Doğum Hemşiresi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir doğum hemşiresinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir doğum hemşiresi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Doğum hemşireleri, hamile olan veya yeni doğum yapmış kadınlara bakım sağlamaktan sorumludur. Ayrıca, yeni annelere anneliğe geçiş yaparken destek ve rehberlik sağlayabilirler.

Doğum hemşireleri, hastaneler, doğum merkezleri, ebe uygulamaları, doğum uzmanlarının ofisleri ve hatta özel evler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Nerede çalışırlarsa çalışsınlar, birincil sorumlulukları tüm hastaların mümkün olan en yüksek kalitede bakım almasını sağlamaktır.

Doğum Hemşiresi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir doğum hemşiresi genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Enjeksiyonlar da dahil olmak üzere, bir doktor tarafından yönlendirilen hastalara ilaç vermek
 • Yeni annelere doğum sonrası depresyon veya ebeveynliğe geçiş sırasındaki diğer zorluklarla baş etmede duygusal destek ve rehberlik sağlamak
 • Kilo ve boy ölçümleri dahil olmak üzere yeni annelerin fiziksel sağlıklarının değerlendirilmesi
 • Yenidoğanların hastalık belirtileri veya komplikasyonları açısından izlenmesi
 • Ebeveynlere çocuk gelişimi, beslenme, bebek güvenliği ve çocuk bakım teknikleri konusunda eğitim verilmesi
 • Hastaların diyetleri ve uyku düzenleri hakkında veri toplama ve kaydetme
 • Bir hastanın hamilelik sırasındaki ilerlemesini izlemek veya düzenli olarak kliniğe gelemeyen kadınlara doğum öncesi bakım sağlamak için ev ziyaretleri yapmak
 • Yeni ebeveynleri hamilelik, doğum ve doğum, emzirme, bebek bezi değiştirme teknikleri, yenidoğan bakımı ve çocuklar için güvenlik önlemleri konusunda eğitmek
 • Meme dokusunda kanserli hücrelerin geliştiğini gösterebilecek herhangi bir değişikliği belirlemek için kendi kendine meme muayenesi tekniklerini öğretmek

Doğum Hemşiresi Maaşı Ne Kadar?

Doğum hemşirelerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (34.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 22.000 TL (53.80 TL/saat)

Doğum hemşirelerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

Bu büyümenin birincil nedeni, yaşlı kadınların doğumlarının artmasıdır. Kadınlar yaşlandıkça gebelik komplikasyonları riski artar. Bu kadınlara ve yeni doğan bebeklerine bakım sağlamak için doğum hemşirelerine ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Annelik Hemşiresi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Doğum Hemşiresi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Doğum hemşiresi olmak için gereken bir takım nitelikler vardır. Onlar içerir:

Eğitim: Bir yüksek lisans mezuniyeti, çoğu doğum hemşiresi pozisyonu için bir gerekliliktir. Hemşirelik alanında yüksek lisans mezuniyeti, doğum hemşireleri için en yaygın derecedir. Fakat hemşirelik idaresi, sağlık idaresi veya halk sağlığı hemşireliği gibi diğer yüksek lisans dereceleri de faydalı olabilir.

Bazı işverenler, hemşirelik alanında lisans mezuniyetine sahip doğum hemşirelerini tercih edebilir. Hemşirelikte lisans mezuniyeti kazanmak dört yıl sürer ve sınıf ve klinik bileşenleri içerir. Programın ilk iki yılı, anatomi, fizyoloji, farmakoloji ve mikrobiyoloji gibi hemşireliğin temellerine odaklanır. Son iki yıl liderlik, araştırma ve yönetim gibi ileri hemşirelik konularına odaklanır.

Antrenman tecrübesi: Çoğu işveren, bir doğum hemşiresinin klinik ortamda en az bir yıllık deneyime sahip olmasını şart koşar. Bazı işverenler, doğum hemşiresinin en az iki yıllık deneyime sahip olmasını tercih edebilir. Bir doğum hemşiresinin okulda aldığı eğitim ve deneyim, klinik ortamda çalışmak için gerekli beceri ve bilgileri edinmelerine yardımcı olacaktır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Hemşirelik programınızı tamamladıktan sonra, kayıtlı bir hemşire olarak lisans almak için Ulusal Konsey Ruhsat Sınavını (NCLEX-RN) geçmelisiniz.

Birçok bakımevi ve hastane, adayların eyalete özgü başka bir sınavı geçmelerini şart koşar. Bu yüzden çalışmayı planladığınız alandaki gereksinimleri araştırmanız önemlidir.

Annelik Hemşiresi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Doğum hemşirelerinin başarılı olabilmeleri için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: Doğum hemşireleri hastaları ve diğer sağlık personeli ile iletişim kurabilmelidir. Bir hasta için tedavi planını açıklayabilmeli ve olabilecek tüm soruları cevaplayabilmelisiniz. Hastanın ihtiyaç duyduğu bakımı aldığından emin olmak için diğer sağlık personeli ile de iletişim kurabilmelisiniz.

Empati: Empati, başka bir kişinin duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Doğum hemşireleri, hastalarının kendilerini rahat ve güvende hissetmelerine yardımcı olmak için sıklıkla empati kullanır. Mesela bir hasta ağrı çekiyorsa, bir doğum hemşiresi onu rahatlatmak ve ağrının normal olduğunu açıklamak için empati kullanabilir.

Takım çalışması: Doğum hemşireleri, hastalarının sağlığını sağlamak için genellikle kadın doğum uzmanları gibi diğer tıp uzmanlarıyla birlikte çalışır. Ayrıca hastalarının ihtiyaç duydukları bakımı almalarını sağlamak için diğer hemşireler ve personel ile birlikte çalışırlar. Başkalarıyla iyi çalışabilmek, iş arkadaşlarınızla güçlü ilişkiler geliştirmenize ve hastalarınızın aldığı bakımın kalitesini artırmanıza yardımcı olabilir.

Uyarlanabilirlik: Doğum hemşireleri genellikle hastaneler, özel muayenehaneler, doğum merkezleri ve evde bakım dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Hastalarının ihtiyaçlarına ve çalıştıkları ortama uyum sağlayabilmelidirler. Mesela bir hastane hemşiresinin diğer hemşireler ve doktorlardan oluşan bir ekiple çalışması gerekebilirken, evde bir hemşirenin tek başına çalışması gerekebilir.

Tıbbi bilgi: Doğum hemşireleri, insan vücudu ve hamilelik sırasında nasıl değiştiği hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmalıdır. Bu durum hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek yaygın rahatsızlıkları ve komplikasyonları belirlemelerine ve tedavi etmelerine yardımcı olabilir. Tıp bilgisi, doğumdan sonra anne ve bebeğe bakım sağlamalarına da yardımcı olabilir.

Doğum Hemşiresi Çalışma Şartları Nasıl?

Doğum hemşireleri hastanelerde, kliniklerde ve özel evlerde çalışır. Uzun saatler boyunca, genellikle ayakta çalışırlar ve günün 24 saati nöbetçi olabilirler. Doğum hemşireleri, hasta ve prematüre bebeklere bakmanın stresiyle ve bu bebeklerin ebeveynleri ile uğraşmanın duygusal stresiyle başa çıkabilmelidir. Baskı altında iyi çalışabilmeli ve acil durumlarda hızlı karar verebilmelidirler. Doğum hemşireleri ayrıca, hastaları kaldırmak ve taşımak gibi işin fiziksel talepleriyle ve çocuğunu kaybetmiş ebeveynlerin kederiyle uğraşmak gibi işin duygusal talepleriyle de başa çıkabilmelidir.

Hamile Hemşire İçin Mesleki Gelişme

İşte doğum hemşirelerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Doğum hemşirelerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Hasta Memnuniyetinin Önemi

Doğum hemşiresi mesleği, hastaneler ve sağlık hizmeti sağlayıcıları hasta memnuniyetine daha fazla önem verdikçe giderek daha önemli hale geliyor. Bu durum doğum hemşirelerinin hastaları mutlu etmek için mükemmel bakım ve müşteri hizmeti sunabilmesi gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca, doğum hemşireleri hasta deneyimini iyileştirmek için teknolojiyi de kullanabilir. Mesela hastanede kalışlarından önce ve sonra hastalarla iletişim kurmak için sosyal medya platformlarını kullanabilirler. Bu durum hastaların kaldıkları süre ile ilgili olabilecek endişelerini azaltmaya ve kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

Evde Doğumlara Doğru Bir Geçiş

Doğum eğilimleri evde doğumlara doğru kaymaya devam ettikçe, doğum hemşirelerinin bu ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak için becerilerini uyarlamaları gerekecektir.

Gelecekte başarılı olan doğum hemşirelerinin evde doğum prosedürlerine ve protokollerine aşina olmaları gerekecektir. Ayrıca doğum ve doğum sırasında annelere duygusal destek sağlayabilmeleri gerekecektir. Ek olarak, doğum hemşirelerinin ebeler ve doktorlar gibi doğum ekibinin diğer üyeleriyle etkili bir şekilde çalışabilmesi gerekecektir.

Anne Ruh Sağlığına Dikkat

Yeni anneler arasında ruh sağlığı sorunları giderek daha yaygın hale geliyor ve bu da anne ruh sağlığına daha fazla odaklanmaya yol açıyor.

Doğum hemşireleri, yeni annelerde ruh sağlığı sorunlarının belirlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olmada önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, yeni annelerin ihtiyaç duydukları yardımı almalarına yardımcı olmak için destek ve kaynaklar sağlayabilirler.

Nasıl Doğum Hemşiresi Olunur?

Doğum hemşiresi olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de tatmin edici olabilir. Çalışmak istediğiniz tesisin türü, çalışmak istediğiniz saatler ve yaşamak istediğiniz yer dahil olmak üzere kararınızı etkileyecek tüm faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Ayrıca ne tür bir hasta bakımı sağlamak istediğinizi de düşünmelisiniz. Normal gebelikleri olan veya yüksek riskli gebelikleri olan kadınlara mı odaklanmak istiyorsunuz? Yeni doğan bebeklerin veya annelerin bakımında uzmanlaşmak ister misiniz? Hemşirelikte izleyebileceğiniz birçok farklı yol vardır. Bu yüzden ilgi alanlarınıza ve hedeflerinize uygun olanı bulmak önemlidir.

Dipnot: Doğum Hemşiresi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Doğum hemşireleri genellikle kariyerlerine hastanelerde başlarlar. Fakat sonunda özel muayenehaneye geçebilirler. Bazıları dadı olarak çalışıyor, varlıklı ailelerin çocuklarına bakıyor. Diğerleri, yeni anneler için evde bakım sağlayan kendi işlerini açar. Bazı doğum hemşireleri de emzirme danışmanı olabilir ve yeni annelere emzirme konusunda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu