Doğrulama Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir doğrulama uzmanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir doğrulama uzmanı olarak başarılı olmak için neler gerektiğini öğrenme zamanı.

Doğrulama uzmanları, ürün ve hizmetlerin belirli kalite, güvenlik ve performans standartlarını karşılamasını sağlamaktan sorumludur. Genellikle, üretim sürecini şirket standartlarını karşıladığından emin olmak için izledikleri imalat veya endüstriyel ortamlarda çalışırlar.

Doğrulama uzmanlarına yeni doğrulama prosedürleri veya protokolleri geliştirmekle de görev verilebilir. Bu durum belirli testlerin veya incelemelerin nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin ayrıntılı kontrol listeleri veya talimatlar oluşturmayı içerebilir.

Validasyon Uzmanı Sorumlulukları ve Görevleri

Bir doğrulama uzmanının genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Müşteri iletişim bilgilerinin, istihdam geçmişinin, eğitimin, sabıka kayıtlarının ve diğer ilgili bilgilerin doğrulanması dahil olmak üzere, başvuruların eksiksizlik ve doğruluk açısından gözden geçirilmesi
 • Yeni işe alınanların işe alındığı veya mevcut çalışanların yönetildiği sürecin verimliliğini artırmak için değişiklikler önermek
 • Bir kuruluşta istihdam veya üyelik için gerekli nitelikleri karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için başvuru sahipleriyle görüşme
 • Başvuranların ağır suç veya kabahat gibi suçlardan hüküm giymediklerinden emin olmak için geçmiş kontrolleri yapmak
 • Geçerli veya hileli olup olmadıklarını belirlemek için kaza raporlarını veya iddiaları gözden geçirmek
 • Yönetim tarafından daha fazla araştırma veya eylem için bulgular ve öneriler hakkında raporlar hazırlamak
 • Şirket standartlarını ve hedeflerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için çalışan performansını gözden geçirmek
 • Hasarın türüne ve ilgili sigorta poliçesinin türüne göre sigorta taleplerinin geçerli olup olmadığının belirlenmesi
 • Sigorta poliçesi için başvuranların kişisel özellikleri ve meslek, yaş ve sağlık durumu gibi diğer faktörlere göre teminata uygun olup olmadığının değerlendirilmesi

Doğrulama Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Validasyon uzmanlarının maaşları eğitim düzeylerine, yıllara dayanan deneyimlerine ve çalıştıkları şirkete göre değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 48,356 $ (23,20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 20.000 TL (47.10 TL/saat)

Doğrulama uzmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Doğrulama hizmetlerine olan talep, ürün ve süreçlerin kalite standartlarını karşılamasını sağlama ihtiyacı tarafından yönlendirilecektir. Ayrıca, nanoteknoloji ve biyoteknolojide kullanılanlar gibi yeni ürün ve süreç türlerini doğrulama ihtiyacından da talep gelecektir.

En Popüler:  Temizlik Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Validasyon Uzmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir doğrulama uzmanının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Asgari bir lisans mezuniyeti genellikle bir doğrulama uzmanı olmak için bir gerekliliktir. Kimya, biyoloji veya mühendislik gibi ilgili bir alanda bir derece, size bir doğrulama uzmanı olmak için gerekli becerileri sağlayabilir.

Antrenman tecrübesi: Doğrulama uzmanları genellikle işe alındıktan sonra iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim birkaç haftadan bir aya kadar sürebilir ve şirketin özel süreç ve prosedürlerine ilişkin talimatları içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, bir profesyonelin niteliklerini mevcut ve gelecekteki işverenlere doğrulayabilir. Doğrulama uzmanları ek olarak günlük sorumlulukları hakkında daha pratik bilgi edinmek, mesleki becerilerini test etmek ve kariyerlerinde ilerlemek için sertifikalar da alabilirler.

Doğrulama Uzmanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Doğrulama uzmanları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: Bir doğrulama uzmanının ekibine ve müşterilerine bilgi aktarması için iletişim becerileri gereklidir. Bu becerileri, müşterinin ihtiyaçlarını anladıklarından emin olmak için pazarlama ve satış gibi diğer departmanlarla iletişim kurmak için de kullanırlar. Doğrulama uzmanları, müşterilere karmaşık teknik bilgileri açıklamak ve analizlerinin sonuçlarını açıklamak için iletişim becerilerini kullanır.

Veri analizi: Veri analizi, bilgiyi yorumlama ve ondan sonuçlar çıkarma yeteneğidir. Veri analizi, doğrulama uzmanları için önemli bir beceridir çünkü genellikle verileri gözden geçirmeleri ve şirket tarafından belirlenen standartları karşılayıp karşılamadığını belirlemeleri gerekir.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, bir problemin kaynağını belirlemenize ve bir çözüm geliştirmenize olanak tanır. Bir doğrulama uzmanı olarak, bir sorunun nedenini belirlemekten ve onu düzeltmek için bir çözüm bulmaktan sorumlu olabilirsiniz. Mesela bir şirketin web sitesi düzgün çalışmıyorsa, sorunun kaynağını bulma ve çözme görevi size verilebilir.

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, bilgideki küçük değişiklikleri fark etme yeteneğidir. Bu beceri, doğrulama uzmanları için önemlidir çünkü sağladıkları bilgilerin doğru olduğundan emin olmaları gerekir. Mesela bir müşteri geçen ay bakkaliye için harcadığı toplam parayı isterse, bir doğrulama uzmanı, müşterinin yanlışlıkla ondalık basamağı yanlış yere girip girmediğini fark etmeli ve hatayı düzeltmelidir.

Kendinden emin: Güven, bir doğrulama uzmanının sahip olması gereken önemli bir beceridir çünkü genellikle çeşitli geçmişlerden insanlarla etkileşime girerler. Yeni çalışanları eğitmeleri veya diğer doğrulama uzmanlarından oluşan bir ekibe liderlik etmeleri gerekebilir. Yeteneklerinize güvenmek, daha etkili bir çalışan ve lider olmanıza yardımcı olabilir.

En Popüler:  Müşteri Hizmetleri Amiri Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Doğrulama Uzmanı Çalışma Şartları Nasıl?

Doğrulama uzmanları, üretim tesisleri, kalite kontrol laboratuvarları ve araştırma ve geliştirme tesisleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Ürünleri kontamine etmekten kaçınmak için özel giysiler giymeleri gereken temiz odalarda çalışabilirler. Ayrıca, modelleri geliştirmek veya verileri analiz etmek için bilgisayarları kullandıkları ofis ortamlarında da çalışabilirler. Doğrulama uzmanları genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapabilirler. Bazı doğrulama uzmanları, yerinde incelemeler yapmak veya eğitim sağlamak için farklı sahalara seyahat eder.

Doğrulama Uzmanı İçin Mesleki Gelişme

Doğrulama uzmanlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Doğrulama uzmanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Daha Fazla Otomasyon İhtiyacı

Daha fazla otomasyon ihtiyacı, iş dünyasında hızla ivme kazanan bir trend. Bunun nedeni, şirketlerin bir zamanlar insanlar tarafından yapılan görevleri yapmak için yazılım ve robotları kullanarak paradan ve zamandan tasarruf etmelerini sağlamasıdır.

Doğrulama uzmanları, otomasyon yazılımı ve robotlarda uzmanlaşarak bu trendden yararlanabilir. Bu durum işletmelerin görevleri otomatikleştirmelerine ve verimliliği artırmalarına yardımcı olacaktır.

Veri Kalitesine Odaklanma

Veriler giderek daha önemli hale geldikçe, işletmeler yüksek kaliteli verilere sahip olmanın önemini anlamaya başlıyor. Bu durum özellikle yanlış veya eksik verilerin ciddi sonuçlara yol açabileceği sağlık hizmetleri gibi endüstriler için geçerlidir.

Doğrulama uzmanları, veri kalitesi güvencesinde uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Bunu, herhangi bir şekilde kullanılmadan önce verilerin doğru ve eksiksiz olmasını sağlamak için yöntemler geliştirerek yapabilirler. Ayrıca, verilerin düzgün bir şekilde toplandığından ve saklandığından emin olmak için şirketleri içindeki diğer departmanlarla da çalışabilirler.

Güvenliğe Dikkat

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, güvenlik uzmanlarına olan ihtiyaç artmaya devam edecek. Doğrulama uzmanları, verilerin güvenli ve emniyetli olmasını sağlamaktan sorumlu olduklarından, bu eğilimden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır.

Doğrulama uzmanları, güvenlik konusunda uzmanlık geliştirerek işletmelerin en değerli varlıklarını korumalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, çalışanları online ortamda nasıl güvende kalacakları konusunda eğitmeye de yardımcı olabilirler.

Doğrulama Uzmanı Nasıl Olunur?

Doğrulama uzmanı kariyeri, mühendislik alanına başlamak için harika bir yol olabilir. Bir doğrulama uzmanı olarak, ürünlerin güvenlik standartlarını ve düzenlemelerini karşıladığından emin olmak için mühendisler ve diğer profesyonellerle birlikte çalışacaksınız. Bu durum tıbbi cihazlardan tüketim mallarına kadar her şeyi içerebilir.

Doğrulama uzmanı olmak için mühendislik veya ilgili bir alanda bir dereceye ihtiyacınız olacak. Ayrıca laboratuvar ortamında çalışma deneyimine ve test yöntemleri bilgisine de ihtiyacınız olacak.

Kariyer ve İş İmkanları

Doğrulama uzmanları, doğrulama uzmanlarından oluşan bir ekibi denetleyen doğrulama yöneticileri olmak için ilerleyebilir. Ayrıca kalite güvence programları geliştiren ve denetleyen kalite güvence yöneticileri haline gelebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu