Diş Sekreteri Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir diş sekreterinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve diş sekreteri olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Diş sekreterleri, dişhekimliği uygulamalarının idari omurgasıdır. Randevuları planlamaktan telefonları yanıtlamaya ve hastalarla etkileşime kadar çeşitli görevleri yerine getirirler.

Diş sekreterleri ek olarak toplantılar veya prosedürler sırasında not almaktan, envanteri takip etmekten, malzeme sipariş etmekten ve diğer büro görevlerinden sorumlu olabilir.

Diş Sekreteri Sorumlulukları ve Görevleri

Dişhekimi sekreterlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Hastalarla randevu planlamak, yaklaşan randevulardan haberdar olmalarını sağlamak ve katılımlarını teyit etmek
 • Diş prosedürlerinde kullanılan alçılar için hastaların dişlerinin diş ölçülerinin alınması
 • Hastaları, röntgen makineleri ve sterilizasyon ekipmanı ve sarf malzemeleri gibi ekipmanların kurulumu da dahil olmak üzere diş randevularına hazırlamak
 • Gelecekte başvurmak üzere hasta bilgilerini bir bilgisayar veri tabanına girmek, kayıtları hastaların durumları veya tedavileri hakkında yeni bilgilerle güncellemek ve diğer personel üyeleriyle hasta ihtiyaçları veya güncellemeleri hakkında iletişim kurmak
 • Telefonlara cevap vermek ve hastaları karşılamak dahil olmak üzere diş hekimine veya dişçi muayenehanesine idari destek sağlamak
 • Diş hekimleri tarafından hastalarına yapılan tetkik ve tedavi sonuçlarının kayıt altına alınması
 • İşlemler ve tedaviler için onay almak için sigorta şirketleri ile koordinasyonun sağlanması
 • Hastaları randevu almak, randevularını onaylamak, doğum günleri, yıldönümleri gibi kişisel bilgilerini takip etmek
 • Prosedürler ve fatura düzenlemeleri hakkındaki soruları yanıtlayarak hastalara müşteri hizmeti sunmak

Diş Sekreteri Maaşı Ne Kadar?

Dişhekimi sekreterlerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, çalıştıkları şirketin büyüklüğüne ve işlerinin bulunduğu şehre göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (23.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 17.000 TL (33.80 TL/saat)

Dişhekimliği sekreterlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Diş muayenehanelerinde maliyetleri düşürme ve verimliliği artırma ihtiyacı, daha önce dişhekimi sekreterlerinin yaptığı bazı işleri yapabilen diş hijyenistleri ve diş asistanlarının daha fazla kullanılmasına yol açacaktır. Bununla birlikte, nüfusun devam eden yaşlanması, dişhekimliği sekreterleri için iş kaybını bir miktar telafi etmesi gereken dişhekimliği hizmetlerine olan talebin artmasıyla sonuçlanmalıdır.

Dipnot: Diş Sekreteri İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  Pediatrik Onkolog Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Diş Sekreteri İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir dişhekimi sekreterinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Dişhekimi sekreterlerinin genel olarak lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmaları gerekir. Bazı dişhekimliği ofisleri, dişhekimliği asistanlığında bir önlisans programını tamamlamış adayları işe almayı tercih eder. Bu programların diş terminolojisi, diş anatomisi, diş muayenehanesi yönetimi ve diş faturalandırması ve sigortası gibi konuları tamamlaması ve kapsaması genellikle yaklaşık bir yıl sürer.

Antrenman tecrübesi: Çoğu dişçilik ofisi, dişhekimi sekreterlerini iş başında eğitecektir. Eğitim, ofisin kullandığı belirli bilgisayar programlarını ve yazılımları, ofisin iş akışını ve diğer ilgili bilgileri öğrenmeyi içerecektir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle dişhekimi sekreteri olarak çalışmak için şart değildir. Fakat mesleğe olan bağlılığınızı gösterebilirler.

Diş Sekreteri Olmak İçin Gerekli Beceriler

Dişhekimi sekreterlerinin başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Yazıyor: Dişhekimi sekreteri olarak tıbbi kayıtları, tedavi planlarını ve diğer belgeleri yazmanız gerekebilir. İyi yazma becerilerine sahip olmak, işinizi verimli ve doğru bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olabilir.

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına açık ve anlaşılır bir şekilde iletme yeteneğidir. Dişhekimi sekreteri olarak hastalarla, diğer tıp uzmanlarıyla ve sigorta şirketleriyle iletişim kurmanız gerekebilir. Prosedürleri açıklayabilmek, soruları yanıtlayabilmek ve bilgileri kolay anlaşılır bir şekilde iletebilmek önemlidir.

Organizasyon: Dişhekimi sekreterlerinin genellikle bir günde tamamlamaları gereken birçok görevi vardır. Bu yüzden mükemmel organizasyon becerilerine sahip olmaları önemlidir. Bu durum onların çalışmalarına öncelik vermelerine ve tüm görevlerini tamamlamalarını sağlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca hasta bilgilerini ve diğer gizli verileri takip etmelerine yardımcı olabilir.

Bilgisayar yetenekleri: Bilgisayar becerileri bir dişhekimi sekreteri için gerekli bir beceridir. E-posta yazmak, göndermek ve almak, belge oluşturmak ve düzenlemek, randevu planlamak ve daha fazlası için bir bilgisayar kullanabilmelisiniz. İşvereninizin kullandığı yazılım ve programları nasıl kullanacağınızı bilmek önemlidir.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Bir dişhekimi sekreteri olarak empati, hastalar ve meslektaşlarınızla iletişim kurmanıza yardımcı olabilir. Mesela bir hasta yaklaşan prosedürü hakkında gerginse, daha rahat hissetmelerine yardımcı olmak için empatiyi kullanabilirsiniz. Bunu, prosedürleri hakkında sorular sorarak ve endişelerini dinleyerek yapabilirsiniz.

Diş Sekreteri Çalışma Şartları Nasıl?

Dişhekimi sekreterleri, genellikle temiz, iyi aydınlatılmış ve en son diş teknolojisiyle donatılmış diş muayenehanelerinde çalışır. Diş hekimleri, dişhekimi asistanları ve diğer ofis personeli ile yakın çalışırlar. Dişhekimi sekreterleri genel olarak haftada 40 saat çalışır. Fakat bazıları hastalarının programlarını karşılamak için yarı zamanlı veya akşamları ve hafta sonları çalışabilir. İş bazen stresli olabilir, özellikle de ağrı çeken veya acil dişleri olan hastalarla uğraşırken. Bununla birlikte, çoğu dişhekimi sekreteri işi ödüllendirici bulur ve diş hekimleri ve diğer ofis personeli ile geliştirdikleri yakın çalışma ilişkilerinden keyif alır.

Diş Sekreteri İçin Mesleki Gelişme

İşte dişhekimi sekreterlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Dişhekimliği sekreterlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  İşgücü Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha Fazla Diş Hijyenist İhtiyacı

Diş endüstrisi hızla büyüyor ve bununla birlikte daha fazla diş hijyenistine ihtiyaç duyuluyor. Bu durum dişhekimliği ofislerinin diş hijyeni hastalarıyla çalışmaya nitelikli daha fazla sekreter tutması gerekeceği anlamına gelir.

Dişhekimi sekreterleri, diş hijyeni konusunda sertifika alarak bu trendden yararlanabilirler. Bu durum diş hijyenistlerine ek destek sağlamalarına ve dişhekimliği ofislerinin sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, pazarlama ve müşteri hizmetleri gibi dişhekimliği ofisleri için onları daha da değerli kılacak diğer becerileri geliştirmeye de odaklanabilirler.

Ofiste Teknoloji Kullanımı

Teknoloji ilerledikçe, dişhekimliği ofisleri günlük operasyonlarında daha sık kullanmaya başlıyor. Bu durum hasta kayıtlarını ve randevuları yönetmek için bilgisayarları kullanmanın yanı sıra dijital röntgen çekmek için tabletleri ve akıllı telefonları kullanmayı içerir.

Dişhekimi sekreterleri, bu teknolojilere ve bunları ofiste nasıl kullanacaklarına aşina olarak bu trendden yararlanabilirler. Bu onları yalnızca işlerinde daha verimli kılmakla kalmayacak, aynı zamanda potansiyel işverenler için daha çekici hale getirecektir.

Hasta Memnuniyetine Odaklanma

Dişhekimliği ofisleri hasta memnuniyetine daha fazla odaklandığından, diş sekreterlerinin hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için yeni beceriler geliştirmeleri gerekecektir.

Dişhekimi sekreterleri, hastalarla etkili bir şekilde nasıl iletişim kuracaklarını öğrenerek ve hasta deneyimini iyileştirmeye yardımcı olabilecek yeni teknolojilere aşina olarak bu eğilime uyum sağlayabilirler. Dişhekimliği ofislerini tanıtmak ve hastalarla bağlantı kurmak için yararlı bir araç olabilecek sosyal medyayla da daha rahat olabilirler.

Diş Sekreteri Nasıl Olunur?

Diş sekreterlerinin kariyer yolları söz konusu olduğunda birçok seçeneği vardır. Tıbbi veya cerrahi diş hekimliği gibi belirli bir alanda uzmanlaşabilirler veya her tür hastayla çalışan genel uzman olabilirler. Ayrıca özel muayenehane, halk sağlığı veya kurumsal diş hekimliği gibi belirli bir muayenehane türüne odaklanmayı da seçebilirler.

Hangi yönü seçerlerse seçsinler, dişhekimliği sekreterleri dişhekimliğindeki en son trendler ve teknolojiler konusunda güncel kalmalıdır. Ayrıca, en iyi uygulamalar ve bakım standartları konusunda güncel kalmak için sürekli eğitim kursları almalıdırlar.

Dipnot: Diş Sekreteri İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Dişhekimi sekreterleri, ofis müdürü veya dişhekimliği muayenehanesi yöneticisi gibi daha fazla sorumluluk gerektiren pozisyonlara geçebilirler. Tecrübe ile dişhekimliği sekreterleri, daha büyük dişhekimliği uygulamalarında yönetici sekreteri veya idari asistanlık pozisyonlarına da geçebilirler. Bazı dişhekimliği sekreterleri sonunda kendi dişhekimliği sekreterlik işlerini açabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu