Emlakçı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Emlakçı İş Tanımı

Emlakçılar ev satın alma ve satış süreci boyunca ev alıcıları ve satıcıları ile çalışır, tavsiye ve rehberlik sağlar ve mülkleri listeleme, satılık evleri ziyaret etme ve müşterileri ipotek uzmanlarıyla ilişkilendirme gibi görevlere yardımcı olur. Bu rol mükemmel iletişim becerilerinin yanı sıra yerel emlak piyasası ve üstün müşteri hizmetleri yetenekleri hakkında kapsamlı bilgi gerektirir.

Emlakçılar bağımsız aracılar veya broker olarak veya daha büyük bir emlak ajansının bir parçası olarak çalışabilir. Her iki durumda da satış fiyatları ve şartları üzerinde pazarlık etmek için hem müşterilerle hem de diğer temsilcilerle işbirliği yaparlar. Emlakçılar aynı zamanda pazarlama çabaları ve ağlar aracılığıyla müşterilerinin ve yönlendirmelerin istikrarlı bir akış sağlamak için hizmetlerini teşvik.

Emlakçının Görevleri ve Sorumlulukları

Analiz ettiğimiz gönderilere dayanarak, emlakçılar bağımsız olarak veya daha büyük bir şirketin parçası olarak çalıştıkları birkaç temel sorumluluğu paylaşırlar:

Müşteri Bilgilerini Toplayın

Emlakçının ilk sorumluluğu, evlerini satmak, ev satın almak veya her ikisini birden yapmak isteyen müşterilerle doğrudan görüşmektir. İlk toplantı sırasında, emlakçı müşterinin fiyat aralığını, mahalleleri ve ev tiplerini ve bir evde tercih ettikleri olanakları belirlemek için birçok soru sorar. Satış tarafında, emlakçılar müşterinin zaman çizelgesini ve ev hakkındaki bilgileri belirler.

Satılık Mülkleri Belirleyin

Emlakçının sürecindeki bir sonraki adım, müşterilerinin ziyaret edebileceği potansiyel evleri belirlemektir. Emlakçılar müşteri tarafından sağlanan bilgileri ve çoklu listeleme servisini (MLS) kullanarak müşterinin kriterlerinin tamamını veya çoğunu karşılayan özellikleri belirler ve müşterileri incelemeye gönderir. Rolün bu yönüyle, emlakçı müşterilere piyasada bulunan veya yakında pazara gidecek birçok ev sunar.

Mülkiyet Ziyaretlerinde Müşterilere Eşlik Et

Müşteriler belirli bir mülke (veya birkaç mülke) olan ilgisini ifade ettikten sonra, emlakçı ziyaret evlerinde müşterilere eşlik eder. Bir ziyaret sırasında, mülkle ilgili soruları yanıtlayabilir ve bir evin özellikleri, faydaları ve potansiyel sorunları hakkında fikir verebilirler. Emlakçı ayrıca bir ev ziyareti sırasında müşterilerin gelecekteki emlak aramalarına rehberlik etmek için neyi sevdiğini ve sevmediğini bulmak için sorular sorar.

En Popüler:  Veritabanı Programcısı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Ev Satışları

Bir emlakçının bir diğer önemli görevi, müşteri bir mülk için teklif vermeye hazır olduğunda ev fiyatları üzerinde pazarlık yapmaktır. Emlakçı, müşterinin teklifini satıcının emlakçısına sunar ve ikisi, müşterileri adına birçok görüşme yapar. Müzakereler başarılı olursa, alıcılar ve satıcılar bir anlaşmaya varır ve satış, bir ev denetimi ve mülkün daha sonraki ziyaretlerinden sonra ek müzakerelerin yapılabileceği sözleşme aşamasına geçebilir.

İstemcileri Uzmanlara Bağlayın

Alım ve satım sürecinde, emlakçı müşterilerini ipotek komisyoncuları, ev müfettişleri ve yükleniciler gibi profesyonellere bağlar. Çoğu emlakçı, yönlendirmeler için kullandıkları bir profesyonel ağa sahiptir ve müşterilerin başarılı bir satış için gerekli tüm evraklara sahip olmalarını sağlamaya yardımcı olabilir.

Pazarlama ve Tanıtım Faaliyetlerini İnceleyin

Son olarak emlakçılar pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinde bulunarak istikrarlı bir müşteri akışı garanti eder. Bunlar postaları, ağ iletişimlerini ve yönlendirme faaliyetlerini içerebilir. Emlakçılar ayrıca evlerini satmak, taşınmak veya başka bir mülk satın almak isteyip istemediklerini belirlemek için önceki müşterileri takip eder.

Emlakçı Nasıl Olunur?

Emlakçılar ev satış sürecinde ev alıcı ve satıcıları ile çalışır. Emlakçıların bir gayrimenkul lisansına sahip olmaları ve aşağıdaki yeteneklere sahip olmaları gerekir:

  • Müzakere – Emlakçıların mükemmel müzakereciler olması, müşterilerle ve diğer emlakçılarla çalışarak kabul edilebilir satış şartlarına ulaşması ve satış sürecinde birçok unsur üzerinde pazarlık yapması gerekir
  • Pazar bilgisi – Bu rol yerel emlak piyasası hakkında kapsamlı bilgi gerektirir. Emlakçılar mevcut eğilimler, ortalama konut fiyatları ve satış bölgelerindeki mahalleler hakkında bilgilendirilmelidir
  • Müşteri servisi – Bu rol mükemmel müşteri hizmeti yetenekleri gerektirir. Çünkü emlakçılar müşterilerinin bir evde ne aradığını anlamalı, fiyat aralıkları dahilinde çalışmalı ve satış süreci boyunca kullanılabilir olmalıdır
  • Pazarlama – Emlakçılar, alıcıları çekmek ve referanslar, sosyal yardımlar ve reklamcılık yoluyla müşteri tabanlarını oluşturmak için mükemmel tanıtım ve pazarlama becerilerine ihtiyaç duyarlar.
  • Organizasyon becerileri – Genellikle, emlakçılar birçok alıcı ve satıcı ile çalışır, bu nedenle randevuları ve taahhütleri takip etmek için güçlü zaman yönetimi ve organizasyon becerilerine sahip olmalıdırlar
  • İletişim yetenekleri – Emlakçılar etkili sözlü ve yazılı iletişim becerilerine ihtiyaç duyar ve belgeler hazırlamalı ve müşteriler, diğer temsilciler ve finans profesyonelleri ile konuşabilmelidir.
En Popüler:  Dekan Nedir ve Maaşları Ne Kadar? - 2023

Emlak Eğitim ve Öğretim Süreci

Emlakçılar belirli bir dereceye ihtiyaç duymazken, birçok gayrimenkul dersi almaları ve lisanslama sınavlarını geçmeleri gerekir. Özel şartlar yaşadığınız yere göre değişebilir ve bazı durumlarda gayrimenkulde üniversite dersleri alan emlakçılar dersleri atlayabilir ve doğrudan lisans sınavlarına girebilirler. Emlakçıların lisanslarını zaman içinde muhafaza etmeleri için sürekli eğitim gereksinimleri de olabilir.

Emlakçı Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Emlakçı maaşları komisyonlar, coğrafya ve diğer bazı faktörler nedeniyle değişebilirken, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) emlakçıların ortalama 45.990 TL maaş kazandığını, emlak komisyoncularının ise ortalama 56.730 TL maaş kazandığını tahmin ediyor. En yüksek kazanç sağlayan emlak acenteleri 109.490 liradan fazla kazanırken, en düşük maaş yıllık 23.130 liradan az kazanmaktadır.

MİB, emlak komisyoncuları ve acentelerinin istihdamının 2029 yılına kadar ortalama %6 oranında büyümesini bekliyor.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Emlakçı olmak istiyorsanız internet’te birçok kaynak bulunmaktadır. Bunları özellikle yararlı olarak belirledik, yeni başlıyor olsanız da veya bir emlakçı olarak çalışmaya giderken size tavsiye ve rehberlik sağladık:

Ulusal Emlakçılar Birliği – NAR, emlakçılar ve emlak komisyoncuları için eğitim fırsatları, diğer emlakçılar ile bağlantı kurmak için etkinlikler ve sektör haberleri sunan en büyük profesyonel kuruluştur.

“Gayrimenkul Lisansı Nasıl Alınır” – Bu portal, bir emlak lisansı edinme konusunda devlet bilgilerine göre arama yapmanıza olanak tanır, bir emlakçı olarak kariyer başlatmak için gerekli bir adım

102 Daha Akıllı İlanlar: Emlakçılar ve Komisyoncular için – Listeleri nasıl yönlendireceğinizi ve satışlarınızı nasıl artıracağınızı öğrenmek için pazarlama tekniklerini ve potansiyel müşteri oluşturma stratejilerini içeren bu kitabı okuyun

Emlakçı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Gayrimenkul Uzmanı
  • Emlak Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu