Eğitim Yazarı: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Eğitim Yazarı İçin Görev Tanımı

Bir eğitim yazarı, ders planları geliştirme, her yaştan öğrenciler için makaleler ve ders kitapları üretme ve e-kitaplar ve broşürler dahil olmak üzere online bilgilendirme siteleri için materyaller hazırlama konusunda bir kariyere sahiptir. Eğitim yazarı, öğrenenlerin bilgi tabanına uygun bilgileri belirleyebilmeli ve bu bilgiyi anlaşılması kolay bir dilde aktarabilmelidir.

Eğitim Genellikle ileri derece gerektirir; konuya bağlı olarak değişir
İşin Gereklilikleri Kitaplar, makaleler, ders planları, ders kitapları, e-kitaplar, broşürler ve diğer eğitim materyalleri oluşturur
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 61.820 ₺ (yazarlar için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %8 (yazarlar için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir eğitim yazarı olmak genellikle matematik, edebiyat veya teknoloji gibi belirli bir uzmanlık alanında ileri bir derece ve bilginin açık ve net bir şekilde aktarılması yeteneğini gerektirir. Gerekli eğitim, ele alınan konuya göre değişir. Üniversite ders kitaplarının hazırlanmasında başarılı olmak için, bir eğitim yazarı genellikle ilgili disiplinlerde doktora yapmış olmalıdır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Karmaşık bilgiyi doğru, kesin ve ilginç bir şekilde iletme becerisi, eğitim yazımında bir kariyer için çok önemlidir. Yazının çoğunun ayrı ayrı yapıldığını göz önünde bulundurarak, eğitim yazarları kendi kendine başlayanlar olmalı, araştırma yapmalı ve konuya heveslenmeli.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Bazı eğitim kitapları yayıncılık şirketleri bir ders kitabında belirli bir konu için sözleşme yapmakla birlikte ya da yazarları maaş üzerine koysa da, çoğu eğitim yazma işi serbest olarak yapılmaktadır. Elektronik iletişimdeki gelişmeler, eğitim yazarının dünyanın herhangi bir yerinde yaşamasını ve çalışmasını sağlar. İş İstatistikleri Bürosu tarafından 2016-2026 arasında tahmin edilen %8’lik istihdam artışı ile genel yazma pozisyonlarındaki istihdam artışının tüm meslekler için ortalama kadar hızlı olması beklenmektedir. Mayıs 2017 itibariyle, ortalama yıllık yazarların ücreti 61.820 Türk lirası’dır.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Editör

En azından lisans derecesi normalde yayınlanmak üzere yazılı içeriği inceleyen ve gözden geçiren editörler için gereklidir. BLS’a göre, yazılı basının online yayınlardan duyduğu baskı nedeniyle 2016 ve 2026 yılları arasında editörlerin iş büyümesinin %1 oranında düşmesi bekleniyor. BLS’ye göre editörler, 2017’de yılda ortalama 58.770 TL kazandılar.

Teknik Yazar

En azından bir lisans derecesine sahip olan bu yazarlar, müşteriler için teknik bilgiler geliştirir ve kullanım kılavuzları yazar ve karmaşık bilgileri ileten belgeler destekler. Bazı teknik konularla ilgili deneyim bazen gereklidir. BLS, 2016’dan 2026’ya kadar, teknik yazarların istihdamının %11 oranında büyüyeceğini ve bu da tüm meslekler için ortalamanın üzerinde olduğunu belirtti. BLS’ye göre, teknik yazarlar Mayıs 2017’den itibaren yıllık ortalama 70.930 liralık bir maaş kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu