırsatlarına yol açabilir.

Adım 4: Sürekli Eğitim

Etkinlik koordinatörleri her beş yılda bir CMP kimlik bilgilerini yenilemek zorundadır. Yenileme gereksinimleri, ilgili bir alanda istihdamı ve toplum kolejlerinde veya meslek kuruluşlarında bulunabilecek sürekli eğitim kursunun tamamlanmasını içerir.

Unutmayın, bir olmak istiyorsanız etkinlik koordinatörü ilgili bir lisans dalında ve bir ile iki yıllık mesleki tecrübeye sahip bir lisans derecesine ihtiyacınız olacak. Mayıs 2015’te toplantı, kongre ve etkinlik planlayıcıları için ortalama maaş yılda 46.840 liraydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu