Elektrik Mühendisi: İstihdam Görünümü ve Kariyer Bilgisi

Elektrik mühendisleri için iş olanakları büyürken, tüm mesleklerin ortalamasından daha yavaş bir oranda genişliyor. Elektrik mühendisi olmayı düşünüyorsanız, bunun yanı sıra diğer kariyer bilgilerini de not etmek önemlidir.

Genel Bilgiler

Elektrik mühendisleri, elektrik dağıtmak ve araçlar ve diğer ürünler için elektrik sistemleri tasarlamak için çalışır. Çok yüksek bir başlangıç ​​maaşına sahipler. Ancak önümüzdeki on yılda yavaş iş artışı görmeleri bekleniyor. Kalkınan elektrik mühendisleri ABET onaylı mühendislik lisans programlarını aramalıdır. Doğrudan halkla birlikte çalışan mühendisler için bu alanda lisans gerekmektedir.

Eğitim Şartları Lisans
Lisans GereklilikleriToplum için çalışan mühendisler, Mühendislik sınavı ve Mesleki Mühendislik Sınavının Temelleri’ni geçerek lisans almak zorundadır.
Öngörülen İş Görünümü (2018-2028)*%2 büyüme
Yıllık Ortalama Maaş (Mayıs 2018)*96.640 TL

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Elektrik Mühendisleri İçin İstihdam Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, elektrik mühendisleri için istihdam 2018-2028 yılındaki (yüzde 10) yüzde 2 oranında artması bekleniyordu. Ortalamadan daha yavaş olan bu büyüme, diğer ülkelerden daha düşük ücretlerle artan sayıda yetenekli mühendis istihdam eden ABD şirketlerine atfedilebilir. Elektrik mühendisleri federal hükümetlerle, üretim tesisleriyle ve bilimsel ve teknik kuruluşlarla iş bulabilirler. Bazı elektrik mühendisleri serbest meslek sahibi olmayı ve danışman olarak çalışmayı tercih ediyor.

Maaş Bilgisi

BLS’ye göre, Mayıs 2018’de elektrik mühendisleri için yıllık ortalama maaş 96.640 liraydı. Meslekte en düşük yüzde 10, bu süre zarfında 61.190 TL ya da daha az oldu ve ilk yüzde 10, yılda 153.240 TL ya da daha fazla kazandı. Elektrik mühendisleri için en çok para ödeyen sektörlerden biri, fiziksel, mühendislik ve yaşam bilimleri alanındaki araştırma ve geliştirme ortalama yıllık maaşı 108.130 TL’idi.

Elektrik Mühendisliği Kariyer Alanı

Elektrik Mühendislerinin İş Tanımı

Elektrik mühendisleri, elektrik sistemleri ve ekipmanlarıyla çalışır. Taşıtlar ve diğer ürünler için elektrik sistemleri tasarlayabilir veya elektrik üretimi ve dağıtımında çalışabilirler. İşin Gereklilikleri arasında yakın zamanda geliştirilen ekipmanların test edilmesi ve üretim sürecinin denetlenmesi de yer alabilir. Mühendisler iletişim veya havacılık gibi bir alanda uzmanlaşabilirler.

Elektrik Mühendisi Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Mesleğe girmek için, bireylerin elektrik mühendisliği alanında lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Bu programlar öğrencilerin fizik ve ileri matematikteki dizileri geçmelerini gerektirir. Mühendisliğe özgü kurslar, devreler, sistem analizi ve elektromanyetik alanlar gibi elektrik alanındaki geniş ilkeleri kapsayabilir. Birçok mühendislik öğrencisi, iş başında eğitim almak için işbirlikçi stajları kullanır.

Lisanslamaya Genel Bakış

Mühendislik lisansları Ulusal Mühendisler ve Sörveyörler Denetçiler Kurulu (NCEES) tarafından verilir. NCEES’e göre, Mühendislik Sınavının Temelleri, genellikle Mesleki Mühendislik (PE) sınavına girmek ve lisans almak için atılan ilk adımdır. NCEES, PE sınavına giren kişilerin asgari dört yıllık iş tecrübesine sahip olmalarını ve Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu (ABET) tarafından onaylanmış bir okuldan derece almalarını gerektirir.

Eğitim ve ruhsat gereklilikleri incelendikten, maaş mesleği büyüme istatistiklerini kontrol ettikten ve işi okuduktan sonra, elektrik mühendisliğinin sizin için mesleği olup olmadığına karar vermek için daha iyi bir konumda olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu