Eczacı Teknisyeni Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Eczacı Teknisyeni İçin İş Tanımı

Eczacı teknisyenleri, klinik ve idari destek sağlamak için lisanslı bir eczacının gözetiminde çalışır. Görevleri arasında yeni reçeteler alınması; hasta, doktor ve sigorta bilgilerinin kaydedilmesi, reçetelerin doğrulanması, sıvı ilaçların ölçülmesi ve tabletlerin sayılması, ilaçların etiketlenmesi ve eczane stoklarının envanterinin alınması. Çalışma programları genellikle gece ve hafta sonu değişimlerini içerir. Sertifikalı eczacı teknisyenleri hastaneler, bakım evleri, eczaneler ve eczane bölümleri olan marketler ve perakende mağazalar tarafından istihdam edilmektedir.

EğitimMümkün mesleki eğitim, teknik okul ve toplum kolej eğitim programları da mevcuttur
LisansGereksinimler duruma göre değişir
İş YetenekleriFiziksel uygunluk, iletişim, detaylara dikkat
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Eczane teknisyenleri için 31.750 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Eczane teknisyenleri için %12

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Mesleğe yönelik eğitim mümkündür. Ancak resmi eğitim ve sertifikasyona sahip eczane teknisyenlerinin daha iyi iş fırsatları bulma olasılığı daha yüksektir. Eczane teknisyenleri, teknik okul veya topluluk kolej eğitim programlarına 9-12 ay boyunca katılabilir ve eczane teknolojisinde sertifika veya diploma alabilir. Eczane teknisyenleri farmakoloji, tıbbi terminoloji, etik ve matematik okudu. Ayrıca eğitimlerinin bir parçası olarak klinik çalışmaları da yürütürler.

Lisans Gereklilikleri

Gereksinimler değişiklik gösterse de eczacı teknisyenlerinin profesyonel ruhsatlandırması veya sertifikalandırılması devletler tarafından sıklıkla istenmektedir. Mesleki sertifika sınavları Eczane Teknisyeni Kurulu ve Ulusal Sağlık Derneği tarafından verilmektedir. Eczane Teknisyeni Kurulu’na göre, altı eyalet dışındakilerin hepsinin de eczane teknisyenleri ile ilgili bir tür düzenlemeleri var. Yeniden sertifikalandırma için sürekli eğitim gereklidir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Eczane teknolojisi gibi kariyerler, gerektiğinde ayakta durma, eğilme, kaldırma ve tırmanma gibi birçok fiziksel beceri gerektirir. Eczane teknisyenleri ayrıca kayıt becerilerine, iletişim becerilerine ve detaylara dikkat etmeye ihtiyaç duyarlar.

En Popüler:  Cisco Mühendisleri: İş Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, kısmen reçeteli ilaçlara ihtiyaç duyan yaşlı erişkinlerin sayısındaki artış nedeniyle, eczane teknisyenleri için 2016’dan 2026’ya kadar %12’lik potansiyel iş artışı olduğunu bildirmiştir. BLS’ye göre, hastaneler eczane teknisyenlerine en yüksek ücretleri sağlıyorlar. BLS’ye göre genel olarak eczacı teknisyenleri Mayıs 2017 itibariyle ortalama 31.750 Türk lirası maaş kazandılar.

Benzer Meslekler

Sağlık ve eczacılık kariyerlerinde bu diğer seçenekleri göz önünde bulundurun:

Tıp asistanı

Tıbbi asistanlık işleri, istihdam için benzer bir eğitim yolu gerektirir; iş başında eğitim yaygındır. Ancak 1 yıllık diploma ve sertifika programları ile 2 yıllık önlisans programları mevcuttur. Ayrıca sağlık görevlileri için çeşitli gönüllü profesyonel sertifika seçenekleri de bulunmaktadır. Sağlık görevlileri ofis ortamında doktorları desteklemektedir. Hasta öyküleri alabilir, enjeksiyon yapabilir veya kitap randevuları alabilirler. BLS, tıbbi asistan işlerinin 2016-2026’dan %29 artacağını tahmin ediyor. Mayıs 2017’de ortalama parayı 32.480 TL kazandı.

Eczacı

Bir eczacı ilaç etkileşimlerini kontrol eder, insanlarla ne zaman ve nasıl belirli bir ilacı alacağından emin olduklarından emin olur, eczane teknisyenlerini denetler, envanteri tutar ve idari belgeleri işler. Eczacı olarak iş bulabilmek için bir Doktora Eczacılık derecesi ve ruhsatı gerekir. Doktora Eczane programlarına başvuran adayların genellikle en fazla üç yıl lisans kolejine veya 4 yıllık bir lisans derecesine sahip olmaları gerekir. BLS, eczacıların 2016-2026’dan itibaren %6 iş artışı beklediklerini ve eczacıların Mayıs 2017’de ortalama 124.170 TL maaş kazandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu