Ekipman Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir ekipman mühendisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir ekipman mühendisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Ekipman mühendisleri, yeni ekipmanın tasarımından, geliştirilmesinden ve test edilmesinden sorumludur. Verimliliği veya güvenliği artıran yenilikçi ürünler yaratmak için üretimden havacılığa kadar çeşitli farklı endüstrilerle birlikte çalışırlar.

Ekipman mühendisleri, mevcut ekipmanın üretimini denetlemekle de görevlendirilebilir. Bu durum tüm parçaların spesifikasyonlara göre uygun şekilde üretilmesini ve monte edilmesini sağlamayı içerir.

Ekipman Mühendisi Sorumlulukları ve Görevleri

Ekipman mühendisleri, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Sorunlar veya kusurlar için makine veya diğer ekipmanı değerlendirmek ve gerektiğinde onarım veya değiştirme önermek
 • Verimliliği, güvenliği veya performansı artırmak için yeni ekipman tasarlamak veya mevcut ekipmanda değişiklikler yapmak
 • Üretim başlamadan önce tasarımların amaçlanan hedeflere ulaşmasını sağlamak için prototipler üzerinde testler yapmak
 • Teftişler yaparak ve sorunları yönetime bildirerek tüm ekipmanların düzgün çalışmasını sağlamak
 • Enerji verimsizliklerini belirlemek ve daha iyi tasarım veya teknoloji kullanımı yoluyla verimliliği artırmanın yollarını önermek
 • Mukavemet, ağırlık, maliyet ve diğer faktörlere dayalı olarak ürünler için kullanılacak en iyi malzemeleri belirlemek
 • İmalatta kullanılabilecek yeni malzemelerin araştırılması ve geliştirilmesi
 • Çalışanları zarardan korumak için güvenlik prosedürleri geliştirmek ve uygulamak
 • Güvenliği veya verimliliği artırmak için ekipman tasarımlarında değişiklik önermek

Ekipman Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Ekipman mühendislerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve konumuna göre değişir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (40.80 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 28.000 TL (69.70 TL/saat)

Ekipman mühendislerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Ekipman mühendislerine olan talep, yollar, köprüler ve elektrik şebekeleri gibi mevcut altyapının bakımı ve iyileştirilmesi ihtiyacından kaynaklanacaktır. Ayrıca, bu çalışanlara yönelik talep, dronlar ve robotlar gibi üretkenliği ve verimliliği artırabilecek yeni ekipman türleri tasarlama ve uygulama ihtiyacından gelmeye devam edecek.

Dipnot: Ekipman Mühendisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Ekipman Mühendisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir ekipman mühendisi olarak bir pozisyon elde etmek için gereken bir takım nitelikler vardır. Onlar içerir:

Eğitim: Çoğu işveren, ekipman mühendislerinin mühendislik, mühendislik teknolojisi veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını ister. Bu meslek için en yaygın bölümlerden bazıları makine mühendisliği, inşaat mühendisliği ve endüstri mühendisliğidir.

En Popüler:  Ön Büro Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Bir ekipman mühendisinin eğitiminin çoğu, eğitimlerini tamamlarken gerçekleşecektir. Öğrenciler, stajlarını tamamlarken birlikte çalışmaları beklenen çeşitli ekipman ve makine türleri hakkında bilgi edineceklerdir. Ayrıca bu alanda çalışırken uymaları gereken çeşitli güvenlik prosedürleri ve düzenlemeleri hakkında bilgi edineceklerdir.

Bir ekipman mühendisi işe alındıktan sonra, çalıştıkları belirli şirket hakkında daha fazla bilgi edinmek için iş başında eğitim alacaktır. Bu şirkette çalışırken izlemeleri gereken çeşitli güvenlik düzenlemeleri ve prosedürleri hakkında bilgi edineceklerdir. Ayrıca, birlikte çalışmak için ihtiyaç duyacakları çeşitli ekipman ve makineler hakkında bilgi edineceklerdir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikasyon genellikle bir ekipman mühendisi olarak şart değildir. Fakat mesleğe olan bağlılığınızı ve bağlılığınızı gösterebilir.

Ekipman Mühendisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Ekipman mühendislerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Teknik beceriler: Teknik beceriler, görevleri tamamlamak için yazılım, program ve araçları kullanma bilgi ve becerisidir. Ekipman mühendisleri, ekipman oluşturmak ve tasarlamak, araştırma yapmak ve stratejiler geliştirmek için teknik becerileri kullanır.

İletişim yetenekleri: Ekipman mühendisleri, kariyerleri boyunca birçok farklı insanla iletişim kurar. Fikirlerini ve ihtiyaçlarını iletmek için teknik belgeler, e-postalar ve teklifler yazarlar. Ayrıca müşteriler, meslektaşlar ve tedarikçilerle sözlü olarak iletişim kurarlar. Etkili iletişim becerileri, ilişkiler kurmanıza, sorunları çözmenize ve projeleri tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Problem çözme yetenekleri: Ekipman mühendisleri, makinelerle ilgili sorunları belirlemek ve çözmek için problem çözme becerilerini kullanır. Üretim sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm geliştirmek için problem çözme becerilerini kullanırlar. Ekipman mühendisleri, halihazırda kullanımda olan makinelerle ilgili sorunları gidermek için problem çözme becerilerini de kullanabilir.

Analitik beceri: Analitik beceriler, sahip olduğunuz bilgilere dayanarak sorunları çözme ve karar verme yeteneğidir. Ekipman mühendisleri, bir proje için en iyi ekipmanı belirlemek, ekipmanı çalıştırmanın en iyi yolunu belirlemek ve ekipman sorunlarını gidermek için analitik becerileri kullanır.

Proje Yönetimi: Ekipman mühendisleri, yeni ekipman geliştirmek için genellikle diğer mühendisler ve diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Proje yönetimi becerileri, yeni ekipmanların geliştirilmesine öncülük etmenize ve bunları organize etmenize yardımcı olabilir. Ekipman mühendisleri, çalışmalarının ilerlemesini izlemek ve son teslim tarihlerine uyulmasını sağlamak için proje yönetimi becerilerini de kullanabilir.

Ekipman Mühendisi Çalışma Şartları Nasıl?

Ekipman mühendisleri, fabrikalar, ofis binaları ve araştırma ve geliştirme laboratuvarları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Çalıştıkları makinelerden gürültü, toz ve dumana maruz kalabilirler. Ayrıca kimyasallar ve elektrikli ekipman gibi tehlikeli maddelere maruz kalabilirler. Ekipman mühendisleri genellikle haftada 40 saat çalışır. Fakat teslim tarihlerini karşılamak veya üretim sırasında ortaya çıkan sorunları çözmek için fazla mesai yapmak zorunda kalabilirler. Ayrıca teknik destek sağlamak veya eğitim vermek için diğer tesislere veya sahalara seyahat edebilirler.

En Popüler:  Genç İç Mimar Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Ekipman Mühendisi İçin Mesleki Gelişme

İşte ekipman mühendislerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Ekipman mühendislerinin, becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajını sürdürmek için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Teknik Yetenek İhtiyacı

Daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç, tüm endüstrilerde hissedilen bir eğilimdir. Fakat özellikle imalat sektöründe yaygındır. Ekipman mühendisleri, karmaşık makinelerin tasarımından ve bakımından sorumlu olduğundan, nasıl çalıştığına dair güçlü bir anlayışa sahip olmaları gerekecektir.

Eğrinin önünde kalmak için ekipman mühendisleri teknik becerilerini geliştirmeye ve yeni teknolojileri öğrenmeye odaklanmalıdır. Bu onların en son yenilikleri takip etmelerini ve işverenlerine değer sağlamalarını sağlayacaktır.

Mühendislik ve İmalat Arasında İşbirliği

Mühendislik ve üretim ekipleri arasında işbirliğine yönelik artan bir eğilim var. Bunun nedeni, her iki ekibin de artık daha verimli ve uygun maliyetli ürünler yaratmak için birlikte çalışmasıdır.

Bir ekipman mühendisi olarak, üretim sürecini ve nasıl optimize edileceğini öğrenerek bu trendden yararlanabilirsiniz. Bu durum ekibinizle daha yakın çalışmanıza ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayan ürünler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Kalite Kontrolüne Odaklanma

İşletmeler daha rekabetçi hale geldikçe, kalite kontrolüne daha fazla önem veriyorlar. Bu durum ekipman mühendislerinin ürettikleri ürünlerin yüksek kalitede olduğundan emin olmaları gerektiği anlamına gelir.

Bunu yapabilmek için, ekipman mühendislerinin kalite kontrol prosedürlerinde bilgili olmaları ve olası sorunları çok büyük hale gelmeden önce belirleyebilmeleri gerekir. Ayrıca, herkesin aynı sayfada olduğundan emin olmak için tasarımcılar ve üretim çalışanları gibi ekibin diğer üyeleriyle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekecektir.

Ekipman Mühendisi Nasıl Olunur?

Bir ekipman mühendisi kariyer yolu çok faydalı olabilir. Çeşitli projeler üzerinde çalışma, mühendislik becerilerinizi kullanma ve insanlar için işleri daha iyi hale getirmeye yardımcı olma fırsatı sunar. Bir ekipman mühendisi olarak, güçlü bir mekanik, elektrik ve inşaat mühendisliği anlayışına sahip olmanız gerekir. Ayrıca planları ve çizimleri okuyup anlayabilmeniz gerekir.

Bir ekipman mühendisi olmak için mühendislik alanında lisans mezuniyetine ihtiyacınız olacak. Birçok işveren ek olarak Ulusal Mühendislik Sınavları Konseyi’nden (NCEE) sertifika ister.

Dipnot: Ekipman Mühendisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Ekipman mühendisleri genellikle organizasyonları içinde daha fazla sorumluluk alarak ilerlerler. Deneyim kazandıkça, yönetmeleri için daha büyük projeler verilebilir veya bir mühendis ekibinden sorumlu tutulabilirler. Bazı durumlarda, ekipman mühendisleri kendi mühendislik danışmanlık firmalarını kurmaya karar verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu