E-posta Pazarlama Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir e-posta pazarlama yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir e-posta pazarlama yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

E-posta pazarlama yöneticileri, e-posta kampanyaları oluşturmaktan ve yönetmekten sorumludur. İçerik oluşturur, şablonlar tasarlar, belirli zamanlarda gönderilecek e-postaları planlar ve çabalarının sonuçlarını izlerler.

E-posta pazarlaması, bir kitleye ulaşmak için elektronik mesajlara dayanan özel bir pazarlama şeklidir. E-posta pazarlama yöneticileri, ürünleri veya hizmetleri tanıtmak, marka bilinirliği oluşturmak veya müşteri sadakatini teşvik etmek için bu kanalı kullanır.

E-posta Pazarlama Müdürü Görev Sorumlulukları ve Görevleri

E-posta pazarlama yöneticileri genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • E-posta yazma ve gönderme dahil olmak üzere e-posta kampanyalarını yönetmek ve performanslarını izlemek
 • Gelecekteki kampanyalarda iyileştirilebilecek alanları belirlemek için açılma oranları, tıklama oranları, abonelikten çıkma, spam raporları ve şikayet oranları gibi verileri gözden geçirmek
 • Campaign Monitor veya MailChimp gibi e-posta pazarlama yazılımlarını kullanarak e-posta kampanyaları oluşturma
 • İlgi alanları ve satın alma alışkanlıkları da dahil olmak üzere hedef kitleler hakkında araştırma yapmak
 • E-posta pazarlaması ile ilgili düzenlemelere uygun e-postalar için çekici şablonlar oluşturmak üzere tasarımcılarla işbirliği yapmak
 • Mevcut müşterilere veya potansiyel müşterilere ürün veya hizmetleri tanıtan e-postalar yazmak ve göndermek
 • Kampanya ihtiyaçlarına göre güncel olmayan adresleri kaldırarak ve yenilerini ekleyerek e-posta listelerini yönetmek
 • E-posta kampanyalarının etkinliğini belirlemek ve iyileştirme fırsatlarını belirlemek için verileri analiz etme
 • Düzenli olarak haber bültenleri veya özel teklifler göndermek de dahil olmak üzere abonelerle etkileşimi artırmak için stratejiler geliştirmek

E-posta Pazarlama Müdürü Maaşı Ne Kadar?

E-posta pazarlama yöneticisi maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye veya komisyon şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (40.80 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (60.10 TL/saat)

E-posta pazarlama yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

Online ve mobil ticaret büyümeye devam ederken, e-posta pazarlaması şirketlerin müşterilerle iletişim kurması için popüler bir yol olmaya devam edecek. E-posta pazarlaması ek olarak sağlık ve perakende gibi diğer sektörlerdeki şirketler tarafından müşterilerle iletişim kurmak için daha sık kullanılacaktır.

Dipnot: E-posta Pazarlama Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

E-posta Pazarlama Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir e-posta pazarlama yöneticisinde sıklıkla aranan niteliklerden bazıları şunlardır:

Eğitim: E-posta pazarlama yöneticilerinin genellikle pazarlama, iletişim veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Bazı işverenler, pazarlama veya işletme alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder.

Antrenman tecrübesi: E-posta pazarlama yöneticileri genellikle belirli yazılımları ve rollerinin süreçlerini öğrenmek için iş başında eğitim alırlar. Eğitim, şirkete ve rolün sorumluluklarına bağlı olarak birkaç haftadan bir aya kadar sürebilir. Daha önce pazarlama deneyimine veya ilgili bir role sahip olan e-posta pazarlama yöneticileri daha kısa eğitim süreleri alabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: E-posta pazarlama yöneticilerinin çalışmak için bir sertifikaya veya lisansa ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, bazı şirketler belirli bir sertifikayı tercih edebilir ve hatta talep edebilir.

E-posta Pazarlama Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

E-posta pazarlama yöneticilerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

E-posta pazarlama stratejisi: E-posta pazarlama stratejisi, şirketinizin müşterilerle iletişim kurmak için e-postayı nasıl kullanacağına dair bir plan oluşturmayı içerir. Bu durum hangi tür e-postaların gönderileceğine, ne tür tekliflerin dahil edileceğine, ne tür konu satırlarının kullanılacağına ve ne sıklıkla e-posta gönderileceğine karar vermeyi içerebilir. E-posta pazarlama stratejisi ek olarak müşterilerden adları, e-posta adresleri, demografik bilgileri ve satın alma geçmişleri gibi hangi tür verilerin toplanacağına karar vermeyi de içerir.

Pazarlama otomasyonu: Pazarlama otomasyonu, e-posta pazarlama yöneticilerinin kullanıcı eylemlerine dayalı otomatik mesajlar oluşturma sürecidir. Mesela bir kullanıcı bir e-postayı açar ancak herhangi bir bağlantıyı tıklamazsa, pazarlama otomasyonu, kullanıcıyı amaçlanan eylemi tamamlamaya teşvik etmek için bir harekete geçirici mesaj içeren bir takip e-postası gönderebilir. E-posta pazarlama yöneticilerinin etkili kampanyalar oluşturmak için pazarlama otomasyonunu anlamaları gerekir.

Veri analizi: E-posta pazarlama yöneticileri, kampanyalarının başarısını belirlemek için veri analizini kullanır. Hangi kampanyaların en fazla gelir sağladığını veya hangi kampanyaların en fazla etkileşim sağladığını belirlemek için verileri kullanabilirler. Hangi tür e-postaların en etkili olduğunu ve hedef kitlelerinin hangi tür içerikleri tercih ettiğini belirlemek için de verileri kullanabilirler.

Proje Yönetimi: Bir pazarlama yöneticisi olarak, tüm bir pazarlama kampanyasının planlanmasından ve yürütülmesinden sorumlu olabilirsiniz. Bu durum metin yazarları, grafik tasarımcıları ve web geliştiricileri de dahil olmak üzere bir ekibi yönetmeyi içerebilir. Etkili proje yönetimi becerileri, görevleri organize etmenize ve önceliklendirmenize, sorumlulukları devretmenize ve her projenin ilerlemesini izlemenize yardımcı olabilir.

İletişim: E-posta pazarlama yöneticileri genellikle diğer pazarlama ekibi üyeleri, satış temsilcileri ve müşterilerle iletişim kurar. Etkili iletişim, herkesin birbirini anlamasını ve e-posta pazarlama yöneticisinin fikirlerinin net bir şekilde iletilmesini sağlamak için çok önemlidir. E-posta pazarlama yöneticileri, herkesin aynı sayfada olduğundan ve ekibin birlikte etkili bir şekilde çalıştığından emin olmak için ekipleriyle de iletişim kurmalıdır.

E-posta Pazarlama Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

E-posta pazarlama yöneticisi çalışma ortamı genel olarak bir ofis ortamıdır. Yönetici, son teslim tarihlerini karşılamak için uzun saatler çalışabilir ve müşterilerle buluşmak veya konferanslara katılmak için seyahat etmek zorunda kalabilir. İş bazen stresli olabilir. Fakat e-posta pazarlama yöneticisi genellikle işi üzerinde iyi bir kontrole sahiptir. Yönetici bağımsız olarak veya bir ekibin parçası olarak çalışabilir. E-posta pazarlama yöneticisi genellikle bir pazarlama müdürüne veya başka bir üst düzey yöneticiye rapor verir.

E-posta Pazarlama Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

İşte e-posta pazarlama yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. E-posta pazarlama yöneticilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Pazarlama Otomasyonunun Büyümesi

Pazarlama otomasyonunun büyümesi, işletmelerin ürün ve hizmetlerini pazarlama şeklini hızla değiştiren bir trend. İşletmeler, otomatik sistemleri kullanarak potansiyel müşterileri daha etkili bir şekilde hedefleyebilir ve okunma olasılığı daha yüksek olan kişiselleştirilmiş mesajlar iletebilir.

Pazarlama otomasyonu daha popüler hale geldikçe, e-posta pazarlamacılarının rekabetçi kalabilmek için bu sistemleri nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecek. Ayrıca, doğru insanlara ulaşmak için veriye dayalı içgörülerden yararlanan etkili kampanyalar oluşturabilmeleri gerekecektir.

Kişiselleştirmeye Odaklanma

E-posta pazarlaması, müşterileriyle bağlantı kurmak isteyen işletmeler için giderek daha önemli bir araçtır. Bunun nedeni, işletmelerin müşterileriyle doğrudan iletişim kurmasına ve onlara kendileriyle ilgili bilgileri sağlamasına izin vermesidir.

E-posta pazarlaması daha popüler hale geldikçe, işletmeler e-postalarını daha etkili hale getirmek için kişiselleştirmeye odaklanacaklar. Bu durum e-posta pazarlama yöneticilerinin, hedef kitlelerinde yankı uyandıran hedefli içerik oluşturma tekniklerine aşina olmaları gerektiği anlamına gelir.

Yatırım Getirisine Vurgu

İşletmeler e-posta pazarlamasına daha fazla bağımlı hale geldikçe, yatırım getirisine daha fazla önem vermeye başlıyorlar. Bu durum e-posta pazarlama yöneticilerinin işlerini sürdürmek için kampanyalarının başarılı olduğunu kanıtlayabilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Bu yeni ortamda başarılı olmak için e-posta pazarlama yöneticilerinin kampanyalarının başarısını takip edebilmesi ve onları neyin işe yaradığını anlayabilmesi gerekecek. Ayrıca, kampanyalarını müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlamaları gerekecek.

E-posta Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur?

E-posta pazarlama yöneticilerinin omuzlarında çok fazla sorumluluk vardır. Şirket için sonuçlar doğuracak e-posta kampanyaları oluşturabilmeleri ve yürütebilmeleri gerekir. Bu durum ilgi çekici metinler yazmayı, göz alıcı ve etkili e-postalar tasarlamayı ve farklı hedef kitlelere ne tür tekliflerin çekici geleceğini anlamaları gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca, hangilerinin işe yarayıp hangilerinin yaramadığını görebilmeleri için kampanyalarının başarısını ölçebilmeleri gerekir. Bu durum analitik ve istatistiklerin iyi anlaşılmasını gerektirir. Ve son olarak, abonelerin şirketin sunduklarıyla ilgilenmesini ve ilgilenmesini sağlayacak kampanyalar için yeni fikirler bulabilmeleri gerekiyor.

Tüm bunlar, güçlü bir pazarlama ve reklamcılık ilkeleri bilgisinin yanı sıra dijital ortamın anlaşılmasını gerektirir. E-posta pazarlama yöneticileri, sektördeki en son trendler ve gelişmeler hakkında güncel kalabilmelidir.

Dipnot: E-posta Pazarlama Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

E-posta pazarlama yöneticileri, genellikle e-posta pazarlama asistanı veya e-posta pazarlama koordinatörü gibi giriş seviyesi pozisyonlarda başlar. Deneyimle, e-posta pazarlama uzmanına, e-posta pazarlama yöneticisine veya e-posta pazarlama müdürüne geçebilirler. Özellikle yaratıcı olan ve güçlü bir pazarlama anlayışına sahip olanlar, pazarlama şefi (CMO’lar) olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu