Elektrik Mühendisi: İş Bilgisi ve Gereksinimleri

Elektrik Mühendisi İçin Görev Tanımı

Elektrik mühendisleri, çalışması için elektrikli bileşenlere ihtiyaç duyan aygıtların oluşturulmasına yardımcı olur. İşyerinde, elektrik mühendisleri kendilerini sık sık grup ayarlarında çalışırken bulurlar; ayrıca oldukça sık kullanılan bilgisayarlarda da uzmanlığa sahip olmalıdırlar. Yüksek lisans yapmak isteyen herhangi bir elektrik mühendisi için yüksek lisans veya doktora derecesi almak şarttır; Giriş seviyesi bir pozisyon için lisans derecesi gerekir.

EğitimElektrik mühendisliği lisans derecesi gerekir, kariyer gelişimi için yüksek lisans ve doktora programları gereklidir
İş YetenekleriTeknolojik altyapı, matematik ve fen bilimleri, genel konuşma
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Elektrik mühendisleri için 95.060 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Elektrik mühendisleri için %9

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Herhangi bir elektrik mühendisliği için Elektrik Mühendisliği Alanında Lisans Derecesi veya Elektrik Mühendisliği’nde yoğunlaşarak Mühendislik Lisans Diploması kazanılması şarttır. Elektrik mühendisliği alanında yüksek lisans yapmak isteyenlerin daha büyük kariyer hedefleri için bir zorunluluktur ve bir doktora önerilebilir. Mühendislik programlarının çoğu, öğrencilerin ayrı bir giriş sınavına girmelerini gerektirir; matematik, fizik, fen bilimleri ve bilgisayar bilimleri dersleri ders yükünün çoğunu oluşturur. Çoğu lisans elektrik mühendisliği derecesinin tamamlanması dört ile beş yıl sürer; yüksek lisans programları iki yıl veya daha fazla sürebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Elektrik mühendisleri bir teknolojik altyapıyı yaratıcı bir bükülme ile birleştirebilmelidir; yenilikçi ürünleri canlandırmak için yeni yollar bulmak işin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Matematik, fen ve bilgisayar alanlarında güçlü bir geçmişe sahip olmak, üç disiplinin tamamında çalışan elektrik mühendisleri için bir gerekliliktir. Elektrik mühendisleri de büyük gruplardan önce sunumlar yaparlar. Bu nedenle kamu konuşmada deneyim yararlıdır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

2016 yılında Elektrik Mühendisleri, Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre 188.300 iş yaptı. İstihdam artışının 2016’dan 2026’ya kadar %9 olması bekleniyor. Mayıs 2017’den itibaren elektrik mühendisleri için ortalama ücret 95.060 liraydı.

Benzer Meslek

İşte elektrik ve mühendislik alanında kariyer için bazı diğer seçenekler:

Elektrik Mühendisliği Teknisyeni

Elektronik projeler üzerinde çalışmak ve yeni bileşenlerin ve cihazların geliştirilmesinde elektrik mühendislerine yardımcı olmak çekici geliyorsa, bir elektrik mühendisliği teknisyeni olmayı düşünün. Elektrik teknisyenleri performans sorunlarının analizine, şemaların hazırlanmasına, testlerin yürütülmesine ve analizden sonra değişiklik yapılmasının önerilmesine ek olarak mühendislik şemalarını kullanarak devre ve bileşenler oluşturur. Bir elektrik mühendisliği teknisyeni olarak çalışmak için, elektrik mühendisliği teknolojisinde önlisans derecesi genellikle işverenler tarafından istenmektedir. Elektrik iletimi ve üretim endüstrisinde iş arayanlar için isteğe bağlı sertifikalar da mevcuttur. BLS, elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenlerinin, üretim faaliyetlerinin azalması nedeniyle 2016-2026 yıllarında istihdamda %2’lik bir artış göreceğini tahmin ediyor. 2017 yılında, BLS elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenlerinin ortalama kazancından 63.660 TL aldığını bildirdi.

Elektrikçi

Elektriğin doğasıyla ilgilenip, evlere ve iş yerlerine güç getirmenin yollarını bulmak isteyenler için, bir elektrik teknisyeni kariyeri izlemek uygun olabilir. Elektrikçiler, eski ve yeni binalara yeni kablolama, güvenlik ve iletişim sistemleri, demirbaşlar ve diğer elektrikli cihazların kurulmasının yanı sıra elektrik kablolarını ve güç kutularını onarır. Elektriğin tehlikeli doğası nedeniyle, görevlerini yerine getirirken bina kurallarına ve güvenlik standartlarına uymaları gerekir. Çoğu elektrikçi, ticaretini birkaç yıl boyunca çırak olarak çalışarak öğreniyor. Ancak bazıları teknik okulda stajyerlik şartının bir parçası olarak dersler alabilir. Ruhsat çok sayıda eyalette de gereklidir ve çırak elektrikçiler elektrik düzenleme kodları hakkındaki bilgilerini test eden bir sınavı geçmelidir.

BLS tarafından 2017 Mayıs ayında belirtildiği üzere, elektrikçiler yıllık ortalama 54.110 liralık maaş alıyor. BLS’ye göre, 2016-2020 yılları arasında elektrikçilere yaklaşık 59.600 iş açılması bekleniyor ve bu pozisyonların birçoğu alternatif enerji sektöründe olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu