Düğün Planlayıcısı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Düğün Planlayıcısı nedir?

Düğün, bir çiftin hayatındaki en önemli ve en mutlu olaylardan biridir. Aynı zamanda en stresli olanlardan biri olabilir. Bir düğün planlayıcısı, çiftlere düğünlerinin planlanması, organizasyonu ve yönetimi konusunda yardımcı olan kişidir. Bir düğün planlayıcısını işe almak, gönül rahatlığı satın almak gibidir ve tüm ayrıntıların halledilmesini sağlamak için parasal harcamaya değer.

Harika bir dinleyiciyseniz, şefkatli bir kişiliğiniz varsa ve insanlara yardım etmeyi seviyorsanız, düğün planlaması sizin için harika bir kariyer seçimi olabilir. Gelinler ve damatlar, düğün planlamacılarının düğün süreci boyunca sakinleştirici bir varlık olmasına ve aynı zamanda bir akıl sesine sahip olmasına güvenir.

Düğün Planlayıcısı ne yapar?

Bir düğün planlayıcısı, genellikle ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamak için çiftle bir konsültasyon için görüşerek başlayacaktır. Bu sadece düğün gününün ayrıntılarını değil, diğer ilgili olayları da (prova ve prova yemeği, ertesi gün brunch vb.) İçerir. Planlayıcı ayrıca çiftin bütçesinin ne olduğunu soracak ve buna dayanarak, bu miktar için hangi hizmetleri almayı bekleyebileceklerini açıklayacaktır. Çiftin zevki ve genel vizyonu hakkında net bir his ve anlayış kazanmak önemlidir; harika dinleme becerilerinin devreye girdiği yer burasıdır.

Düğün planlayıcısı, çifte hizmetleri için bir sözleşme sunacak ve ne almayı bekleyebileceklerini ayrıntılı olarak özetleyecektir. Tecrübeli bir düğün planlayıcısının iş dünyasında pek çok bağlantısı vardır ve daha önceki birçok düğünü başarıyla organize etmiştir, bu nedenle bilgili bir şekilde mükemmel manzaraya sahip resepsiyon mekanları veya harika bir his ve havası olan düğün yerleri önerebilir. Verdikleri bütçe ile neler başarabileceklerini biliyorlar ve çifti, lüks bir düğünü barındırabilecek satıcılara ve hizmetlere ya da küçük bütçelere yemek servisi konusunda uzmanlaşmış satıcılara ve hizmetlere tanıtabilirler. Ayrıca, müşterilerine aktarabilecekleri hizmetlerde de sık sık indirim alabilirler.

Bir düğün planlayıcısının sağlayabileceği hizmetlerden bazıları şunlardır:

 • Çiçekçiyi düzenlemek
 • Yemek tedarikçisini ayarlamak
 • Yazıcıyı düzenleme (davetiyeler için)
 • Nedime elbiseleri ve diğer düğün kıyafetleri seçiminde yardım
 • Gelinlik/damatlık seçiminde yardım
 • Düğün hediyeleri toplamada yardım
 • Resepsiyon görünümünü ve hissini tasarlama konusunda yardım
 • Aydınlatma ve görsel ayrıntılarla ilgili yardım
 • Gözden kaçmış olabilecek herhangi bir ayrıntıyla ilgili yardım
 • Genel birleşik bir his ve görünüm oluşturmaya yardımcı olun
 • Satıcılarla toplantı ve müzakere
 • Teslimat için orada olmak
 • Beklenmedik hıçkırıklarla başa çıkmak
 • Provayı yürütmek
 • Töreni kurmak
 • Resepsiyonun kurulması
 • Zaman çizelgelerini kurma (hem düğün hem de resepsiyon için)
 • Düğün partisinin zamanında olduğundan emin olmak
 • Düğünün doğru zamanda doğru yerde olduğundan emin olmak
 • Asi misafirlerle (veya davetsiz düğün hırsızlarıyla) uğraşmak
 • Mekanın temiz bırakıldığından emin olmak
 • Mevduatın geri verildiğinden emin olmak
 • Herhangi bir kiralanan veya ödünç alınan öğenin iade edildiğinden emin olmak

Düğün planlamacısı olmaya uygun musunuz?

Düğün planlamacılarının farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir, yani vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Düğün planlayıcısının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Düğün Planlayıcısının çalışma yeri ve şartları nasıldır?

Bir düğün planlayıcısının genel bir dokuz ila beş çalışma programı yoktur ve bazen müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için günler, akşamlar ve hafta sonları bir arada çalışması gerekir. Müşteriler genellikle gün boyunca çalışırlar ve bu nedenle işten sonra veya hafta sonları planlayıcılarıyla görüşmek isterler.

Çoğu düğün cumartesi günleri olduğundan, yılın yoğun aylarında, bir düğün planlayıcısı neredeyse her hafta sonu çalışacağına güvenebilir. Yoğun aylar nerede yaşadığınıza göre değişir. Güneyde yaşıyorsanız, yoğun aylar havanın daha uygun olduğu ilkbahar ve sonbahar olacaktır. Kuzeyde yaşıyorsanız, yaz ayları yılın en yoğun zamanı olacaktır.

Gerçek düğün günü boyunca sıkı bir fiziksel çalışma beklenmelidir. Düğün planlayıcıları gün boyu ayakta dururlar ve gecenin ilerleyen saatlerinde (yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi önerilmez). Masa örtüleri, taşıma kutuları, mum yakma, çiçek kurma veya herhangi bir sayıda küçük yangın söndürme ve çok sayıda küçük detayı denetleme konusunda yardımcı olabilirler; nihai amaç, gelin ve damadın her zaman mutlulukla farkında olmadıklarından emin olmaktır. herhangi bir üzüntüden. Zihinsel olarak da yorucu bir iş olabilir, çünkü bir düğün planlamacısı bütün gün oyunlarının zirvesinde olmak zorundadır.

Ödül, sıkı çalışmalarının bir araya geldiğini görmekten, müşterilerinin sevincini ve mutluluğunu görmekten ve o günün yıllarca hatırlanacağını bilmekten gelir.

Sıkça Sorulan Sorular

Düğün Planlamacıları mutlu mu?

Düğün planlamacıları, memnuniyet puanları açısından kariyerlerin 74. yüzdelik diliminde yer almaktadır.

Bir düğün planlayıcısı olmak eğlenceli ve heyecan verici olabilir ve mükemmel bir düğün gününde aylarca süren sıkı çalışmanın bir araya geldiğini görmek son derece tatmin edici olabilir. Yaşamlarının en önemli günlerinden birinde müşterilerle yakın çalışmak da inanılmaz derecede alçakgönüllü ve özeldir. Endüstri partilerine davet edilmek, konferanslara gitmek, güzel etkinlik alanlarını gezmek ve serbest meslek sahibi olmanın getirdiği bağımsızlığın tadını çıkarmak, bu kariyeri keyifli kılan kesin avantajlardır.

Bununla birlikte, serbest mesleğin yanı sıra kişinin mutluluğunu etkileyebilecek çok sayıda sorumluluk da getirir. Bu sorumluluklar arasında hafta sonu ve akşam çalışmaları, fiziksel emek, zorlu müşterilerle başa çıkma, stresle başa çıkma ve sabrı sürdürme, çoklu görev ve organizasyon, müzakere ve arabuluculuk ve bir işi yürütmenin genel karmaşıklıkları yer alır.

Düğün Planlayıcısı olmalı mıyım?

Nişanlı çiftlerin hayallerindeki düğünü planlamalarına yardımcı olmanın gerçekten de çok özel bir yanı var. Çoğu zaman düğün planlayıcısı olmak istediğini söyleyenler, bu düşünceyi sadece kendi düğünlerini planlamış olmalarına dayandırırlar ve bu işi pembe gözlüklerle görürler. Aynı anda birden fazla düğünü yönetmek için gereken zamanı, çabayı ve organizasyon becerilerini genellikle fark etmezler.

Bu kariyere devam etmeyi ciddi bir şekilde düşünüyorsanız. Ancak bunun sizin için uygun olduğundan %100 emin değilseniz, kendinize aşağıdaki soruları sorun:

Bir düğünün her yönü hakkında tutkulu musunuz?

 • Başarılı bir düğün yapabilmek için bir araya gelmesi gereken birçok unsur var ve hepsine ilgi duymanız gerekiyor. Bunlar arasında mekan, yemek, pasta, çiçekler, iyilikler, müzik, DJ, fotoğrafçılık, videografi, gelinlik, smokin, ulaşım ve dekorasyon yer alıyor. Müşteriler, düğün planlamasının belirli bir yönü hakkında gerçekten heyecanlanıp heyecanlanmadığınızı tespit edebilir ve bu, işletmeniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Son dakika değişikliklerine hızla uyum sağlayabiliyor musunuz?

 • Düğün planları ne kadar titizlikle hazırlanırsa yapılsın, ters gidebilir (ve çoğu zaman yapar) ve verimli ve sakin bir şekilde ele alınmaları gerekir. Örneğin düğün pastası zamanında toplanmaya hazır olmayabilir, gelinin gelinlikinde leke olabilir ve bir nedime veya sağdıç kaybolabilir. Bunlar, çabuk ve en az telaş ve panikle çözülmesi gereken sorun türleridir. Bir düğün planlayıcısı olarak kariyer, kolayca öfkelenen veya işler planlandığı gibi gitmediğinde pes etme eğiliminde olan bir kişiyseniz en iyi seçim olmayabilir.

Nazik ve şefkatli olabilir. Ancak gerektiğinde katı olabilir misiniz?

 • Müşterinizin ihtiyaçlarına ve ebeveynlerin ihtiyaçlarına karşı empati kurmak, başarılı bir düğün planlama kariyerine sahip olmanın anahtarıdır. Bu sadece gelin ve damat için değil tüm aile için büyük bir gün. Düğün planlayıcıları olarak genellikle sırdaş, psikolog ve arabulucusunuz. Bununla birlikte, durumların iddialı ve sert bir şekilde ele alınması gereken zamanlar vardır. Bir düğün planlayıcısı, genellikle bir gelin ve damadın geniş arkadaşları ve ailesi ile ilgilenmelidir; iki farklı aile, bir düğünün nasıl olması gerektiğine dair tamamen farklı iki görüşe sahip olabilir. Günün sonunda, gelin ve damadın isteklerinin planlama sürecinde karşılanmasını sağlamak düğün planlayıcısının görevidir ve genellikle onlar adına müdahale etmelidir. Bir şeyleri silkeleyecek gücün var mı? Sınırları zorladığınızda, baskıyı kaldırabilecek ve yerinizi koruyabilecek misiniz?

Detaylara çok dikkat ediyor musunuz?

 • Bu kaliteye sahip olmak, gerçekten düğün planlamasının temel taşıdır. Müşteriler, düğün günlerinin her dakika detayına katılmak ve sorunları ortaya çıkmadan önce tespit etmek için sizi işe alacaklar. En küçük ayrıntılara bile doğal olarak dikkat etmeyen birinin bu kariyerde başarılı olması imkansız olurdu. Düğün davetlilerine katılmak, satıcıları yönetmek, bir zaman çizelgesi ve bütçe tutmak ve her şeyin her zaman olabildiğince harika görünmesini sağlamak kolay bir iş değildir.

Mükemmel organizasyon becerileriniz var mı?

 • Diyelim ki sekiz düğün planlıyorsunuz ve her düğün için en az sekiz satıcı var. Bu satıcıların altmış dördünün tümünün ayrıntılarını takip etmeniz ve bir girişimciyseniz işlerin iş tarafını yönetmeniz gerekecek. Evrak işi ve e-postaların miktarı, en organize kişi için bile muazzam ve yorucu olabilir.

Uygulamalı olmaya istekli misiniz?

 • Bu kariyer, canlandırmayı seven filmlerden çok daha uygulamalı. Düğün planlamacıları zamanlarının çoğunu kutular çekerek, masa eteklerini çivilenerek, çiçek düzenleyerek, kartlık yerleştirerek, gelinin elbisesini çıkararak ve temelde mekanın bir ucundan diğerine hiç bitmeyen, göz kamaştırıcı detaylara katılarak koşarak geçirirler. Düğün planlamacısı fikriniz, diğer satıcılar tüm talepleri karşılamak için koşuştururken, kusursuz giyimli bir kişiyse, bunu bir kariyer seçeneği olarak yeniden düşünmek iyi olabilir.

Düğün Planlayıcıları şu şekilde de bilinir. (benzer meslekler aşağıda listelenmiştir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu