Eğitim Tasarımcısı: İş ve Kariyer Bilgisi

Öğretim Tasarımcısının Görev Tanımı

Öğretim tasarımcıları şirketler ve devlet için hedeflenen materyaller oluşturur; e-öğrenme ve online kurslar tasarlar; sanal gerçeklik araçları oluşturmak ve bir dizi birincil, ikincil ve okul sonrası öğrenme araçlarını geliştirmek. Eğitim tasarımı, teorileri ilk kez İkinci Dünya Savaşı sırasında ordu tarafından yeni, oldukça karmaşık silah sistemlerinin kullanımında hızlı bir şekilde hazırlıklar hazırlamak için kullanıldıklarında popülerlik kazandı.

Öğretim tasarımcıları, oluşturdukları materyallere test edilmiş öğrenme ve bilişsel ve davranışsal psikoloji teorilerini uygularlar. Uzaktan eğitimin, sanal gerçekliğin ve sosyal ağların ortaya çıkışı, basit eğitim kılavuzlarından oluşan bir zamanlar yapılan işi yeniden tanımlamıştır. Teori aynı kalmasına rağmen, bugün çoğu öğretim tasarımcılarının odak noktası bilgisayar ve teknolojinin getirdiği öğrenme verimliliğidir. Öğretim tasarımcıları ayrıca web geliştiricileri tarafından insanların bilgisayarlarla nasıl etkileşimde bulunduklarını ve en sezgisel tasarımı belirlediklerini belirlemektedir.

EğitimEğitim tasarımı/teknolojisi veya eğitimi konusunda lisans veya yüksek lisans derecesi önerilir.
İş YetenekleriÇeşitli medyalarla çalışın, bilgi edinme arzusu, öğrenci öğrenmesi için karmaşık bilgileri parçalama becerisi
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Öğretim koordinatörleri için 63.750 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Öğretim koordinatörleri için %11

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Bir öğretim tasarımcısının çalışması, karmaşık öğrenme teorisine dayanmaktadır ve resmi eğitimi olmayanlar, deneyimlerine rağmen, üst düzey çalışmalar için göz önünde bulundurulması zor olmaktadır. En başarılı öğretim tasarımcıları öğretim tasarımı, öğretim teknolojisi veya eğitim alanında lisans veya yüksek lisans derecesine sahiptir. İlişkili olmayan bir alanda lisans derecesine sahip olanlar için pek çok lisansüstü sertifika programı mevcuttur. Eğitimsel Tasarım Merkezi’ne göre öğrenciler, öğrenme teorisi ve öğretim tasarımında temel bir kursla başlar, ardından eğitim multimedya, online öğretim ve bilgisayar tabanlı öğrenmede yoğun eğitim görürler.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Başarılı öğretim tasarımcıları, geleneksel sınıf ortamlarında, kurumsal eğitimde ve gelişmiş e-öğrenim alanlarında çok çeşitli ortamlarda çalışabilmelidir. Öğrencilerin zevk almasını kolaylaştıracak şekilde, büyük miktarda karmaşık materyali kolayca sindirilebilir bölümler halinde sentezleyebilmelidirler. Öğretim tasarımcıları, bilgi için bir susuzluğa ve onları yeni ve yenilikçi öğrenme teslim yöntemleri aramaya iten öğrenmenin ilkeleri hakkındaki merakına sahip olmalıdır.

En Popüler:  Muhasebe Teknisyeni İşleri İçin Sertifika Bilgileri

Kariyer ve Maaş Bilgisi

İşgücü İstatistikleri Bürosu’na göre e-öğrenme ve sanal konferanslardaki mevcut patlama ile birlikte hızla gelişen teknolojinin getirdiği eğitim ihtiyacının artmasıyla birlikte, eğitim tasarımcılarına olan talebin olumlu olması bekleniyor. BLS, bu alandaki işlerin 2016-2026’dan %11 artacağını öngörmektedir. Bununla birlikte devlet okulu sisteminde iş fırsatları, devlet finansmanının mevcudiyetine bağlı olacaktır. BLS’ye göre, Mayıs 2017’de öğretim koordinatörleri tarafından kazanılan ortalama yıllık maaş 63.750 liraydı.

Benzer Meslekler

Eğitim alanıyla ilgili diğer kariyer seçeneklerine bir göz atın:

Kütüphaneci

Bir kütüphaneci insanların bilgi bulmasına yardımcı olur; Ek olarak, kütüphaneciler insanlara bilgi araçlarını kullanmayı ve bilgiyi kendileri aramayı öğretiyorlar. Kütüphaneciler, okulda, kamuda, akademik veya özel kütüphanelerde, tıp, tüzel veya hukuk kütüphanelerinde çalışarak çeşitli topluluklarla çalışabilirler. Kütüphaneciler, materyalleri edinir, organize eder ve bakımını yapar ve bu materyallerle ilgili kullanıcılar için programlama yapar. Bu iş, kütüphane biliminde yüksek lisans derecesi gerektirir. Okul kütüphanelerinde çalışanların da öğretmenlik sertifikası almaları gerekir; halk kütüphanecileri de durumlarına bağlı olarak profesyonel sertifikalara ihtiyaç duyabilirler. Bu alandaki işlerin 2016-2026 arasında %9 artması bekleniyor. Genelde kütüphaneciler 2017 yılında 58.520 liralık ortalama maaş kazandılar. Akademik kütüphaneciler 62.880 TL, okul kütüphanecileri 60.440 TL ve yerel yönetim kütüphanecileri o yıl 52.520 TL kazandı.

İlköğretim, Ortaokul veya Lise Müdürü

Müdürler, ilkokul, ortaokul veya lise aktivitelerini okul bölgesinin şefi yönetiminde koordine eder. Öğretim amaçlarından sorumludurlar. Birçok okul müdürü eski öğretmendir; genellikle eğitim yönetimi alanında yüksek lisans derecesi ya da yakından ilgili bir alanda bulunurlar. Çoğu eyalet, müdürlerin okul yöneticisi lisansına sahip olmasını gerektirir; eyalet gereksinimleri değişebilir ve bazı özel okul müdürleri bu düzenlemelerin bazılarından muaf tutulabilir. BLS, bu alandaki işlerin 2016-2026’dan %8 artacağını tahmin ediyor. Bu meslek, 2017 yılında BLS’ye göre ortalama 94.390 TL maaş ödedi.

En Popüler:  Kazan Teknisyeni Kariyer Bilgisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu