Endüstri Üretim Müdürü: İş ve Kariyer Bilgisi

Endüstriyel Üretim Yöneticisi için Görev Tanımı

Endüstriyel üretim yöneticileri genellikle üretim sürecini baştan sona üretim, yönetme ve denetleme konusunda çalışır. Kaynakların akıllıca kullanılmasını ve üretim miktarının ve kalitesinin iş emri taleplerini karşılamasını sağlar. Bir sınai üretim yöneticisinin odağı, satış temsilcileri, tedarik ve lojistik departmanları ile koordine olan tedarik zinciri yönetimini içerebilir. Üretim ekiplerini yönetebilir ve personel, zamanlama ve envanter kontrolünü denetleyebilirler. İş akışına bağlı olarak, endüstriyel üretim yöneticileri gerektiğinde fazla mesai saatleri veya ikinci ve üçüncü vardiyalarda çalışabilir.

Eğitim Lisans
İş Yetenekleri İletişim, bilgisayar becerisi, liderlik, problem çözme
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 100.580 Türk lirası (tüm endüstriyel üretim yöneticileri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %-1 (tüm endüstriyel üretim yöneticileri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Endüstriyel üretim yöneticileri genellikle işletme, üretim yönetimi, üretim mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans derecesine sahiptir ve bazı ilgili endüstri deneyimlerine sahiptir. Bazı durumlarda, sınai üretim yöneticilerinin üniversite diploması yoktur. Ancak yıllar boyu ilerici sorumlulukta iş tecrübesi vardır.

Amerikan Kalite Derneği, iş yerinde deneyimi veya bir derece ve iş deneyiminin birleşimini içeren Kalite/Organizasyonel Mükemmellik Sertifikası Yöneticisi’ni sunar. Operasyon Yönetimi Derneği, üretim ve envanter yönetiminde sınava dayalı sertifikalandırma sunar. Endüstriyel üretim yöneticileri, istatistik, muhasebe, yönetim, mühendislik, pazarlama, bilgisayar destekli tasarım ve üretim analizinde dersleri tamamlayabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Endüstriyel üretim yöneticileri, kişilerarası ve iletişim becerilerine güçlü bir şekilde ihtiyaç duyar çünkü farklı departmanlarla çok yakın çalışırlar. Endüstriyel üretim yöneticileri, bilgisayarlarla ilgili gözle görülebilir deneyim ile birlikte iyi analitik becerilere de ihtiyaç duyarlar. İdeal olarak, endüstriyel üretim yöneticileri de güçlü liderlik ve motivasyon becerilerine sahip olacaktır. Önemli kararlar alırken çeşitli faktörler, bakış açıları ve dış etkiler üzerinde durmaları gerektiği için verimli bir şekilde çoklu görev yapabilmeliler.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Endüstriyel üretim yönetimi işleri, iş büyümesinden coğrafi ihtiyaca kadar üretimdeki genel eğilimleri takip eder. 2017 yılında, Çalışma İstatistikleri Bürosu, endüstriyel üretim yöneticilerinin yıllık ortalama 100.580 TL maaş kazandığını bildirdi. BLS’ye göre, endüstriyel üretim yöneticilerinin istihdamının 2016-2026 yılları arasında %1 oranında azalması öngörülüyor.

Benzer Meslekler

Endüstriyel üretim yönetimi konusunda eğitim görenler, endüstri mühendisliği ve işletme araştırması gibi benzer mesleklerle ilgilenebilirler.

Endüstri Mühendisi

Bu mesleğe yönelik BLS tarafından 2026’da sona eren on yılda ortalama %10’luk daha hızlı bir istihdam artışı öngörülmekte ve 2017’de yıllık ortalama 85.880 liralık bir ortalama ücret bildirilmektedir. İlgili iş tecrübesine sahip adaylar en iyi istihdam olanaklarına sahip olabilir. Endüstri mühendisinin çalışması, kaynakların verimli kullanımı için üretim süreçlerini kolaylaştırmanın yollarını bulmayı içerir.

Yöneylem Araştırması Analisti

İstatistiksel analiz ve çeşitli veri toplama yöntemlerini kullanan bu analistler, şirketlere dağıtım, üretim veya fiyatlandırma ile ilgili sorunları da tanımlama ve çözmede yardımcı olur. Yöneylem araştırması analistlerinin yöneylem araştırması veya bilgisayar bilimi, matematik veya mühendislik gibi başka bir alana en az lisans derecesi gerekir.

BLS projeksiyonlarına göre, 2016-2026 yılları arasında kendi alanlarında ortalamadan daha hızlı bir artış göstermeyi bekliyorlardı. Buna ek olarak, aynı kaynak, 2017’de yıllık ortalama maaşlarının 81.390 TL olduğunu gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu