Elektromekanik Enstrümantasyon Mühendisi Kariyer Gereksinimleri

Elektromekanik Enstrümantasyon Mühendisi İçin Görev Tanımı

Elektromekanik enstrümantasyon mühendisleri, elektrik ve mekanik gücü ile çalışan malların yapımında kullanılan ekipmanları test eder, onarır ve bakımını yapar. Bu ürünlerin çoğu oldukça teknik hale geldi; Böylece bilgisayarlar bu kariyer için giderek daha önemli hale geldi. Elektromekanik enstrümantasyon mühendisi olmak isteyen öğrenciler, genellikle akademik açıdan titiz olan birkaç seviye veya mühendislik derecesi arasından seçim yapabilirler.

EğitimÖnlisans ve lisans dereceleri mevcuttur
İş YetenekleriBilgisayar yazılımı tecrübesi, teknik beceri, güçlü yazı
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Elektro-mekanik teknisyenler için 56.740 TL
Elektrik ve elektronik mühendisliği teknikerleri için 63.660 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Elektro mekanik teknisyenler için %4
Elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenleri için %2

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Elektromekanik enstrümantasyon mühendisliği olmak isteyen öğrenciler kendilerini zorlu bir akademik ortamda okuyorlar; mühendislik dereceleri zordur ve birçok alanda bilgi gerektirir. Aday mühendisler matematik, fizik ve temel mühendislik dersleri alacak; Ayrıca endüstrinin büyük bir parçası haline gelen karmaşık bilgisayar programlarına cevaben bilgisayar bilimine yoğun bir vurgu yapılmıştır.

Ümitli elektromekanik enstrümantasyon mühendisleri, Enstrümantasyon Teknolojisinde Uygulamalı Bilim Birliği, Elektromekanik Mühendisliğinde Konsantrasyonlu bir Mühendislik Lisansı veya Elektromekanik Mühendisliğinde Bilimsel bir Lisans Diploması; Ön lisans dereceleri yaklaşık iki yıl içinde tamamlanabilir, lisans derecesi dördü.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Elektromekanik enstrümantasyon mühendisleri için bilgisayar yazılımı uzmanlığı giderek daha önemli hale geldi; birçok firma bilgisayar destekli tasarım programlarında deneyim sahibi olmak için iş adaylarına ihtiyaç duyuyor. Elektromekanik enstrümantasyon mühendisleri de diğer teknik cihazlarla çalışabilmelidir. Güçlü yazma becerileri de bir zorunluluktur; elektromekanik enstrümantasyon mühendisleri, sık sık arka planı olmayan izleyiciler için yüksek teknik terimleri tartışan notlar hazırlar.

En Popüler:  Mahkeme Stenografı: İş Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2016’dan itibaren elektromekanik teknisyenleri (genellikle sertifika veya ön lisans derecesine sahip) için 13.800 işin mevcut olduğunu bildirmektedir. 2016’dan 2026’ya kadar olan iş büyümesinin, ortalamadan daha yavaş olan %4’lük bir oranla bekleniyor. Genellikle bir önlisans veya lisans derecesine sahip elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenleri için %2 artış beklenmektedir. Mayıs 2017 itibariyle, elektromekanik teknisyenler için ortalama yıllık maaş 56.740 TL ve BLS’ye göre elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenleri için ortalama maaş 63.660 TL oldu.

Benzer Meslekler

Makine mühendisliği alanındaki kariyer için bu seçeneklere bakmak isteyebilirsiniz:

Makinist

Kolej, meslek veya stajyerlik programları aracılığıyla becerilerini öğrenen makinistler daha sonra otomatik, manuel veya bilgisayarlı olarak sayısal olarak kontrol edilebilen (CNC) takım tezgahları kurma, çalıştırma ve izleme işlerini güvence altına alırlar. 2017’deki BLS’ye göre, makinistlere 2026’da ortalama istihdam artışının %2’den daha yavaş olacağını ve 2017’de ortalama yıllık 42.600 liralık bir ücret aldıklarını söyleyebilirler.

Makine Mühendisliği Teknisyeni

2016-2026 yılları arasında bu teknisyenler için ortalama %5’lik iş büyümesi öngörülmüş ve 2017’de BLS tarafından yıllık ortalama 55.360 Türk lirası maaş rapor edilmiştir. Makine mühendisliği teknolojisinde ön lisans derecesine sahip veya yüksek lisans derecesine sahip olan adaylar mekanik mühendislerine çeşitli mekanik cihazlar tasarlama, test etme ve üretme konusunda yardım ettikleri pozisyonları güvence altına almak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu