En İyi Backlink Oluşturma Stratejisi Nedir? (2023)

Geri bağlantılar SEO’nun ayrılmaz bir parçasıdır. Sıralarınızı yükseltmek söz konusu olduğunda iğneyi ciddi şekilde hareket ettirmek istiyorsanız bağlantı kurma stratejilerini planınıza dahil etmeniz gerektiğini söylemeye gerek yok.

Bağlantılar internetin para birimi gibidir. Google’a ve diğer arama motorlarına sitenizin ne kadar yetkili olduğunu bildiren bir web sitesinden diğerine olan güven oyudur. Ve web sitenizin diğer yüksek Domain Authority sitelerinden ne kadar çok bağlantı alırsa, sıralama şansınız o kadar iyi olur.

Hatta SEO uzmanları, SEO’nun %75’inin sayfa dışı (bağlantı kurma) olduğunu ve yalnızca %25’inin sayfadaki faktörlerden olduğunu söylüyor.

En İyi Link Oluşturma Stratejileri Nelerdir?

Ancak bağlantı elde etmenin bazı kesin yolları nelerdir?

Ve şu anda 2023’de SEO’lar ve bağlantı oluşturucular için ne çalışıyor?

Bir blog başlatmak veya bağlı kuruluş pazarlama ile daha fazla para kazanmak istiyorsanız bu kılavuz bu yıl pazarlama planlarınıza dahil etmek için en iyi 10 bağlantı kurma stratejisini sağlayacaktır.

1. Konuk İlanı (Doğru Yol)

Büyük olasılıkla konuk blog’larını duydunuz ve bu muhtemelen şu anda bağlantı oluşturmanın en yaygın biçimlerinden biridir. Konuk kaydı kavramı kolaydır ve hangi sitelere yaklaşacağını bulmak daha kolay olur.

Ancak daha önce hiç duymadıysanız, misafir gönderme oldukça açıklayıcıdır; diğer ilgili web sitelerini bulmak ve onlar için bir makale yazmak (veya onlarla işbirliği içinde). İçeriğin içinde veya alttaki biyografi bölümünde çoğu zaman karşılığında en az bir geri bağlantıya izin verilir.

“Doğru yol” dediğimde, demek istediğim alaka düzeyine odaklanmak.

Evet, DA (Domain Authority) gibi yetki metriklerinin kullanım alanları vardır. Fakat kritik şey, web sitenizle alakalı siteler için yazmaktır veya kendi niş ve sizinki arasındaki boşluğu köprüleyen bir parça ile tutarlı hale getirilebilir.

Yani, birkaç adım söz konusu olacak.

1. Arama.

Nişinizle veya hakkında konuşmak istediğiniz konularla ilgili anahtar kelimeleri düşünün. Bu anahtar kelimelerin her biri için Google’da uygun web sitelerini bulmaya çalışmak üzere gelişmiş operatörlere etiketleyin:

Anahtar kelime + “Konuk Yayınlarım.”
Anahtar kelime + “Şimdi Konuk Yayınlarını Kabul Ediyorum.”
Anahtar kelime + “Gönderme Yönergeleri.”
Anahtar kelime + “Konuk Makale Gönder.”
Anahtar kelime + “Makale Gönder.”
Anahtar kelime + “Blog Yayını Gönder.”
Anahtar kelime + “Konuk Postasını Gönder.”
Anahtar kelime + “Haber Gönder.”
Anahtar kelime + “Konuk Gönderi Öner.”
Anahtar kelime + “Aşağıdaki konuk yayını.”
Anahtar kelime + “Bu konuk gönderisi”
Anahtar kelime + “Bu konuk postası yazıldı”
Anahtar kelime + “Bizim için Yazın.”
Anahtar kelime + inurl: misafir-sonrası yönergeleri
Anahtar kelime + inurl: konuk gönderileri
Anahtar kelime + inurl: bize yazın

Gerçek şu ki, muhtemelen etiketleyebileceğiniz daha fazla operatör var. Fakat bu size iyi bir başlangıç ​​noktası vermelidir.
Ayrıca her site için uygun bir iletişim e-postası toplamak istersiniz.

Genellikle iletişimde veya “hakkımızda” sayfasında olur. Fakat bu kadar açık olmayabilir. Bu durumda, siteyle ilişkili e-postaları hızlı bir şekilde çıkarmak için Hunter.io gibi araçları kullanabilirsiniz. En iyi kişiyle (genellikle web sitesinin sahibi veya belirlenmiş bir düzenleyici) iletişim kurduğunuzdan emin olun.

2. Bu Beklentileri onaylayın.

Bunları tam olarak nasıl nitelendirdiğiniz tercihinize bağlıdır. Fakat en azından bir otorite metriğine ve zaman ayırmaya değer olup olmadığını anlamak için trafiğin hızlı bir değerlendirmesine bakmanızı tavsiye ederim.

Sonuçta tüm çabalarınızı bir avuç ziyaretçi alan siteler için makalelere koymanın bir anlamı yok – elbette yeni bir site değilse ve yakın gelecekte büyük bir site olma potansiyeline sahip olduğuna inanmıyorsanız.

Bunun gibi yeni bir siteden gelen oldukça zayıf bir backlink, sitenin büyümesi ve otorite kurması koşuluyla zamanla çok daha güçlü hale gelebilir.

Moz gibi araçları kullanabilirsiniz veya Alan Derecelendirmesini tercih ederseniz Ahrefs’i kullanabilirsiniz. Fakat ben şahsen Serpworx kullanmayı seviyorum. Bir bakışta size birden çok araç ve trafik/anahtar kelime istatistiğinden metrikler verir. Birden fazla araç arasında geçiş yapmaktan çok daha hızlı.

En Popüler:  Bluehost Satış Ortaklığı Programı - 2023

3. Beklentilerinize Ulaşın.

Makaleleri yeniden yazmanın ve göndermenin hayranı değilim. Sonuçta konuk gönderilerinizin benzersiz olması gerekir ve birden fazla sitenin aynı parçayı yayınlamasını sağlayamazsınız.

Orada çok sayıda konuk gönderi şablonu var. Fakat hepsi oldukça benzer. Bununla birlikte kendi temel şablonunuzu geliştirip uygun şekilde özelleştirerek en iyi sonuçları elde edersiniz.

E-postalarınız ne kadar özelleştirilirse ve kalabalıkta o kadar belirgin olur; ne kadar çok yanıt alırsınız ve başarı oranınız o kadar iyi olur.

Ancak genel olarak şu maddeleri yapmak istersiniz:

 • Onlara önceki çalışmanızı gösterin (yaptığınız diğer konuk gönderileri veya makaleler)
 • Uygun olduğunu düşündüğünüz birkaç başlık önerin (bunu ilk adımda yapabilirsiniz. Fakat daha sonra konuşmada öneririm)
 • Makaleyi yazın ve yayınlayın (belli ki)

Bir başlık, bir kelime sayısı aralığı üzerinde anlaştıktan ve yönergelerine baktıktan sonra, buna uyduğunuzdan ve benzersiz, iyi araştırılmış bir parça yazdığınızdan emin olun. Dil bilgisi ve yazım kurallarının doğru olduğundan emin olun. Bu sayede çok fazla düzenleme yapmak zorunda kalmazlar.

Ve eğer yapabiliyorsanız, ne zaman yayınlanacağına dair bir işaret alıp alamayacağınıza bakın. Bazen nerede olduğunu görmek için onları bir veya iki kez kovalamanız gerektiğini fark edersiniz.

2. Bağlantı Geri Kazanımı

Bu durum özellikle markalarından veya ürünlerinden çeşitli sözleri olan oldukça büyük markalar için yararlıdır.
Bunu yapmanın bir yolu, bu operatörle Google’da arama yapmaktır:

“Marka adınız” -site: web siteniz.com

İlk anahtar kelimeyi marka adınızla veya sunduğunuz belirli bir ürünün adıyla değiştirebilirsiniz. Bu durum nette bahsedilen her örneğini çeker. Fakat sonuçları kendi web sitenizden açıkça çıkarır.

Bunu yapmak için Ahrefs İçerik Gezgini’ni bile kullanabilirsiniz. Bir rapora çıkarmak veya belirli filtreler eklemek istiyorsanız kullanışlıdır.

Ardından, basit bir e-postayla ulaşın, sizden bahsettikleri için teşekkür edin. Fakat yalnızca sizinle bağlantı kurarak kullanıcıların daha kolay bir şekilde markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayabileceğini belirtin.

Ve bir ürün olması durumunda, daha da mantıklı. Ürün sayfasını bağlantı olarak sunduğunuzdan emin olun.

3. Mevcut kişi ağınız

Siz veya şirketiniz herhangi bir profesyonel, endüstri veya yerel dernek veya kuruluşun parçası mısınız?

Herhangi bir endüstri etkinliği veya konferansı konuştunuz veya sponsor oldunuz mu?

Ürünleriniz veya hizmetleriniz için bazı tedarikçi firmalarınız var mı?

Yoksa uzun süredir devam eden müşteriler?

Bu alanların tümü potansiyel bağlantı kaynakları olabilir. Ve elbette bağlantılar bir dereceye kadar ilgili olacak. Bir bağlantı istemek için müşterilere ulaşmak için daha isteksiz olabilirsiniz. Fakat ürün tedarikçilerinizin parçası olduğunuz dernekler veya kuruluşlar için uygun bir “Faydalı Bağlantılar” sayfası olabilir.

4. Kaynak Sayfa Bağlantıları

Bu “Yararlı Kaynaklar” veya “Yararlı Bağlantılar” türü sayfalara sahip birçok web sitesi var. Endüstrinizde veya ilgili nişlerde bazılarını bulabilirseniz – bu, bağlantılar oluşturmanın çok aerodinamik bir yolu olabilir.

Gördüğünüz gibi, BWA ahşap oymacılığıyla ilgili işlere, örneğin ahşap işleme makineleri ve araçlarının olduğu kereste ve iş tedarikçisi gibi bağlantı kurdu. Çok konuyla alakalı ve satışa dönüşecek potansiyel bir trafik kaynağı.

Bu durum niş için anahtar kelime fikirleri beyin fırtınası yapmak veya niş ile ilgili olacak ve yine bazı gelişmiş operatörlerde etiketleme ile ilgili olacak.

Yukarıdaki örneği kullanalım:

Ağaç işleme makineleri satan bir işiniz var. “Ağaç işleri”, “ağaç işleri kursu”, “ağaç işleri ipuçları” gibi anahtar kelimeleri düşünüyorsunuz.

Ardından, aşağıdakiler gibi gelişmiş işleçleri etiketleyin:

Anahtar kelime + “kaynak sayfaları”.
Anahtar kelime + “faydalı bağlantılar”
Anahtar kelime + “faydalı bağlantılar”
Anahtar kelime + yararlı kaynaklar
Anahtar kelime + favori bağlantılar
Anahtar kelime + favori siteler
Anahtar kelime + intitle: kaynaklar
Anahtar kelime + intitle: kaynaklar
Anahtar kelime + inurl: bağlantılar
Anahtar kelime + inurl: bağlantılar

Sonra sonuçları gözden geçirin ve uygun olanları seçin. Anahtar kelime ilişkiniz kendi işletmenizle ne kadar yakın olursa, rakiplerle karşılaşma olasılığınız o kadar yüksek olur.

Ancak sizinle bağlantı kurma olasılığı düşük olabilir. Fakat ilk anahtar kelimelerinizi tükettikten sonra, bitişik nişlere girer veya “niş” yapar ve oradan kaynak sayfaları alırsınız.

“Doğrama”, “marangozluk”, mobilya onarımı gibi anahtar kelimeler.

5. “Link Bait” ​​İçeriği

Burası, içerik stratejinizle yaratıcı olmaya başlamanız gereken yerdir. “Linkbait” söz konusu olduğunda – aslında bağlantı çekmek veya daha fazla bağlantı kurmak amacıyla oluşturulan içerik oluşturuyorsunuz.

En Popüler:  2023'de İnstagram'da Para Kazanmanın 9 Yolu

Mükemmel bir şekilde yürütüldüğünde, bağlantı yem içeriği viral olabilir.

Doğrudan işletmenizle ve sunduğunuz hizmet/ürün türüyle ilgili olabilir. Ama olmayabilir. Fakat bir şekilde markanızla mantıklı bir şekilde alakalı olduğundan emin olun.

Bu durum aşağıdakilerden bir veya daha fazlasına çarpabilir:

 • Haber değeri var
 • Komik/üzgün/ilham verici veya başka bir duygu uyandırıyor
 • Son derece değerli (veya kullanılabilecek bir araç)
 • İçerik veya verileri görüntülemenin çok görsel bir yolu.

6. Rakip Araştırması

Bir süredir bağlantılar kurmakta olan çok başarılı bir rakibiniz varsa ve yaptıklarını tersine çevirmek istiyorsanız bu gerçekten iyi olabilir.

Bunu kullanmak için iyi bir araç; Ahrefs.

Normalde yaptığım şey:

 • En iyi 5 rakibin bir listesini yapın (nispeten küçük backlink profilleri varsa 10 rakip)
 • Her siteyi Ahrefs’e takın
 • “Geri Bağlantılar” bölümüne gidin
 • “Dofollow” Bağlantı Türü Filtresi
 • Ve bu bağlantıların bir e-tablo raporunu çıkarın

Şimdi, bazı insanların bir hata yaptığı yerde, her siteye ulaşmak ve onlar için konuk posta isteyin. Fakat rakibinizin bağlantılarının her birini duruma göre değerlendirmeniz gerekir. Bu bağlantıyı almak için ne yaptılar? Hangi “bağlantı türü” nedir?

Bağlanmak için yeterince değerli kabul edilen içerik türünü hissetmek için bir fırsat olabilir. Bu yüzden ileriye dönük içerik stratejiniz için de yararlı olacaktır.

7. Trendler ve Son Haberler’e bakın

Sırtı açık bir içerik parçası oluşturabileceğiniz herhangi bir “trend” veya önemli haber konusu var mı?

Google Arama Trendleri, sosyal medyada olduğu gibi “popüler olanları” görmek için iyi bir işaret olabilir. Burası daha az SEO ve daha çok PR gibi düşünmeniz gereken yerdir.

Mevcut olanı veya insanların çok yakında konuşacağı bir şey düşünün ve nişinizi bu konuyla ilişkilendiren fikirler oluşturun.

Örneğin herkes Boris Johnson (İngiltere Başbakanı) hakkında konuşurken Wired, Google’ın PR kampanyalarıyla nasıl oynadığını tartışan bu “techie” SEO parçasını yarattı.

Ve eminim ki birkaç SEO blogu bu konuyu ele geçirdi ve tartışmaya da başladı.

8. Üniversite Bursları (Sadece Sizin İçin Mantık Sağlarsa)

Üniversitelerden ve kolejlerden bağlantı alma düşüncesi çok cazip olabilir; güçlü bağlantı hakkaniyetine sahip yüksek otorite alanları.

Ve bu teknik temel olarak şu maddeleri içermektedir:

 • Üniversite veya üniversite öğrencileri için burs sayfası oluşturma. Neden var olduğunu ve bir öğrencinin nasıl başvurabileceğini açıklama. Bursunuz için öğrencilere ödeyeceğiniz tutar için bir fiyat belirleyin.
 • Hedeflenecek kurumların bir listesini oluşturun. Ya sadece Wikipedia’yı kullanın ve listeyi manuel olarak oluşturun ya da aşağıdakiler gibi Google arama operatörlerini kullanın:
  • Inurl:.edu + “dış burslar.”
  • Inurl:.edu + “dış burslar”
  • Inurl:.edu + “burslar”
 • İster bölgesel ister ulusal olsun, üniversitelere ulaşın ve bursunuzu açıklayın. Burs sayfasından bağlantı vermek isteyip istemediklerini sorun. (genellikle burslarla ilgilenen belirli bir kişi bulamazsanız, Finans/mali yardım departmanı olur). Bir öğrencinin eğitimine yönelik bursda ne kadar aldığını belirtin.

Şimdi, bu yöntemle ilgili sorun, bazılarının son yıllarda bu teknikten faydalanması, sonuçta gerçekten spam gibi görünen burs sayfaları (bu makalede daha fazla bilgi edinin). Bunlar muhtemelen, bağlandıkları bursların kalitesi ile biraz daha gevşek olan daha küçük kurumlardı.

Yapmanız gereken, bursunuzun ve ulaştığınız kurumun meşru görünmesini sağlamak ve Google’ın “spam içerikli” olarak tanımlamayacağı sayfalardan bağlantılar almanızdır.

Ayrıca önerebileceğim belirli bir şey, eğer işiniz belirli bir endüstri veya alanda ise – öğrencilerin o endüstri ile ilgili olarak özellikle burs vermenizdir. Örneğin bir muhasebe firmasıysanız, muhasebe alanına girmeyi ümit eden öğrencilere burs verin.

9. Uzman Karşılaşmaları

Hiç “50 (Endüstri) Uzmanı. Üzerine Düşüncelerini Paylaşıyor” gibi mesajlar gördünüz mü?

Bu uzman bir seçimdir ve genellikle bağlantıları, etkileşimi ve trafiği çekmenin mükemmel bir yoludur. Bunu öncelikle insanların egolarını okşayarak yapar.

İşte nasıl yapıldığına dair bir kurs.

 • Sektörünüz veya sektörünüz için tek bir soru olarak tanımlanabilecek bir içerik fikri oluşturun. Bunun, bir yorum veya paragraf sağlamak için endüstrinizde yeterli sayıda “etkileyici” (uzman görüşü olan kişiler) toplayabileceğiniz bir şey olduğundan emin olun.
 • Bu etkileyicilerin bir listesini yapın ve bunlara ulaşın, bazı yorumlarda “ipuçlarını” veya bir soruya cevaplarını isteyin.
 • Tüm bu verileri herkesden toplayın ve tek parça halinde birleştirin. İyi yapılandırıldığından ve uygun bir ürün gibi aktığından emin olun. Her bir uzmanla bağlantı kurmanız istenecektir.
 • Ne zaman yayınlandığını bildirin ve makaleyi tanıtmak için yardım alın. Makalede de belirtildiği gibi, onların çıkarlarına en uygun olanıdır.

Bunların bir kısmı muhtemelen sizinle bağlantı kuracaktır. En azından sosyal medyada paylaşacaklar. Bu da erişimini daha da artırıyor.

10. Referans Linkleri

Kullandığınız çeşitli araçlar, ürünler veya hizmetler var mı? Özellikle işletmenizle çok ilgili iseler, potansiyel bir bağlantı kaynağına bakıyor olabilirsiniz.

Unutulmaması gereken birkaç nokta:

 • Yalan söyleme. Bunların gerçekten kullandığınız araçlar olduğundan emin olun.
 • Gerçekten referanslar/başarı öyküleri için yer olduğundan emin olun ve aktif olarak bağlantılar verin
 • Sosyal yardım sürecinde, özellikle, aracın veya ürünün size nasıl yardımcı olduğunu belirtin ve onunla elde ettiğiniz belirli sonuçları veya işinize nasıl yardımcı olduğunu belirtin.

Faydası elbette iki yoldan gidiyor. Bu yüzden bu işe yarıyor. Biraz marka bilinirliği ve gerçek bir kullanıcıdan ürünlerine ilişkin gerçek bir referans alırken bazı bağlantı değeri elde edersiniz.

Sonuç:

Şimdi, bu şekilde bağlantılar oluşturmak için kullanabileceğiniz stratejinin kapsamlı bir listesi değildir. Gerçek şu ki, bunlardan başka onlarca daha yol var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu