Eğitim Gereksinimleri ile İnşaat Muhasebe Kariyer

Her işte olduğu gibi, muhasebe de inşaat sektöründe çok önemli bir rol oynamaktadır. Bir inşaat şirketi, bordro ve satın almadan faturalandırma ve vergilere kadar, finansal istikrarını yönetebilecek, bakımını yapabilecek ve izleyebilecek kişilere ihtiyaç duyar. Bu alandaki üç kritik pozisyon muhasebecileri, muhasebe memurlarını ve muhasebe denetleyicilerini içerir.

Genel Bilgiler

İnşaat işi insan gücü, makine ve malzemelerden daha fazlasıdır. Başarılı bir operasyon, verimlilik ve karlılık sağlamak için yetenekli muhasebe uzmanlarının hizmetlerini gerektirir. İnşaat muhasebe uzmanları, bir inşaat işletmesinin kendine özgü zorluklarını ve bu iş için gereken finansal becerileri anlamalıdır. İsteyen profesyoneller, elektronik tablolarda, vergilendirme ve inşaat operasyonlarında ilgili kurslarla muhasebe veya inşaat yönetimi alanında lisans derecesi alabilirler.

Kariyer UnvanlarıMuhasebeciler ve DenetçilerDefter Tutma, Muhasebe ve Denetleme GörevlileriMuhasebe Şefleri
Eğitim ŞartlarıLisansLise diploması veya bazı yüksek lisans muhasebe dersleriLisans
Diğer gerekliliklerN/Aİş eğitimindeİş deneyimi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) %6*-4 %*Büro ve idari destek çalışanlarının tüm birinci basamak denetçileri için %2 ile %4**
Ortalama Yıllık Maaş (2018)70.500 TL*40.240 TL*Muhasebe danışmanları için 64.050 TL***

Kaynaklar: *Çalışma İstatistikleri Bürosu ve **ONET ***PayScale

Kariyer seçenekleri

İnşaat muhasebesi alanında nitelikli adaylar için çeşitli kariyer fırsatları sunabilir. Gerekli eğitim, bilgi veya deneyime sahip olan kişiler, muhasebeciler, muhasebe memurları ve muhasebe süpervizörleri gibi pozisyonları takip edebilirler.

Muhasebeci

Genel olarak, muhasebeciler finansal tablolar oluşturur ve vergi beyannamelerini hazırlar. İnşaat muhasebecileri bir inşaat işleminin maliyet verimliliğini ve karlılığını koruyan bir dizi işten sorumludur. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, çalışan muhasebeci ve denetçilerin sayısının 2018 ve 2028 arasında %6 artacağı tahmin edildi. Bu oranın diğer tüm iş sektörleri ortalamasından daha hızlı olduğu belirlendi. BLS, genel olarak muhasebecilerin ve denetçilerin, 2018’den itibaren ortalama 70.500 Türk lirası maaş kazandığını bildirmiştir.

En Popüler:  Alkolizm Danışmanı: Kariyer Profili

Muhasebe memuru

Bir inşaat muhasebe memuru olarak başlama pozisyonu, sektörde büyümek için iyi bir yoldur. Kasım 2014e göre iş ilanları CareerBuilder, inşaat muhasebe memurlarının borçlu ve alacaklı hesaplarda, haciz feragatinde ve bordroda deneyimi olması gerekir. Bu pozisyon aynı zamanda inşaat işinin içini ve dışını da öğretebilir. BLS, defter tutma, muhasebe ve denetim memurlarının işlerinin %4 oranında azalacağını bildirdi. 2018 yılının Mayıs ayında, ortalama yıllık maaşları 40.240 liraydı.

Muhasebe sorumlusu

Muhasebe sorumlusu veya proje sorumlusu gibi ileri pozisyonlar genellikle daha fazla eğitim ve deneyim gerektirir. İş, günlük işlemleri denetlemeyi, prosedür ve uyumluluk konularını ele almayı, bankacılık işlemlerini yönetmeyi, bordroları denetlemeyi ve satıcı ödemelerini yapmayı içerir. İnşaat muhasebe denetçileri ayrıca satın alma ve faturalama gibi maliyet azaltma önlemleri konusunda da liderlik eder. E-Kurs, 2018-2028 yıllarındaki istihdam durumunun, muhasebe süpervizörlerini içeren ofis ve idari destek çalışanlarının birinci basamak denetleyicileri için istatistiklerin %2 ile %4 arasında olduğunu bildirdi. PayScale Muhasebe denetçileri için ortalama maaşların 2019 itibariyle 64.050 TL olduğunu belirtti.

İnşaat Muhasebesi Kariyerinde Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Potansiyel inşaat muhasebesi işçileri için belirli bir eğitim gereksinimi yoktur. Birçok kolej ve üniversite, muhasebe alanında lisans programlarının yanı sıra inşaat yönetiminde ilgili programları da sunmaktadır. Muhasebe programları genellikle, bir muhasebeciye işinde yardımcı olabilecek farklı bilgisayar programları türlerine odaklanan elektronik tablo programları gibi temel çalışmalarla başlar. Vergilendirme esasları, ekonomik ilkeler ve beyan analizi kursları, piyasaların güçlü ve zayıf yanları, vergi uyumu sorunları ve analiz maliyetlerini ve bunların nihaî kar ve zararla nasıl ilişkili olduğunu öğretir.

Bazı inşaat yönetimi programları temel muhasebe kursları sunar. Ancak daha çok inşaat ve işletme prensiplerine odaklanır. İnşaat operasyonları ve yönetimi gibi bir kurs, muhtemel inşaat muhasebecilerine nasıl operasyonlar düzenleneceğini, kontrol edileceğini ve yönlendirileceğini, bütçeleme, finansal yönetim, satın alma ve maliyet kontrolüne odaklanmayı öğretir. Diğer ilgili kurslar, güvenlik kontrolü, inşaat sözleşmeleri, kodlar ve denetimler, tahmin ve teklif üzerine yapılan çalışmaları içerir. Birçok program, bitmiş bir bina projesini tasarlamak, planlamak ve sunmak için öğrencilerin bir ekibin parçası olarak çalıştıkları kapsül programları sunar.

En Popüler:  Çevrimiçi Öğretmenler: İstihdam Bilgisi ve Nitelikler

Özetlemek gerekirse, bir muhasebeci, muhasebeci veya muhasebe sorumlusu olarak, 40.240 ile 70.500 TL arasında kazanabilir ve iş büyüme beklentilerinin %-4 ile %6 arasında olmasını sağlayabilirsiniz. Bu kariyer seçenekleri için eğitim gereksinimleri bir lise diplomasından lisans derecesine kadar değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu