Enstrüman Mühendisi: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Görev Tanımı

Lisans düzeyi Lisans; lisansüstü derece bazen tercih edilir/gerekli
Derece Alan Elektrik, mekanik veya bilgisayar mühendisliği; Mühendislik teknolojisiveya matematikle ilgili bir alan
Önemli beceriler Matematik ve fizik için güçlü yetenek; mükemmel iletişim, problem çözme ve proje tasarımı becerileri
İş Büyümesi (2014-2024)* %3 büyüme
Ortalama Yıllık Maaş (2016)**TL 78.258

Kaynaklar: *Çalışma İstatistikleri Bürosu ve **PayScale. com

İçin sayısız kariyer olanakları var. enstrümantasyon mühendisleri. Örneğin, üretimde kullanılan makinelerin güvenliği, verimliliği ve güvenilirliği hakkında veri toplayan gerginlik ölçerler veya sensörler tasarlayabilirler. Ayrıca kan şekeri monitörleri, uçak sensörleri, duman dedektörleri veya torku ölçen dinamometreler gibi cihazlar tasarlayabilirler. Elektrokardiyograf cihazı ve bilgisayarlı tomografi tarayıcıları geliştirebilirler veya güvenlik sistemleri üzerinde çalışabilirler. Buna ek olarak, enstrümantasyon mühendisleri şimdiye kadar uçan her havacılık araştırma projesinin başarısı için çok önemliydi. Enstrüman mühendisleri imalatçı firmalar, savunma müteahhitleri, biyomedikal firmalar veya devlet kurumları tarafından kullanılabilirveya özel mühendislik firmaları için çalışabilirler.

Eğitim Şartları

Enstrüman mühendisleri, mühendislik, mühendislik teknolojisi veya matematikle ilgili bir alanda en az lisans derecesine sahip olmalıdır. Kesin disiplin, çalışmayı düşündüğünüz sektöre bağlı olarak değişse de, çoğu enstrüman mühendisliği elektrik, mekanik veya bilgisayar mühendisliği derecesine sahiptir. Yüksek lisans dereceleri birçok işveren tarafından tercih edilir ve hatta bazı ileri pozisyonlar için gerekli olabilir.

İstenen Yetenekler

Tüm mühendislerin matematik ve fizik için güçlü bir yetenekleri olmalıdır. Enstrüman mühendisleri, proje gereksinimlerini göreve uygun donanımın tasarımına ve geliştirilmesine dönüştürmek de dahil olmak üzere güçlü iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Mükemmel problem çözme becerileri ve kutunun dışında düşünme yeteneği esastır, çünkü birçok enstrüman mühendisi benzersiz zorlu problemleri çözmek için kendilerini aradıklarını bulur.

İş Hakkında ve Maaş

Çalışma İstatistikleri Bürosu, mimarlık ve mühendislik uzmanlarının istihdamının 2014-2024 döneminde ortalama %3 oranında daha yavaş büyüyeceğini öngörmüştür. Ancak, enstrümantasyon mühendisleri, üretim ve işleme tesislerinde otomasyon tekniklerinin geliştirilmesinde hayati bir rol oynar ve diğer mühendislik alanlarından daha fazla büyüme fırsatı görebilirler. Ücret, endüstri ve eğitime büyük ölçüde bağlı iken, PayScale enstrümantasyon mühendisleri için ortalama maaşın Ocak 2016 itibariyle 78.258 Türk lirası olduğunu bildirdi.

Benzer Meslekler

Eğer enstrümantasyon mühendisi sizin için kariyer gibi görünmüyorsa, mekanik veya elektronik mühendisini alternatif bir kariyer yolu olarak düşünebilirsiniz.

Makine Mühendisi

Bir makine mühendisi Mühendislik prensiplerini kullanarak problemlere termal ve mekanik çözümler geliştirir. Makine mühendisleri prototipleri bulmak ve test etmek için bilgisayar destekli tasarım programlarını kullanırlar. Makine mühendisleri, motorlardan ve türbinlerden konveyör bant sistemlerine ve soğutma sistemlerine kadar çok çeşitli alanlarda ve çok çeşitli makinelerde çalışabilir. Bu kariyer bir lisans derecesi gerektirir ve araştırma işleri için ileri bir derece gerekebilir. Halkla çalışan makine mühendislerinin asgari eğitim, iş deneyimi ve test gerektiren profesyonel bir mühendislik lisansına sahip olmaları gerekir. Makine mühendisleri ayrıca profesyonel sertifika alabilirler. BLS, makine mühendislerinin istihdamının 2014-2024 döneminde %5 artacağını tahmin ediyor. Ayrıca makine mühendislerinin Mayıs 2015 itibariyle yıllık ortalama 83.590 Türk lirası kazandığını da bildirmiştir.

Elektronik mühendisi

Elektronik mühendisleri endüstriler arasında kullanılan ve navigasyon, yayıncılık ve uydu teknolojisi gibi alanlarda çok çeşitli uygulamalar için kullanılan elektrikli bileşenleri tasarlayın, geliştirin, test edin ve değiştirin. Elektronik mühendisliği alanında lisans derecesi için istihdam gereklidir. Eğitim, deneyim ve test bir arada gerektiren profesyonel bir mühendislik lisansı kazanmak, iş olanaklarını artırabilir; lisans gereklilikleri nadirdir. Ancak değişkendir. Elektrik ve elektronik mühendisleri, BLS’ye göre 2014-2024 yılları arasında istihdam olanaklarında çok az bir değişiklik bekleyebilir ya da hiç değişmeyebilir. Elektronik mühendisleri için yıllık ortalama maaş (bilgisayar donanımı mühendisleri hariç), Mayıs 2015 itibariyle 98.270 liraydı.

Özetle, enstrümantasyon mühendisleri imalat, savunma, biyotıp ve hükümet gibi çeşitli alanlarda çalışabilir. Veya, özel mühendislik firmaları için çalışabilirler. Bu kariyere başlamak için genellikle lisans derecesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu