Elektrikli Aletler Teknisyeni: İş Görünümü ve Kariyer Bilgisi

Elektrikli Aletler Teknikerinde Görev Tanımı

Artık birçok endüstriyel firma, insanlar tarafından gerçekleştirilen işleri yapmak için yüksek oranda programlanmış elektronik ekipman gerektiren otomasyon uygulamalarını kullanmaktadır. Karmaşık yapıları nedeniyle, otomotiv cihazları genellikle elektrikli enstrümantasyon teknisyenlerinin çözmesi gereken problemlerle karşılaşır. Elektrik enstrümantasyon teknisyenleri, otomotiv makinelerinin sorunsuz ve etkin şekilde çalışmasını sağlamak için gereken çeşitli parçaları sorun giderir, onarır ve bakımını yapar. Birçok topluluk kolejleri ve ticaret okulu, genellikle bir elektrik enstrümantasyon teknisyeni olarak çalışmak için gerekli olan sertifikalar veya önlisans dereceleri sunar.

EğitimSertifika gerekli, önlisans derecesi mevcut
İş YetenekleriMakine çalışması, yaratıcılık, bilgisayar deneyimi, teknik yazı
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenleri için 63.660 TL, elektro-mekanik teknisyenleri için 56.740 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenleri için %2, elektro-mekanik teknisyenleri için %4

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Elektrik enstrümanları teknisyenlerini işe alan çoğu şirket, adayların bir ticaret okulundan elektrik ve enstrümantasyon teknolojisinde en azından bir sertifikaya sahip olmalarını gerektirir. Birçok topluluk kolejinde, Elektrik ve Enstrümantasyon Teknolojisinde Uygulamalı Bilimler İlişkisi, sertifika programlarından daha derin olan ve işverenler tarafından olumlu bir şekilde incelenebilecek ilgili dereceler de sunulmaktadır. Sertifika programlarının çoğunun tamamlanması bir yıl sürer ve lisans programları iki yıl sürer. Ancak her iki parça da matematik, fen ve mekanik derslerini içerecektir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Elektrik enstrümantasyon teknisyenleri makinelerin nasıl çalıştığı hakkında güçlü bilgiye sahip olmalıdır; Zor problemleri çözmenin farklı yollarına bakmak için yaratıcılığa sahip olmak da bu işe yardımcı olur. Bilgisayarlarla yapılan deneyimler elektriksel enstrümantasyon teknisyenleri için de bir zorunluluktur çünkü birçok enstrüman karmaşık yazılım uygulamaları tarafından çalıştırılır. Ayrıca teknik enstrümantasyon teknisyenleri için teknik beceriler sıkça bir görev olduğu için yazma becerilerini geliştirmek de akıllıca olacaktır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenleri için 137.000 iş olduğunu ve 2016’dan itibaren elektro-mekanik teknisyenleri için 13.800 iş bulunduğunu bildirmektedir. BLS, ortalama iş büyümesinden daha yavaş olacağını tahmin etmektedir (%4). Amerikan imalat endüstrisinin düşüşü nedeniyle, 2016’dan 2026’ya kadar olan alan için mühendislik teknisyeni işlerinde %2’lik bir artış dahil. Elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenleri için ortalama yıllık maaş 63.660 TL ve elektro-mekanik teknisyenleri Mayıs 2017 itibariyle 56.740 liraydı.

En Popüler:  Ekonomist Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Benzer Meslek

Elektrik mühendisliği ve bakımında çalışmak için bu kariyer seçeneklerinden birini de seçebilirsiniz:

Elektronik Tamircisi

Elektrikli makineler ve cihazlar içeren performans sorunlarını teşhis etmek ve düzeltmek isteyenler için, elektronik tamircisi olmak doğru bir seçim olabilir. Neyin kırıldığını keşfettikten sonra, elektronik tamircileri elektrik bileşenlerini sökün, parçaları değiştirin veya değiştirin, onarımlar tamamlandıktan sonra testler yapın ve onarım faaliyetlerinin ayrıntılı kayıtlarını tutun. Bu tamirciler ticari, endüstriyel, elektrik üretimi, ulaştırma ve diğer birçok endüstride çalışmaktadır.

Bu alana girenlerin çoğu bir teknik okulda veya topluluk kolejinde resmi eğitimi tamamladılar ve Uluslararası Sertifikalı Elektronik Teknisyenleri Derneği ya da Elektronik Teknisyenleri Derneği Uluslararası gibi bir kuruluştan sertifika almak iş piyasasında avantaj sağlayabilir.

BLS, 2016-2026 yıllarında ticari ve endüstriyel elektronik tamircileri ve montajcıları için %2 istihdam artışı öngörmüştür. 2017 yılının Mayıs ayında BLS, endüstriyel ve ticari ekipmanların elektrikli tamircilerinin, ortalama 57.190 TL gelir elde ettiğini tahmin ediyor.

Elektrik mühendisi

Navigasyon cihazlarının, elektrik motorlarının veya uçak seslerinin elektrik sistemleri için tasarım yaratıyorsa, elektrik mühendisliği alanında bir kariyer düşünün. Elektrik mühendisleri elektriği inceler ve yeni cihazlarda kullanmanın yollarını arar. Tasarımlar üretiyorlar, üretim süreci için talimatlar oluşturuyorlar, üretim faaliyetlerini denetliyorlar, prototipler üzerinde testler yapıyorlar ve projelerin bütçe dahilindeki son tarihlere uymasını sağlıyorlar.

Bu meslekte çalışmak, elektrik mühendisliği alanında lisans derecesi gerektirir ve birçok işveren, Professional Engineer lisansına sahip birini tercih edebilir. Bu lisansı almak için, mühendisler iki sınavı geçmeli ve eğitim ve deneyim niteliklerini karşılamalıdır.

2016 BLS tahminlerine göre, ABD’de yaklaşık 188.300 elektrik mühendisi çalıştı ve 2017’de ortalama yıllık 95.060 Türk lirası maaş kazandı. BLS, bu profesyoneller için 2016 ve 2026 yılları arasında iş olanaklarında %9 artış öngördü.

En Popüler:  Kariyer Danışmanları: İstihdam Bilgisi ve Nitelikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu